"Neērtie bērni". LNB atklāj fotoizstādi par ģimenēm, kurās aug bērni ar īpašām vajadzībām

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Fotoizstāde "Neērtie bērni" LNB.
Fotoizstāde "Neērtie bērni" LNB. Foto: Publicitātes foto

Trešdien, 5. februārī, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) atklāšanu piedzīvojusi fotogrāfes Aritas Strodes - Kļaviņas fotoizstāde "Neērtie bērni" - izvērsts un sociāli atbildīgs fotoprojekts, kura ietvaros autore fotografēja 15 ģimenes, kurās aug bērni ar īpašām vajadzībām.

Fotogrāfes galvenais mērķis ir bijis parādīt, ka bērni ar īpašām vajadzībām ir tikpat brīnišķīgi kā visi pārējie, tāpēc fotogrāfijās netiek uzsvērta invaliditāte, bet izcelta individualitāte, dodot iespēju vispirms saredzēt bērnu un tikai tad viņa diagnozi.

"Šī izstāde ir stāsts par izkāpšanu no komforta zonas. Gan mums, dalībniekiem un fotogrāfei, gan skatītājiem. Mums kā ģimenei tas prasīja atvērt mazu daļiņu no sevis, parādīt, ka esam šeit līdzās. Ka dzīvojam tādu pat dzīvi, kā citi līdzcilvēki, tikai mūsu ģimenē ir bērniņš, kurš atnācis citādāks.

Izstāde ir pilna kontrastu: no vienas puses fotogrāfijas ir krāšņas un dzīvespriecīgas - nezinot šos stāstus nevarētu pat iedomāties, ka tajās redzamie bērni ir citādāki.

No otras puses, tā ir realitāte. Ceru, ka šie skaistie foto cilvēkiem liks aizdomāties par saviem stereotipiem par cilvēkiem ar invaliditāti un stereotipiem, kas joprojām apvij ģimenes, kurās aug bērni ar īpašām vajadzībām, un liks ieraudzīt pirmkārt cilvēka individualitāti, un tikai tad viņa invaliditāti," izstādes atklāšanā teica projektā iesaistītā zēna Jēkaba mamma Vineta Grigāne - Drande.

Izstādes nosaukumu "Neērtie bērni" fotogrāfe un projekta autore Arita Strode - Kļaviņa izvēlējusies atklātu un mazliet provokatīvu, jo šie bērni diemžēl ir joprojām ir neērti sabiedrībai, medicīnas nozarei un citur.

Šis apzīmējums izrādījies ļoti precīzs, jo, meklējot ģimenes, kas labprāt ļautu sevi fotografēt un šīs bildes publicēt, tika saņemtas vairākas vēstules ar apliecinājumu: "Jā, tieši tā mēs arī jūtamies – neērti citiem!"

"Attēlos nav ratiņkrēslu vai citu palīglīdzekļu, kas ir šo bērnu ikdiena. Vecāki fotogrāfijās tur savus bērnus uz rokām un klēpī, nes uz pleciem, lidina gaisā, apskauj, samīļo un dod bučas - gluži tāpat kā ierasts redzēt parastu ģimeņu fotosesijās. Arī vecāku siltuma pilnie skatieni un bērnu smaidi ir patiesi - vienīgi to izvilināšanai bija nepieciešams mazliet vairāk laika un pacietības," atzīst Arita Strode - Kļaviņa.

Fotoprojektā piedalījušās ģimenes, kurās aug bērni ar īpašām vajadzībām, no Rīgas un apkārtnes novadiem, Jelgavas, Tukuma un Gulbenes. Viņu diagnozes ir visdažādākās: bērnu cerebrālā trieka, Dauna sindroms, autisms, epilepsija, Spina bifida, garīga rakstura traucējumi un ļoti retas ģenētiskas slimības.

"Ir augstu jānovērtē projektā iesaistīto ģimeņu drosme publiski dalīties ar saviem stāstiem. Atklātība par šo ģimeņu dzīvi un ikdienu ir tā, kas arī sabiedrībai īpašos bērnus palīdz ieraudzīt, izprast un atbalstīt. Atbalstīt ne tikai ar ziedojumiem, bet pilnvērtīgi iekļaujot sabiedrībā un kopīgi domājot par veidiem, kā atvieglot šo bērnu un viņu ģimeņu ikdienu," saka labdarības fonda "BeOpen" valdes locekle Ingrīda Šmite.

Fotoizstāde “Neērtie bērni” tapusi ar ziedotāju un labdarības fonda “BeOpen” atbalstu, un no 6. februāra līdz 31. martam apskatāma bez maksas Rīgā, Latvijas Nacionālās bibliotēkas telpās, 7. stāvā.

Pirms tam izstāde nepilna gada laikā ir apceļojusi Jelgavu, Talsus, Preiļus, Gulbeni, Tukumu, Liepāju, Ventspili un 2020. gadā būs aplūkojama arī Vilcē, Daugavpilī, ar Vidzemes plānošanas reģiona atbalstu Mazsalacā, Strenčos, Kocēnos, Madonā un Burtniekos, pēc tam - Lapmežciemā un noslēgsies Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī.

Foto: Fotoizstādes "Neērtie bērni" atklāšanas pasākums

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Tēmas

TVNET KALVE
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu