Sausuma dēļ Lietuvas zemnieki spiesti pārdot govis

Jaunlopi ganībās. Ilustratīvs foto

FOTO: Zane Bitere/LETA

Lietuvas mazās piena lopkopības saimniecības šīsvasaras sausuma un lopbarības trūkuma dēļ spiestas pārdot slaucamās govis, līdz ar to sarūk arī šajās saimniecībās saražotā piena apjoms.

"Pārdod masveidā, nav ar ko barot. Viss izbarots, zāle nokaltusi. Ja uzlīs, varbūt vēl ataugs atāls," ziņu aģentūrai BNS stāstījis Lietuvas Piena ražotāju asociācijas padomes priekšsēdētājs Jons Viļonis.

"Šogad no hektāra iznāk trīs ruļļi siena, kamēr agrāk - 30-40 ruļļi. Protams, tādu rulli var nopirkt par 33 eiro. Ved no citiem reģioniem, kur pietiek mitruma un zāle aug."

Piensaimnieku asociācijas "Pieno centras" direktors Egidijs Simonis atgādinājis, ka līdzīga situācija bijusi arī pagājušā gada karstajā un sausajā vasarā. "Tiem, kuriem nav daudz zemes, ir sarežģīti sagatavot lopbarību ziemai," viņš piebildis.

Viļonis norādījis, ka piena lopu ganāmpulks Lietuvā ik gadus sarūk par 17 000 - 20 000, savukārt Simonis atzinis, ka saražotā piena apjoms samazinās par aptuveni 1% un, viņaprāt, šī tendence nav tik bīstama, kā uzskata piena lopu audzētāji.

Lietuvas Piena ražotāju asociācijas padomes priekšsēdētājs lēš, ka šobrīd visā Lietuvā tiek turētas aptuveni 245 000 slaucamās govis. Pienu pārdod 19 000 saimniecības, 41 no tām tur vairāk nekā 500 govju, bet 2450 - vairāk nekā 20 govju.

Tikmēr asociācijas "Pieno centras" direktors norādījis, ka 74% mazo piena lopkopības saimniecību netur vairāk par desmit govīm un pārdod tikai 11% visa piena.

Savukārt pēc Viļoņa rīcībā esošās informācijas, Lietuvā vienā saimniecībā tiek turētas vidēji 6,7 govis, bet mazo audzētāju piegādātā piena īpatsvars ir līdz 20% no visa iepirktā piena daudzuma.