C 4.03.2021.

"Rūdīts veterāns, kas ir nelokāms savā lojalitātē." Identificēts jaunais "Islāma valsts" līderis

FOTO: Reuters / Scanpix

Jaunais džihādistu grupējuma "Islāma valsts" līderis ir Amirs Mohammeds Abdulrahmans al Mauli al Salbi, kuru šādi identificējuši izlūkdienesti, pirmdien ziņoja britu laikraksts "Guardian".

Laikraksts, atsaucoties uz divu vārdos nenosauktu izlūkdienestu amatpersonām, raksturoja Salbi kā vienu no šī grupējuma dibinātājiem un ziņoja, ka viņš vadījis jazīdu reliģiskās minoritātes paverdzināšanu Irākā, kā arī pārraudzījis grupējuma operācijas pasaulē.

"Islāma valsts" bija nosaukusi par savu jauno līderi Abu Ibrahimu al Hašimi al Kuraiši dažas dienas pēc tam, kad grupējuma iepriekšējais līderis Abu Bakrs al Bagdadi oktobrī tika nogalināts ASV specvienības uzbrukumā.

"Guardian" ziņoja, ka Salbi ticis izraudzīts dažas stundas pēc Bagdadi nāves, bet Kuraiši esot segvārds, kuru neatzīst citi "Islāma valsts" vadības pārstāvji vai izlūkdienesti.

Laikraksts raksturoja viņu kā "rūdītu veterānu tādā pašā garā kā Bagdadi, kas ir nelokāms savā lojalitātē šim ekstrēmistu grupējumam".

Salbi dzimis Irākas turkmēņu ģimenē Talafaras pilsētā un ir viens no nedaudzajiem grupējuma vadībā, kurš nav arābs. Viņš Mosulas Universitātē ieguvis zinātnisku grādu šariāta likumos un ar savu islāma zinātnieka reputāciju strauji veidojis karjeru šajā grupējumā.

Salbi reliģiskie spriedumi bija pamatā "Islāma valsts" īstenotajam genocīda mēģinājumam pret jazīdiem, ziņoja laikraksts.

ASV Valsts departaments nosauca viņu par vienu no "Islāma valsts" "nozīmīgākajiem ideologiem", kas bija "palīdzējis vadīt un attaisnot cilvēku nolaupīšanu, slepkavošanu, un jazīdu reliģiskās minoritātes izsekošanu Irākas ziemeļrietumos; tiek uzskatīts, ka viņš pārraudzījis dažas no šī grupējuma globālajām terorisma operācijām".

ASV spēki 2004. gadā viņu ievietoja apcietinājumā "Camp Bucca" cietumā Irākas dienvidos, kur Salbi satika Bagdadi, ziņoja "Guardian". 

Aktuālākās ziņas