Sv 25.10.2020.

"Atzinis vainu, bet neesot nožēlojis pastrādāto." Jauna informācija par dubultslepkavībā aizdomās turētā pašnāvību

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Pašlaik nav nekādu aizdomu par policijas darbinieku iespējamu nolaidību, strādājot ar vīrieti, kurš tika aizturēts par dubultslepkavību Madonas novadā, bet īsi pēc pratināšanas izdarīja pašnāvību, šorīt Latvijas Radio paziņoja Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs.

» Nežēlīgā dubultslepkavība un apsūdzētā pašnāvība Madonas pusē: atklājas iespējamie motīvi

Pēc ierēdņa sniegtās informācijas, strādājot ar aizdomās turamo, policijas darbiniekiem neesot radies nekāds pamats aizdomām, ka aizdomās turamajam būtu domas par pašnāvību, lai arī policija atzīst, ka šādos noziegumos aizturētām personām, apjaušot nodarītā sekas, nereti rodas suicidālas domas.

Trofimovs stāstīja, ka aizturētais pratināšanā atzinis savu vainu, neesot nožēlojis pastrādāto un pat izteicies, ka noziegumu būtu pastrādājis jebkurā gadījumā. Pēc pratināšanas vīrietis, izmantojot savas virsdrēbes, izolatorā pakāries telpas daļā, kas norobežota privātām vajadzībām.

Ministrijas pārstāvis piebilda, ka Valsts policija veiks iekšējo pārbaudi saistībā ar notikušo pašnāvību, kā tas notiekot jebkurā šādā gadījumā.

Kā ziņots, ka pirmdien ap plkst.16 policija saņēma informāciju, ka kādā Madonas novada purvā atrasti divu vīriešu līķi ar vardarbīgas nāves pazīmēm - šautām brūcēm.

Uzreiz pēc informācijas saņemšanas par šo sevišķi smago noziegumu, kas izdarīts, pielietojot šaujamieroci, VP Vidzemes reģiona pārvaldes teritorijā tika sākti vērienīgi meklēšanas pasākumi, iedarbinot plānu "Slazdi" - pastiprināti veicot autotransporta kontroli uz ceļiem, kā arī personālsastāvam tika izsludināta trauksme, kas nozīmē, ka noziedznieka meklēšanā jāiesaistās visiem darbiniekiem. Meklēšanā tika iesaistīti arī papildu spēki no VP Rīgas reģiona pārvaldes Speciālo uzdevumu bataljona.

Aptuveni četras stundas pēc informācijas saņemšanas, ap plkst.20, iespējamais vainīgais, kāds 1957.gadā dzimis vīrietis, tika aizturēts, būdams vairāk nekā trīs promiļu reibumā, otrdien žurnālistiem pastāstīja Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis.

Ķuzis atklāja, ka abi nošautie vīrieši strādājuši kūdras purvā un viņu līķi atrasti darba transportlīdzekļos - traktorā un ekskavatorā - apmēram puskilometra attālumā viens no otra. Slepkavība paveikta ar medību ieroci. Gan aizturētais vīrietis, gan abi upuri visi savstarpēji ir bijuši pazīstami.

Aprakstot aizturēto vīrieti, Ķuzis skaidroja, ka vīrietis agrāk arī strādājis šajā kūdras purvā, taču no darba atlaists par vairākiem disciplinārpārkāpumiem, tostarp alkohola lietošanu darba laikā. VP priekšnieks arī norādīja, ka, lai gan vīrietis ir bijis reģistrēts mednieks, viņam ir bijušas problēmas ar alkohola lietošanu, tostarp, pieminot, ka vīrietis ir kodējies pret alkohola atkarību. Par alkohola lietošanas problēmām nekāda medicīnas iestāžu uzskaitē vīrietis gan nav bijis.

Par notikušo slepkavību tika sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 118.panta otrās daļas par slepkavību sevišķi pastiprinošos apstākļos, ja noslepkavotas divas vai vairākas personas. Likums par šādu noziegumu paredz mūža ieslodzījumu vai brīvības atņemšanu uz laiku no 15 līdz 20 gadiem. 

Slepkavības motīvi otrdienas priekšpusdienā vēl tika skaidroti, taču tika pieļauts, ka tie varētu būt sadzīviski jeb nemotivētā agresija.

Jau vēlu vakarā atklājās, ka pēc pratināšanas aizdomās par dubultslepkavību Madonas novadā aizturētais vīrietis izdarījis pašnāvību pakaroties.

Kā aģentūru LETA informēja Valsts policijas preses pārstāve Simona Grāvīte, otrdien neilgi pēc pratināšanas, kurā par dubultslepkavību aizdomās turētais sniedza detalizētu liecību par notikušo, viņš mēģināja izdarīt pašnāvību, pakaroties īslaicīgās aizturēšanas vietas kamerā. Plkst.15.25 īslaicīgās aizturēšanas vietas darbinieki to pamanīja un sāka reanimēšanas pasākumus, kā arī izsauca Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu. Mediķi, ierodoties notikuma vietā, turpināja reanimēšanas pasākumus vēl aptuveni 20 minūtes, bet personas dzīvību glābt neizdevās.

Ņemot vērā policijas pieredzi, ka šādos noziegumos aizturētām personām, apjaušot nodarītā sekas, nereti rodas suicidālas domas, viņiem parasti tiek pievērsta pastiprināta uzmanība, apliecināja Grāvīte.

Ķuzis tūlīt pēc notikušā licis sākt dienesta pārbaudi, lai noskaidrotu un izvērtētu, vai īslaicīgās aizturēšanas vietu darbinieku faktiskā rīcība un veiktās darbības atbilst policijas iekšējiem noteikumiem par darba organizāciju īslaicīgās aizturēšanas vietās un vai veiktā kontrole bijusi pietiekama.