Dailes teātra aktieri: Džilindžers domā atkāpties no mākslinieciskā vadītāja amata

Apollo.lv
Dailes teātra aktieri: Džilindžers domā atkāpties no mākslinieciskā vadītāja amata
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Dailes teātra mākslinieciskais vadītājs Dž. Dž. Džilindžers.
Dailes teātra mākslinieciskais vadītājs Dž. Dž. Džilindžers. Foto: Zane Bitere/LETA

Dailes teātra direktors Andris Vītols ceturtdien, 28. septembrī, sazinājies ar teātra māksliniecisko vadītāju Dž. Dž. Džilindžeru, kuru informējis par aktieru izteiktajām pretenzijām par viņa darbu. Džilindžers apsverot iespēju atkāpties no amata, 28. septembrī Dailes teātra aktieru pārstāvji informēja portālu "Apollo".

Aktieru pārstāvji Rēzija Kalniņa un Artūrs Skrastiņš 2. oktobrī uzaicināti tikties ar Kultūras ministru Nauri Puntuli. Šīs tikšanās dēļ Dailes teātra direktors Andris Vītols tuvākajās dienās sola informēt par situācijas tālako attīstību.

Dailes teātra aktieri pārstāvji trešdien, 25. septembrī, pulcējās pašu iniciētā sapulcē. Tajā ticis apspriests viens jautajums - "Dž. Dž. Džilindžera kā mākslinieciskā vadītāja darbības izvērtējums ilgākā laika periodā."

Aktieri ir pārliecināti, ka mākslinieciskā vadītāja pienākums būtu "labi administrēt un tālredzīgi vadīt mākslinieciskos procesus teātrī".

Tas iekļautu "repertuāra plānošanu adekvāti teātra mākslinieciskajām ambīcijām un finansiālajām vajadzībām un šo abu vajadzību savstarpēja samērība. Plānošanai vajadzētu būt atbilstošai nekomerciāla, valsts dotēta teātra funkcijām."

Tajā būtu iekļauts arī "darbs ar aktieru sastāvu, tā attīstības jautājumi. Tas tieši skar teātra nākotni ilgtermiņā." Tāpat esot jāuztur "kopējais teātra mākslinieciskais līmenis, katras izrādes līmenis", kā arī "kvalitātes regulāra uzraudzīšana," līdz ar ko nepieciešama "arī pastāvīga klātbūtne teātra ikdienas darbā."

Aktieri uzskata, ka mākslinieciskajam vadītājam ir pienākums "rūpēties par teātra reputāciju un prestižu sabiedrībā un profesionāļu vidē."

Viņam arī jāuzņemas "līdzatbildību par teātra kopējo finansiālo situāciju, mākslinieciskā personāla atalgojumu samērību adekvāti ieguldītajam darbam un sasniegtajiem rezultātiem".

Visbeidzot aktieri domā, ka nepieciešams "iestudēt savā teātrī mākslinieciski labas izrādes, vadoties ne tikai no kritērija, vai izdosies pārdot pilnas zāles, bet darbus, kas gūst gan kritiķu, gan prasīgas publikas atzinību."

Aktieru pārstāvji norāda, ka "teātra māksliniecisko procesu vislielākajā mērā realizē aktieri. Ja aktieri monolītā vairākumā nav apmierināti ar mākslinieciskā procesa vadīšanu, tad to nevar ignorēt. Tāds bija sapulces mērķis, par šo diskutēt." 

25. septembrī Vītolam tika nodota aktieru ziņa par neuzticības izteikšanu mākslinieciskajam vadītājam. 

» "Radošums tur vairs nepastāv!" Aktieri un kritiķi nobažījušies par Dailes teātra nākotni

26. septembrī Vītols aktieriem pavēstījis, ka ir sazinājies ar Džilindžeru, kurš patlaban atrodas Indijā un. Džilindžers apsverot direktora teikto un domājot sniegt atlūgumu, kā arī neiestudēt savu nākošo šīs sezonas režijas darbu Dailes teātrī.

Aktieru pārstāvji uzsver, ka situācija Dailes teātrī šobrīd nekādā veidā neietekmēs tā skatītājus. Darbs norit kā plānots un izmaiņas repertuārā veiktas netiks. Šī brīža notikumi tiek risināti teātra ilgtermiņa attīstības kontekstā. Tiklīdz Dailes teātra vadība pieņems oficiālu lēmumu, sabiedrība tikšot nekavējoties informēta.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu