KPV pārvaldītā Labklājības ministrija piešķir "Memory Water" sociālā uzņēmuma statusu

Labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV).

FOTO: Paula Čurkste/LETA

Finanšu institūcijā "Altum" ir pieejami 12 miljoni Eiropas naudas, uz kuriem var pretendēt sociālie uzņēmumi. Tie nav kredīti, bet granti. Saņemtā nauda nav jāatdod. 133 000 pirms pusotra gada ieguva firma "Memory Water", vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga". 

Uzņēmums slavu ieguvis ne vien ar to, ka savam ūdenim piedēvē brīnumainas, neiespējamas īpašības, bet arī ar partijas KPV LV atbalstīšanu pirms Saeimas vēlēšanām, par ko izpelnījās KNAB sodu. Uzņēmums atkal vēlas saņemt Eiropas naudu.

Lai uz to pretendētu, firmai jāiegūst sociālā uzņēmuma statuss. Eksperti uzskatīja, ka "Memory Water" statusam neatbilst, jo tikai formāli izpilda Sociālo uzņēmumu likuma prasības un tā darbība nedod prasīto pozitīvo sociālu ietekmi. Labklājības ministrijas vadība ekspertu viedokli neņēma vērā un statusu tomēr piešķīra.

SIA "Memory Water" dzeramā ūdens tirgū darbojas jau desmit gadus. Pēc pašu stāstītā, ūdens tiek iegūts no unikāla dabas nostūra Daugmales pagastā. Firma izvēlējusies agresīvu mārketinga stratēģiju, savam produktam piedēvējot pārdabiskas īpašības. Ūdenim esot atmiņa, kas ietekmē arī tā lietotāju. 

"Mermory Water" ražotāji apgalvo, ka viņu ūdens ir pārāks par konkurentu piedāvāto. Tas esot attīrīts no negatīvas informācijas strukturēts, un palielina cilvēka Bio enerģiju. Pētniekiem līdz šim nav izdevies iegūt pierādījumus, ka kāds no šiem apgalvojumiem būtu patiess, vēsta raidījums. 

Savās video uzrunās "Memory Water" dibinātājs Jānis Pļaviņš stāsta, ka citi dzeramā ūdens ražotāji savu produktu attīra no nevēlamiem piemaisījumiem, piejauc tam destilētu ūdeni, tāpēc tas nav uzskatāms par dabisku ūdeni. Viņa piedāvātais esot dabisks. To apliecina kvalitātes zīme Bio ūdens. Kvalitātes zīmes izveidotājs ir pats Pļaviņš.

Pārtikas un veterinārais dienests, Veselības inspekcija un BIOR pārbaudījis uzņēmuma apgalvojumus par strukturēto BIO ūdeni un secinājušas, ka patērētāji tiek maldināti par produkta kvalitāti, jo tam nav pierādījumu. Pārbaudīts arī firmas iesniegtais Ūdens strukturēšanas tehnoloģijas apraksts. Veselības inspekcija atzinusi, ka tas sastāv no subjektīviem, nepārbaudāmiem, pseidozinātniskiem un ezotēriskiem apgalvojumiem. 

Lai arī tirgus uzraugi saskata pārkāpumus, ar biznesu firmai sokas labi. Lursoft dati rāda, ka trīs gados apgrozījums ik gadu audzis par 30 procentiem un 2018. gadā sasniedzis 310 tūkstošus eiro. Peļņa bija 112 000. Uzņēmums nodarbojas ne vien ar ūdens tirdzniecību, bet savā internetveikalā piedāvā arī veģetārus un vegānu ēdienus, kosmētiku un higiēnas preces. 

2018 .gads uzņēmumam ir bijis īpaši veiksmīgs.Saņemts 133 tūkstošu grants no  Labklājības ministrijas un "Altum" projekta "Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai".  Programmas mērķis ir iesaistīt darba tirgū personas, kas no tā ir atstumtas sociālā statusa, veselības vai citu iemeslu dēļ. Lai saņemtu grantu, "Memory Water" pieņēmusi darbā 13 cilvēkus ar invaliditāti. Par saņemto naudu nopirkta 100 000 vērta ūdens pildīšanas un iepakošanas iekārta.

Tagad uzņēmums iecerējis iegūt vēl papildu līdzekļus no fonda, tāpēc augustā pieprasījis tam piešķirt sociālā uzņēmuma statusu. Statusu pieprasījis arī cits "Memory Water" dibinātājam Jānim Pļaviņam piederošs uzņēmums "Prana Energy". Uzņēmumi uzskata, ka tie atbilst prasītajam statusam, jo  puse no firmā strādājošajiem ir invalīdi. 

Pārbaudot "Memory water", atklājies, ka no 13 darbā pieņemtajiem invalīdiem tikai viens ir saņēmis algu, kas lielāka par minimālo, bet deviņu personu mēneša alga nepārsniedz 35 eiro. Tie strādājuši desmit stundas mēnesī. Eksperti secinājuši, ka uzņēmuma darbība saņemot "Altum" grantu vērsta nevis uz sociālo mērķu sasniegšanu, bet uzņēmējdarbības attīstību, veicot iekārtu automatizāciju. Tāpēc eksperti vienbalsīgi atteikuši statusa sociālā uzņēmuma statusa piešķiršanu. Pļaviņš komisijas lēmumu pārsūdzēja un Labklājības ministrijas vadība izlēma, ka taisnība ir uzņēmējam, jo formāli prasības ir izpildītas. 

Ar Labklājības ministrijas valsts sekretāra lēmumu uzņēmumam "Memory Water" sociālā uzņēmuma statuss piešķirts no 19.novembra, SIA "Prāna Energy" no 3.decembra. Tas ļauj abiem uzņēmumiem pretendēt uz naudu no Sociālās uzņēmējdarbības atbalsta projekta. Uzņēmumu pārstāvis neslēpj, ka to arī darīs. Komisijas pārmetumi par darbošanos pretēji sociālo uzņēmumu likuma jēgai esot nepamatoti, jo likumā neesot teikts, cik stundu nolīgtie invalīdi jānodarbina.

Uzņēmums "Memory Water" ir nonāncis arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja redzes lokā. Partiju finanšu uzraugi konstatēja, ka uzņēmums ir piedalījies partijas KPV LV reklāmas kampaņā pirms 13. Saeimas vēlēšanām, taču to nav deklarējis. Firmai uzlikts 600 eiro sods. Novembrī Jēkaba Straumes lēmumu vērtēja tiesa un atstāja to negrozītu.

Sociālā uzņēmējdarbība ir Labklājības ministrijas pārziņā. To vada KPV LV partijas pārstāve Ramona Petraviča.

Sociālo uzņēmumu ekspertu komisija ir dusmīga, jo pateicoties Labklājības ministrijas un nevalstisko organizāciju pūlēm ir izdevies iegūt Eiropas naudu cēliem mērķiem, taču formāli izpildot likuma prasības, tagad pie tās tiek pielaistas arī firmas, kas te saskata tikai iespējas biznesa attīstībai. Šis ir pirmais gadījums, kad eksperti atteikuši statusa piešķiršanu, bet ministrija to iedevusi. 

Uz augšu