Garantēto atlīdzību saņēmuši apmēram 4 200 "PNB bankas" klientu

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Rindas pie PNB bankas
Rindas pie PNB bankas Foto: Ieva Leiniša / LETA

Garantēto atlīdzību saņēmuši apmēram 4200 "PNB bankas" klientu, aģentūrai LETA pavēstīja bankas "Citadele", kas veic garantēti noguldījumu izmaksas "PNB bankas" klientiem, pārstāvji.

"No brīža, kad ceturtdien, 22. augustā, durvis klientiem vēra 27 bankas "Citadele" un 14 "PNB bankas" filiāles visā Latvijā, kā arī sākās valsts garantētās atlīdzības izmaksa klientiem, kuri līdz 22. augustam bija atvēruši kontus bankā "Citadele", kopā apkalpoti apmēram 4200 "PNB bankas" klientu," informēja bankā.

Bankā arī atzīmēja, ka bankas "Citadele" filiālēs ceturtdien vērojama vienmērīga klientu plūsma, tajā pašā laikā "PNB bankas" filiālēs vērojams ļoti liels klientu pieplūdums, jo garantēto atlīdzību izmaksas pirmajā dienā, uz filiālēm devušies būtiska daļa Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) pensiju un pabalstu saņēmēju.

"Ņemot vērā, ka klientiem ir jāveic gan dokumentu noformēšana, gan jāiziet no filiāles ar skaidrību par savas pensijas vai pabalsta saņemšanu, gaidīšanas laiks rindā ir ilgs. Klientu ērtības labad, aicinām visus, kas var pagaidīt ar atlīdzību saņemšanu, pirmajās dienās uz filiālēm nedoties," uzsvēra bankā.

Tāpat novērots, ka daļa klientu nav devušies uz atbilstošo filiāli, proti, "PNB bankas" klientiem, kuri nav VSAA pensijas vai pabalsta saņēmēji, nav jādodas uz "PNB bankas" filiālēm, savukārt pensiju un pabalstu saņēmējiem nav jādodas uz banku "Citadele".

"PNB bankas" klienti, kuri vēlas pārliecināties par garantētās atlīdzības apmēru jeb naudas summu, kas līdz 15. augustam izveidojusies viņu kontā, aicināti sazināties ar Finanšu un kapitāla tirgus komisiju (FKTK), zvanot pa informatīvajiem tālruņiem: 67774933 vai 67774903.

Bankā arī atzīmēja - ņemot vērā pieteikuma apstrādes laiku un cilvēku skaitu, kam primāri nepieciešams pārskaitīt VSAA maksājumus, paredzams, ka izmaksu process aizņems vismaz mēnesi.

"PNB bankas" klientiem tiks izmaksāta garantētā atlīdzība līdz 100 000 eiro. Paredzēts, ka 99,2% "PNB bankas" klientu garantētās atlīdzības veidā saņems noguldījumus pilnībā, tostarp 95% ir iekšzemes klientu, savukārt 4,2% - ārvalstu klientu.

Jau vēstīts, ka privātpersonām, kas ir VSAA maksājumu - pabalstu, pensiju - saņēmēji ar jau esošu kontu bankā "Citadele", nav nepieciešams doties uz banku "Citadele", jo garantētā atlīdzība tiks automātiski pārskaitīta uz kontu bankā "Citadele". Taču sešu mēnešu laikā no atlīdzību izmaksu sākuma būs nepieciešams apstiprināt VSAA, vai arī turpmāk ir vēlme saņemt maksājumus bankā "Citadele".

Privātpersonām, kas ir VSAA maksājumu saņēmēji, bet bez konta banka "Citadele" no šodienas jādodas uz noteiktām "PNB banka" filiālēm, dokumentu parakstīšanai līdzi ņemot pasi vai ID karti. Šiem klientiem tiks automātiski atvērts konts bankā "Citadele" un ieskaitīta garantētā atlīdzība. Tostarp šiem klientiem bankas "Citadele" internetbanka būs pieejama uzreiz pēc dokumentu parakstīšanas, bet norēķinu karti varēs saņem pa pastu divu darba dienu laikā. Vienlaikus "PNB banka" filiālē būs iespējams aizpildīt iesniegumu VSAA par turpmāko pabalstu/pensiju saņemšanu bankā "Citadele" vai kādā citā bankā.

Privātpersonām, kuras ir rezidents ar jau esošu kontu bankā "Citadele", ir jāaizpilda pieteikums par garantētās atlīdzības saņemšanu internetbankā vai bankas "Citadele" filiālē. Šiem klientiem garantētā atlīdzība tiks pārskaitīta uz kontu bankā "Citadele" vai kontu jebkurā citā finanšu iestādē.

Savukārt privātpersonām, kuras ir rezidents bez konta bankā "Citadele", ir jādodas uz bankas "Citadele" filiāli, jāidentificējas un jāsaņem garantēto atlīdzību ar pārskaitījumu uz kontu jebkurā finanšu iestādē.

Tajā pašā laikā privātpersonām, kas ir ārvalstu rezidenti, kā arī juridisko personu pārstāvjiem ir jāzvana uz bankas "Citadele" informatīvo tālruni un jāvienojas par tikšanos.

Latvijas Noguldījumu garantiju sistēma paredz līdz 100 000 eiro garantēto atlīdzību katram noguldītājam. To izmaksā gan fiziskām, gan juridiskām personām par visu veidu noguldījumiem jebkurā valūtā. Garantētā atlīdzība attiecas uz bankas klientu noguldījumiem, uz noguldījumu procentiem, kas uzkrāti līdz noguldījumu nepieejamības iestāšanās dienai.

Garantētās atlīdzības izmaksas pilnībā veiks no Latvijas Noguldījumu garantiju fonda, un šim mērķim, pēc FKTK vēstītā, nebūs nepieciešami līdzekļi no valsts budžeta. Garantēto atlīdzību izmaksai "PNB bankas" klientiem ir nepieciešami aptuveni 279 miljoni eiro.

Tāpat ziņots, ka no 15. augusta, plkst. 21 ir apturēta "PNB bankas" darbība. Šāds lēmums pieņemts, lai nepieļautu bankas līdzekļu aizplūšanu.

Eiropas Centrālā banka kā "PNB bankas" tiešais uzraugs 15.augustā nolēma atzīt "PBN banku" par tādu finanšu iestādi, kas ir nonākusi vai nonāks finanšu grūtībās. Savukārt Eiropas Vienotā noregulējuma valde pieņēma lēmumu neveikt "PNB bankas" noregulējumu, kas nozīmē neveikt pasākumus, lai bankas darbību stabilizētu. Ņemot vērā minēto un rūpējoties par bankas klientu noguldījumu aizsardzību, FKTK padome ārkārtas sēdē nolēmuma apturēt finanšu pakalpojumu sniegšanu "PNB bankā" un lēma par noguldījumu nepieejamību.

Eiropas Centrālā banka kā "PNB bankas" tiešais uzraugs pieņēmis šādu lēmumu, konstatējot, ka banka nav ievērojusi regulējošās prasības un izvērtējot bankas finansiālo situāciju.

Foto: Rindas pie PNB bankas

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu