Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Trīs gados sarucis NMPD izsaukumu skaits uz pašnāvībām un to mēģinājumiem nepilngadīgo vidū

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) automašīna NMPD Kompetenču attīstības centra klīniskās simulācijas blokā.
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) automašīna NMPD Kompetenču attīstības centra klīniskās simulācijas blokā. Foto: Ieva Leiniša/LETA

Pēdējo trīs gadu laikā novērots neliels Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) izsaukumu skaita samazinājums uz jau veiktām pašnāvībām un pašnāvības mēģinājumiem bērnu un jauniešu vidū līdz 17 gadu vecumam.

Kā norāda NMPD - tā ir neliela, taču nozīmīga tendence. Dienestā vērš uzmanību, ka NMPD pieejamie dati atspoguļo izsaukumu, nevis unikālo pacientu skaitu. Ja pacientam ir smagi vai dzīvībai kritiski fiziski, psihiski stāvokļi, pie viena pacienta var strādāt divas brigādes, līdz ar to tie ir divi izsaukumi. Tāpat var būt arī viens pacients, kas sākumā nogādāts vienā ārstniecības iestādē un tai pašā dienā pārvests uz citu, skaidro NMPD.

Dienesta dati liecina, ka 2022.gadā tika veikti 258 izsaukumi pie bērniem līdz 17 gadu vecumam uz pašnāvībām un pašnāvību mēģinājumiem. NMPD devies pie 223 meitenēm un 35 zēniem. Tostarp divos gadījumos konstatētas nāves - no medikamentu pārdozēšanas un kritiena no augstuma.

Savukārt 2023.gadā dienestā saņemti 242 izsaukumi uz pašnāvības mēģinājumiem pie 205 meitenēm un 37 zēniem. Vienā gadījumā konstatēta nāve no medikamentu pārdozēšanas.

Pērn NMPD saņēmis 221 izsaukumu pie 181 meitenes un 40 zēniem uz pašnāvības mēģinājumiem. No tiem vienā gadījumā konstatēta nāve - pakāršanās.

Laika posmā no šī gada janvāra līdz martam saņemti 72 izsaukumi pašnāvības mēģinājumu gadījumos. Izsaukumi saņemti pie 53 meitenēm un 19 zēniem. To vidū vienā gadījumā konstatēta nāve no pakāršanās.

Piemēram, šogad saņemts izsaukums pie 13 gadus veca zēna, kas lietojis alkoholu un ar kancelejas nazi sagriezis vēnas uz abiem apakšdelmiem. Pacients mēģināja veikt pašnāvību, un, ierodoties mediķiem, atradās vannas istabā un elpoja. Pirms pāris gadiem viņš veicis pirmo pašnāvības mēģinājumu.

Šogad saņemts arī izsaukums pie 14 gadus veca pacienta, kas uzrakstījis pašnāvības zīmīti un iedzēris medikamentus, kā rezultātā vecāki no rīta nav spējuši jaunieti pamodināt. Pacientam sākusies vemšana, tādēļ izsaukts NMPD.

Vienā gadījumā šogad saņemts izsaukums pie 16 gadus veca pacienta, kas iedzēris dažāda veida medikamentus, jo vēlējies nomirt skolas sekmju dēļ.

Kā skaidro dienestā, no izsaukumiem redzams, ka visbiežāk izmantotā metode ir medikamentu pārdozēšana. Kā letāla pašnāvības metode izplatīta arī pakāršanās. Pērn šādi izdzisusi kādas 13 gadus vecas meitenes dzīvība, savukārt šogad pakāršanās rezultātā izdzisusi kāda 15 gadus veca jaunieša dzīvība.

Vienlaikus dienestā nereti tiek saņemti arī izsaukumi pie jauniem cilvēkiem, kuri ir veikuši apzinātu paškaitējumu jeb rīcību, kad cilvēks sev nodara sāpes, ādas bojājumus bez nodoma nomirt. Tas izpaužas, piemēram, pašsavainojoties ar asiem priekšmetiem - žileti vai nazi.

Kopumā lielākajā daļā izsaukumos pie jauniešiem cietušā veselības stāvoklis ir stabils un veiktais paškaitējums nav nodarījis nopietnus apdraudējumus dzīvībai, norāda NMPD.

Taču smagākās situācijās, cietušie ir pat bezsamaņā un neelpo - tad NMPD mediķiem nākas veikt atdzīvināšanas pasākumus, tostarp piesaistot arī ārsta speciālista brigādi, kas iesaistās vissarežģītākos un viskritiskākos brīžos.

