T 12.05.2021.

Raķešu uzbrukumā cietusi Tripoles lidosta - ar šo uzbrukumu pārkāpts pamiers

FOTO: SIPA/Scanpix

Raķešu uzbrukumā svētdien cietusi Lībijas galvaspilsētas Tripoles vienīgā funkcionējošā lidosta, pavēstīja lidostas pārstāvji.

Ar šo uzbrukumu pārkāpts pamiers, kas panākts Lībijas konflikta pušu starpā.

"Pret Mitigas lidostu šorīt svētku "Eid al-Adha" pirmajā dienā noticis uzbrukums," teikts lidostas vadības paziņojumā sociālajā tīklā "Facebook", izsakoties par musulmaņu svētkiem, kas sākās svētdien un ilgs trīs dienas.

"Līdz turpmākiem rīkojumiem" apturēta gaisa satiksme, teikts paziņojumā. Tam līdzās publicētas fotogrāfijas, kurās redzams, kā virs skrejceļa un lidmašīnām paceļas dūmi.

Maršala Halifas Haftara vadītie bruņotie spēki, kas ir lojāli Tubrukā bāzētajai Lībijas valdībai, aprīlī sāka uzbrukumu Tripolei, tomēr sastapās ar pretestību, un tā rezultātā fronte jau vairākus mēnešu atrodas Tripoles dienvidu priekšpilsētās.

Haftara bruņotais grupējums un Tripolē bāzētā valdība sestdien piekrita pamieram uz svētku "Eid al-Adha" laiku, kas tika panākts ar ANO atbalstu.

Svētdienas vakarā ASV, Apvienotie Arābu Emirāti, Francija, Itālija un Lielbritānija kopīgā paziņojumā pauda gandarījuma par pamieru un norādīja, ka ir "gatavas sniegt atbalstu ANO misijai centienos veikt pamiera ievērošanas uzraudzību un reaģēt uz mēģinājumiem to pārkāpt".

Tripolē bāzētā valdība par uzbrukumu lidostai, kā arī Tripoles Sug al Džomas rajonam vaino Haftara spēkus.

Mitigas lidosta atrodas uz austrumiem no Tripoles. Tā ir bijusī gaisa spēku bāze, bet kopš 2014. gada, kad Tripoles starptautiskajai lidostai kaujās tika nodarīti lieli postījumi, tiek izmantota civilajam transportam.

Mitiga atrodas Tripoles valdībai lojālo spēku kontroles zonā un bieži cietusi uzbrukumos.

Kopš 2011 .gada, kad NATO atbalstītās sacelšanās gaitā tika gāzts un nogalināts ilggadīgais diktators Muammars Kadafi, Lībijā valda haoss. Uz kontroli pār šo valsti pretendē konkurējošas valdības un daudzi kaujinieku grupējumi.