T 2.12.2020.

"Izejam no budžeta situācijas." Jānis gailītis par "VEF Rīga" samazināto spēlētāju skaitu

Jānis Gailītis

FOTO: Paula Čurkste/LETA

Latvijas čempionvienībā "VEF Rīga" šosezon spēlētāju skaits nedaudz ir sarucis finansiālu iemeslu dēļ, tomēr kluba vadība priekšroku dod kvalitātei, nevis kvantitātei.

Latvijas čempioni šajā starpsezonā aizvadīja vairākas pārbaudes spēles, kurās galvenajam trenerim bija iespēja izvērtēt katra basketbolista spēcīgās un vājās puses.

"Tagad zinām, ko kurš prot vai neprot. Komandā bija vairāki spēlētāji uz pārbaudes laiku - kāds izturēja, kāds neizturēja. Taču dotajā mirklī izskatās, ka mums ir pilnīga sapratne par katru spēlētāju un viņa spējām," par redzēto sagatavošanās ciklā stāstīja Gailītis. "Liekam kopā spēlētājus un mēģinām saprast labākās mijiedarbības."

Starpsezonā "VEF Rīga" komandai uz pārbaudes laiku pievienojās divi spēlētāji - horvāts Kristjans Krajina un amerikānis Lakvintons Ross, tomēr pēc dažām aizvadītajām pārbaudes spēlēm, vienības sastāvā palicis tikai viens.

"Krajina ir cilvēks, uz kuru varam paļauties. Tikmēr ar Rosu bija pretēji, jo viņš vienkārši nav šī reģiona spēlētājs. Viņš bija apņēmies spert nākamo soli savā karjerā, tomēr mēs no tā neko šeit neredzējām. Ross ir talantīgs spēlētājs, taču piekopj ļoti sīkumainu stilu - vairāk balstās uz izjūtām," abus leģionārus raksturoja speciālists. "Tikmēr Krajina ir salīdzinoši pieredzējis, jo trīs gadus spēlējis Adrijas līgā."

"Garajiem spēlētājiem šis ir ļoti nopietns turnīrs - tur ir vairāki labi centra spēlētāji, īpaši tie, kuri nāk no Balkāniem. Tāpat Krajina ir ļoti intelektuāls cilvēks ārpus laukuma. Mēs meklējām līdzību ar Stīvu Zeku, un savā ziņā viņš ir savādāks, bet ir arī līdzības. Domāju, ka viņš ļoti labi ir iejuties komandā."

Tāpat Gailītis dalījās pārdomās par citiem spēlētājiem, kuri šogad pievienojušies galvaspilsētas klubam.

"Aleksandrs Madsens ir ļoti augsta līmeņa spēlētājs. Saskatu viņā līdzības ar Andreju Gražuli. Viņš ir spēlējis Somijas izlasē, kurā prasības pret basketbolistiem ir ļoti augstas. Madsens piekopj ātru un gudru basketbolu," Somijas izlases spēlētāju raksturoja Gailītis. "Tāpat iepriekšējos gadus viņš ir spēlējis labā līmenī - Spānijā vienu gadu viņš trenējās kopā ar Anžeju Pasečņiku, tomēr pie spēlēšanas viņš netika, jo saskārās ar veselības problēmām."

"To vai Kristaps Mediss tiks pie pilnvērtīga līguma laiks rādīs, taču pagaidām mēs esam ļoti apmierināti ar viņa sniegumu. Savukārt Roberts Freimanis ir atguvies pēc savainojuma, kas viņam pēdējos divus gadus liedza normāli darboties. Arī viņa progresu šobrīd vērtēju kā apmierinošu. Dosim Robertam iespējas - būs jāspēlē, jo viņš ir ļoti nopietna komandas sastāvdaļa."

Visticamāk, zināmākais šīs sezonas papildinājums ir Artūrs Kurucs, kurš iepriekš vairākus gadus basketbola gudrības mācījies Spānijā, bet šajā starpsezonā visām iesaistītajām pusēm izdevās vienoties par īres līgumu, tādējādi latvietim nonākot valsts čempionvienībā, kurā basketbolistam tiek paredzēta nozīmīga loma.

"Sapratu, ka Artūra puse - klubs un aģenti - nonāca pie secinājuma, ka viņam ir jāspēlē. Spānijas klubi parasti nemīl sūtīt spēlētājus ārpus savas zemes uz īres līgumiem, bet, tā kā mēs esam Čempionu līgas komanda un spējām sniegt dažādas garantijas par Kuruca spēles laiku, viņi piekrita spēlētāju izīrēt. Arī pats Artūrs bija priecīgs par šādu lēmumu," atzīmēja galvenais treneris. "Mums būs ļoti interesanti strādāt ar tik talantīgu spēlētāju."

"Dosim viņam iespēju. Pat, ja puisis kļūdīsies, zinām, ka viņš ir latviešu spēlētājs, kurš nākotnē no tām mācīsies. Viņš ir ļoti, ļoti motivēts cilvēks."

Gailītis spēlētajam solīto gan daudz nevēlējās komentēt, vien norādot, ka Kuruca spēles laiks būšot lielāks nekā pēdējos gados.

