T 25.11.2020.

Kādi aksesuāri sunim nepieciešami gada tumšajā laikā? Atbild eksperte

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Unsplash

Klāt ir gada tumšais laiks, kas nozīmē, ka ir laiks padomāt ne tikai par savu, bet arī par sava mīluļa redzamību. Par to, ar kādu aksesuāru palīdzību varam būt droši, ka mūsu suns tumsā būs labi pamanāms, stāsta "PetCity" speciāliste Anžela Fomičeva.

"Cilvēkiem diennakts tumšajā laikā atstarotāja nēsāšana ir obligāta. Tas, ka suņiem šāds regulējums vēl nav ierakstīts likumā, nenozīmē to, ka mums nevajadzētu domāt par  savu mīluļu drošību.

Eksperte uzsver, ka gada tumšajā laikā cilvēkiem vajadzētu īpašu uzmanību pievērst savu mīluļu drošībai.

"Ja cilvēks pārvietojas ar mīluli pavadā, jāatceras, ka starp suni un viņa saimnieku ir vismaz trīs līdz pieci metri - vērā ņemams attālums. Pagalam nelāgi, ja suns ir melns - ja šāds mīlulis izdomā aizbēgt, to ir praktiski neiespējami pamanīt," atklāj eksperte.

» Rudens klāt! Kā pasargāt mīluļa ķepas no dubļiem un sala

Viņa uzsver, ka tāpat arī jāņem vērā mūsu līdzcilvēku drošība un komforts - ir cilvēki, kuri bīstas no suņiem, tādēļ viņi noteikti nebūtu laimīgi par to, ka no tumsas pēkšņi izlec kāds ķepainis. Gluži tas pats attiecas arī uz citiem cilvēkiem, kas ir izveduši pastaigā savus mīluļus, kas, piemēram, ne pārāk labi satiek ar citiem suņiem.

Mīlulim nepieciešams atstarotājs to pašu iemeslu dēļ, kādēļ tas ir nepieciešams cilvēkam. Sunim ir jābūt redzamam, it īpaši slikti apgaismotās vietās – diemžēl autovadītāji un citi ceļu satiksmes dalībnieki nebūs spējīgi pamanīt suni. Tas ir nepieciešams gan apkārtējiem, gan autovadītājiem, gan arī citiem suņiem.

Kādi ir riski, ja sunim nav spīdīga vai atstarojoša elementa? Fomičeva bilst, ka lielākais risks "ir saimniekam pašam pazaudēt suni tumsā. Daudzi saimnieki dodas pastaigāties ar saviem suņiem teritorijās, kur tie drīkst pastaigāties bez pavadas - ja suns aizbēg, to vairs nav iespējams atrast."

"Protams, saimnieks var būt pārliecināts par sava dzīvnieka prātīgumu, taču mēs nekad nezinām, kas mums var nākt pretī. Bieži mēdz arī pārplīst siksna - suns ierauga kādu kaķi un aizmūk – šādos gadījumos vismaz ir iespējams pamanīt, kurā virzienā suns ir aizbēdzis," stāsta "PetCity" speciāliste, piebilstot, ka cilvēks, kura mājdzīvniekam nav nekādu spīdošo vai atstarojošo elementu, arī no malas izskatās diezgan amizanti - stāv dīvainās pozās un izpilda savādas kustības.

Kas tad ir pieejamie apģērbi vai aksesuāri, kas var palīdzēt cilvēkam ieraudzīt savus vai citu mīluļus? Speciāliste ir pārliecināta, ka atbilstošos aksesuārus var atrast ikviens, neatkarīgi no finansiālās rocības, gaumes un suņa šķirnes, un dzīvesveida.

"Ir atšķirība starp suni, kas pārsvarā savu dzīvi vada mājās un iziet āra pastaigā uz "piecām minūtēm", un aktīvu suni vai darba suni, ar kuru ir jādodas izskrieties uz mežu un pludmali. Svarīgākais aksesuārs, manuprāt, ir lampiņa - tās sortimentā ir patiešām dažādas, mirgojošas, ar dažādiem režīmiem, uzlādējamas, ar LED un cita veida gaismiņām," stāsta eksperte, minot, ka nu sortimentā ir arī spīdekļi, kurus ir iespējams pamanīt pat no vairāku kilometru attāluma.

Šie spīdekļi parasti ir vai nu piekariņa formā, vai jau integrēti kādā aksesuārā, piemēram, kaklasiksnā. Tumsā šos spīdekļus var redzēt ļoti labi. Tāpat pieejamas spīdošās kaklasisksnas suņiem ar garu apmatojumu.

Eksperte gan min, ka piekariņus ir relatīvi viegli pazaudēt - tie bieži vien kaut kur aizķeras, sunim laužoties caur brikšņiem. Problēmas mēdz būt arī ar kaklasiksnām - tām parasti ir standarta izmēri, tādēļ var būt grūti šo siksnu pieregulēt tā, lai siksna nebūtu pārlieku vaļīga. Fomičeva gan atklāj, ka "nu lielai daļai ikdienas aksesuāru - iemauktiem, pavadām un kaklasiksnām - jau ir iešūts kāds no spīdīgajiem vai atstarojošajiem elementiem. Parasti rudens un ziemas kolekcijas produktiem ir integrētas dažādas lampiņas, vairumam no tiem ir iespējams arī manuāli nomainīt baterijas vai pat uzlādēt tās. Laba un izceļama lieta ir pagarinātāji pavadām ar spīdīgu lenti".

Eksperte īpaši izceļ atstarojošās vestes suņiem - tās parasti esot neona krāsās, kas tumsā ir labāk pamanāmas, un parasti aprīkotas ar spīdīgu vai atstarojošu elementu.

» Tīrs kažoks un sausas ķepas vienmēr! Arī lieliem suņiem ziemā patīk komforts

"Vēl ir vērts parunāt par īpašiem elementiem tā saucamajiem darba suņiem - mīluļiem, kas iet medībās vai pilda citas noteiktas funkcijas. Viņiem ir pieejams specializēts, mitrumizturīgs apģērbs ar iespēju pievienot GPS raidītāju. Šīm vestēm arī ir atstarojošie elementi, un tie, neskatoties uz savu mazo izmēru, ir ļoti, ļoti spilgti," min "PetCity" speciāliste.

Anžela Fomičeva piebilst, ka katra suņa saimniekam ir nepieciešams atrast viņa mīlulim komfortablāko risinājumu - spīdošu kulonu, atstarotāju, kaklasiksnu vai vesti. Pats galvenais - dzīvniekam ir jābūt pamanāmam un līdz ar to - pasargātam.

Raksts tapis sadarbībā ar "PetCity".

Redaktors iesaka