S 23.01.2021.

Zemes vissīkstākie dzīvie organismi iestrēguši uz Mēness. Zondē, kas avarēja, bija tūkstošiem gauskāju

Gauskājis

FOTO: AFP / Scanpix / Sinclair Stammers

Mēness tagad varētu būt mājvieta tūkstošiem Zemes visizturīgākajiem dzīvniekiem - ārkārtīgi sīkstajiem gauskājiem jeb tardigrādiem, vēsta raidsabiedrība BBC.

Izraēlas kosmosa zonde "Beresheet", kas 11. aprīlī pēc neveiksmīga mēģinājuma nosēsties uz Mēness ietriecās tā virsmā, uz Zemes mākslīgā pavadoņa, iespējams, atstāja tūkstošiem izmisušu gauskāju.

"Beresheet" bija bezpilota kosmosa zonde, tomēr uz tās atradās "astronauti" - cilvēka DNS paraugi, 30 miljoni digitalizētu lappušu informācijas par cilvēku sabiedrību un kultūru, kā arī tūkstošiem gauskāju jeb tardigrādu.

3

Diemžēl nav zināms, vai plašais arhīvs un gauskāji izdzīvoja zondes avārijā.

Gauskāji un cilvēka DNS paraugi misijā tika iekļauti pēdējie, vien dažas nedēļas pirms zonde 21. februārī tika palaista. DNS paraugi un gauskāji atradās gan sveķu slānī, ar ko bija aizzīmogota digitālā informācija, gan uz lipīgās lentes, kas saturēja arhīvu vietā.

Gauskāji var izdzīvot apstākļos, kādos neviena cita dzīvā radība nespētu pastāvēt.

Piemēram, gauskāji var eksistēt temperatūrā no mīnus 200 līdz plus 150 grādiem pēc Celsija skalas, kā arī pārciest kosmosa radiāciju un vakuumu.

3

Vēl viena no gauskāju "superspējām" ir spēja ieslīgt kriptobiozē jeb ekstremālā anabiozes stāvoklī, kad dzīvība atrodas gaidstāves režīmā un vielmaiņas procesi samazinās līdz 0,01% no parastā apjoma. Tādā stāvoklī tardigrādi var pavadīt pat desmitiem gadu.

Citiem vārdiem, šīs būtnes teorētiski varētu izdzīvot zondes avārijā uz Mēness, tāpēc pastāv liela iespēja, ka uz Mēness tagad ir dzīvība.

Redaktors iesaka