"Viņš grib spēlēt. Protams, ka naudas jautājumos mēs nespējam samaksāt tik daudz, cik Spānijā, tomēr Kurucs vienkārši vēlas spēlēt. Mēs viņam komandā piedāvājam lomu, kas Artūru apmierina. Cerēsim, ka viņš spēs progresēt," ar cerības pilnu skatienu nākotnē raudzījās speciālists.

"VEF Rīga" komandas budžets šogad piedzīvoja krasas izmaiņas, tam sarūkot par trešdaļu, tāpēc arī rocība spēlētāju piesaistē bijusi ierobežota, tomēr Gailītis norādīja, ka labprāt komandā redzētu vairāk Latvijas sportistus - īpaši tos, kuri stāv tuvu valstsvienībai.

"Godīgi sakot, es komandā vairāk gribētu redzēt latviešu spēlētājus - izlases kodola basketbolistus vai tos, kuri ir tuvu tam. Tomēr dažādu iemeslu dēļ mums neizdevās to panākt," teica Gailītis.

"Man vienmēr svarīgi bijis runāt ar spēlētājiem, kuri var dot kvalitāti, tomēr šobrīdējā tendence rāda, ka basketbolisti labāk izvēlas doties uz zemāka līmeņa līgām, kurās arī finansiālie nosacījumi nav diži labāki. Man, protams, šādi lēmumi ir neskaidri."

"Taču saprotu, ka katrs spēlētājs dara kā viņš grib vai tā, kā uzskata viņa padomdevēji. Es tikai ļoti ceru, ka tie, kuri viņiem dod padomus, tiešām strādā spēlētāju labā, nevis savtīgos nolūkos."

Savukārt, runājot par Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) Čempionu līgu, kurā šogad startēs arī "VEF Rīga" Gailītis bija piesardzīgs savās prognozēs, jo Latvijas komandai grupā ielozētas spēcīgas vienības no Vācijas, Čehijas, Spānijas un citām valstīm.

"Godīgi sakot, tik tālu vēl neskatāmies. Šobrīd mums ir "būvniecības" process, kurā ceļam savu māju. Mēs neskatāmies, ko citi dara kaimiņos," abstrakts savos izteicienos bija Gailītis. "Pagaidām mums ir daudz svarīgu lietu, kuras jārisina, tāpēc ar tām arī nodarbojamies."

"Man tiešām ir grūti pateikt, kā būs. Ja VTB Vienotās līgas virtuvi mēs zinājām, tad Čempionu līgā ir ļoti grūti pateikt, kā būs. Dažas komandas ir vairāk motivētas, dažas mazāk - skaidrs, ka tur ir diezgan skaļi vārdi. Tā pati Nimburkas vienība no Čehijas VTB līgā ir spēlējusi daudzus gadus, mums spējot viņus arī uzvarēt. Daudz, kas atkarīgs no komandu komplektācijām, tomēr esmu pārliecināts, ka nevienā spēlē nepiedzīvosim bezcerīgu zaudējumu. Neviens mačs netiks vienkārši atdots."

Jau ziņots, ka Latvijas čempionvienība šogad vairs nestartēs VTB Vienotajā līgā finansiālu apsvērumu dēļ, bet kluba sezona tāpat iezīmējas gana gara, jo kopumā jāaizvada aptuveni 52 spēles. Gailītis norādīja, ka izmaiņas kalendārā savā ziņā nāk par labu, tomēr ierobežotais spēlētāju skaits, liek veikt korekcijas darba plānošanā.

"Noteikti ir notikušas izmaiņas plānošanā, jo ir mazāk spēlētāju. Ekonomējam uz to, ka neesam nemaz tik daudz, tāpēc veicam rotācijas, lai negūtu traumas. Protams, darām arī visu iespējamo, lai basketbolisti ārpus laukuma negūtu nevajadzīgus savainojumus," piebilda Gailītis. "Gan treniņu, gan spēļu plānošanā ieviestas lielas korekcijas. Izejam no budžeta situācijas - labāk ar mazāk spēlētājiem, bet lielāku kvalitāti."

"Tā atšķirība starp lieliem klubiem un pārējiem ir, ka mēs nespējam pasargāt sevi no traumu riska. Mums nav otrais, trešais, ceturtais variants. Cenšamies nenovest spēlētājus līdz stadijai, kad viņi kļūst traumatiski. Šajā situācijā neesam pirmo reizi, un tas nav viegli. Daudzas lietas nemaz nespējam ietekmēt. Sports ir sports - mēs varam ietekmēt, to, ko mēs varam ietekmēt."

Pirmā spēle Latvijas-Igaunijas līgā valsts čempioniem paredzēta 2.oktobrī, kad jātiekas ar "Latvijas Universitātes" komandu. Tikmēr pirmā Čempionu līgas spēle sekos teju vai divas nedēļas vēlāk.

Komandu arī nākamajā sezonā turpinās vadīt līdzšinējais treneru korpuss - galvenais treneris Gailītis, asistenti Jevgēnijs Kosuškins un Dāvis Čoders, fiziskās sagatavotības treneris Oskars Ernšteins.

Aizvadītajā sezonā "VEF Rīga" tika kronēti par Latvijas čempioniem.

Redaktors iesaka