Tiesa Ņujorkā piespriež Trampam divu miljonu naudassodu

ASV prezidents Donalds Tramps

FOTO: EPA/Scanpix

Tiesnese Ņujorkā likusi ASV prezidentam Donaldam Trampam samaksāt divus miljonus ASV dolāru (1,8 miljonus eiro) par viņa bijušās labdarības organizācijas izmantošanu saviem politiskajiem un biznesa mērķiem.

Ņujorkas Augstākās tiesas tiesnese Salienna Skarpulla paziņoja, ka Trampam ir jāsamaksā zaudējumi vairākām bezpeļņas organizācijām, lai panāktu izlīgumu civilprasībā, ko iesniedza štata ģenerālprokurore Letīcija Džeimsa, kas ir demokrāte.

Džeimsa prasību pret fondu "Trump Foundation" iesniedza pērn jūnijā, apsūdzot to par "nemitīgi nelikumīgu rīcību", kas ietvēra neatbilstošu koordināciju labdarības organizāciju un Trampa priekšvēlēšanu kampaņas komandu laikā, kad viņš gatavojās 2016.gada ASV prezidenta vēlēšanām.

Decembrī Tramps piekrita slēgt savu personīgo labdarības fondu, bet prasība tiesā tāpat tika izskatīta, prokuratūrai vēloties panākt miljoniem dolāru vērtus atlīdzinājumus un sodus.

Spriedums "ir liela uzvara mūsu centienos aizsargāt labdarības aktīvus un saukt pie atbildības tos, kas labdarības organizācijas izmanto personīgam labumam," paziņoja Džeimsa.

Prasībā Tramps tika apsūdzēts par fonda līdzekļu izmantojumu mierizlīgumu finansēšanai tiesvedībās, sava zīmola viesnīcu reklamēšanā un privātiem tēriņiem, piemēram, sava portreta iegādei, lai to izvietotu viena no saviem golfa klubiem.

Tāpat apsūdzībā tika apgalvots, ka 2016. gada sākumā, kad Tramps kandidēja ASV prezidenta vēlēšanās, viņš organizēja kampaņas pasākumu, rēķinos to norādot kā "Trump Foundation" ziedojumu vākšanas pasākumu.

Savukārt Tramps ir apsūdzējis Džeimsu par "apzinātu šī mierizlīguma nepatiesu raksturošanu politisku mērķu vārdā". Viņš norādīja, ka lietā noteiktā summa nav zaudējumu atlīdzināšana, bet parasts ziedojums labdarības organizācijām.

"Katrs penijs no 19 miljoniem ASV dolāru, ko ziedojumos saņēma "Trump Foundation", nonāca simtiem lielisku labdarības mērķu rīcībā praktiski bez izmaksām," Tramps paziņoja.

"Ir pagājuši gandrīz četri politiski motivētas terorizēšanas gadi," piebilda ASV prezidents, norādot, ka viss, ko viņa pretinieki ir atklājuši, ir pierādījumi "neticami iedarbīgai filantropijai un daži nelieli tehniski pārkāpumi, piemēram, valdes sēžu protokolu neesamība".

Spriedums ir trešā juridiskā neveiksme, ko Tramps šonedēļ cietis savā dzimtajā Ņujorkā.

Pirmdien ASV apelāciju tiesa nolēma, ka viņam ir jāpublisko nodokļu deklarācijas par astoņiem gadiem, ko viņš solīja priekšvēlēšanu laikā. Tolaik viņš teica, ka publiskos deklarācijas pēc to audita, bet tā arī nav to izdarījis.

Tajā pašā dienā ASV žurnāla komentētāja Džīna Kerola, kas apsūdzējusi Trampu izvarošanā, iesūdzēja viņu tiesā par nomelnošanu, jo viņš vainoja sievieti par apsūdzības izdomāšanu.

Uz augšu