Dienestā uzsver, ka pirmsslimnīcas posmā ne vienmēr ir iespējams ar pilnīgu precizitāti noteikt, vai pacientam ir konkrēta trauma, piemēram, gūtas traumas kritienā no augstuma, vai viņa veselības stāvoklis ir tieši saistīts ar pašnāvības mēģinājumu vai suicidālu rīcību.

Bieži situācijas, kurās pacienti tiek sastapti, ir visai neskaidras, kā rezultātā daļa gadījumu var netikt atpazīti un definēti kā potenciāli pašnāvības mēģinājumi jau NMPD posmā.

Pašnāvību mēģinājumu riski nereti slēpjas aiz citiem iemesliem, kuru dēļ bērna vai jaunieša vecāki vai līdzcilvēki vēršas pēc palīdzības pie NMPD mediķiem. Šādos gadījumos konkrētais izsaukums var būt saistīts ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem, piemēram, apreibinošo vielu ietekmē, akūtu stresa reakciju, uzvedības un emociju traucējumiem, depresīvām epizodēm un līdzīgām situācijām.

NMPD vērš uzmanību, ka dienesta dati atspoguļo tikai to gadījumu daļu Latvijā, kuros ir izpildīti neatliekamās medicīniskās palīdzības izsaukumi un kuru laikā ir veikta pacienta veselības stāvokļa novērtēšana un noteikta neatliekamās medicīniskās palīdzības etapa (iespējamā) diagnoze. Tie nekādā veidā neveido pilnīgu priekšstatu par pašnāvību, pašnāvību mēģinājumu un paškaitējumu izplatību vai garīgās veselības situāciju bērnu un jauniešu vidū valstī kopumā.

Jau vēstīts, ka laikā no 2019. līdz 2023.gadam mirstība no pašnāvībām samazinājusies par 5,3%, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē 6.maijā informēja Veselības ministrijas (VM) pārstāvji.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotā informācija par mirušo skaitu no pašnāvībām laika posmā no 2015. līdz 2023.gadam liecina, ka 72% mirušo bijuši vecumā no 18 līdz 64 gadiem. Tādā pašā laikā posmā pašnāvības veikuši četri bērni, kas jaunāki par 15 gadiem.Vidēji ik gadu 14 personas, kas veikušas pašnāvību, bija vecākas par 85 gadiem, liecina SPKC informācija.

Tāda paša perioda dati liecina, ka vecumgrupā no 25 līdz 45 gadiem vairāk nekā puse pašnāvību veikušo organismā ir konstatēts alkohols.

Vienlaikus deviņu gadu perioda dati uzrāda, ka 81,71% gadījumu pašnāvības veikuši vīrieši - laikā no 2015. līdz 2023.gadam no pašnāvības miruši 2234 vīrieši. Savukārt tādā pašā laika posmā no pašnāvības mirušas 500 sievietes jeb 18,29% no kopskaita.

Šobrīd Bērnu aizsardzības centrs (BAC) sadarbībā ar SIA "Bērnu un pusaudžu resursu centru" bērniem un viņu ģimenēm nodrošina iespēju saņemt bezmaksas anonīmas speciālistu konsultācijas. Speciālistu konsultācijas paredzētas, lai uzlabotu bērnu emocionālo labklājību, stiprinātu ģimenes resursus un veicinātu savlaicīgu palīdzības saņemšanu, mazinot iespējamos riskus, sekmējot sociālo iekļaušanos.

Maijā konsultācijas par konfliktu risināšanu ar vienaudžiem un ģimenē varēs saņemt pirmdienās no plkst.16 līdz 20, zvanot pa tālruni "80006008" vai rakstot čatā, tīmekļvietnē "drosmigssarunai.lv". Savukārt 2., 9. un 16.jūnijā no plkst.17 līdz 20 varēs saņemt speciālistu konsultācijas par atkarību riskiem un spēju pretoties vienaudžu spiedienam.

Uzticības tālrunis "116111" ir bezmaksas tālruņa līnija, kas ir anonīma un darbojas visu diennakti. Darbadienās no plkst.12 līdz 20 ar Uzticības tālruņa speciālistiem iespējams sazināties, arī izmantojot tiešsaistes konsultācijas tīmekļvietnē "www.uzticibastalrunis.lv", vai arī rakstot mājaslapas čata logā. Visu diennakti psiholoģisko atbalstu Latvijas iedzīvotājiem sniedz arī Krīžu un konsultāciju centra "Skalbes" bezmaksas diennakts atbalsta tālrunis "67222922".

Komentāri
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu