Ar ultraskaņu cīņā pret ērcēm! Kā efektīvi pasargāt savu mīluli?

FOTO: Attēls no "Pet City" arhīva

Šogad Latvijā ziema būtībā nav bijusi vispār, kas nozīmē, ka, tuvojoties siltajam laika periodam, ļoti liels drauds gan mums, gan mūsu mīluļiem būs tieši pieaugusī ērču populācija. Kā pasargāt mājdzīvnieku no ērcēm un citiem insektiem, izmantojot ultraskaņas ierīces, portālam "Apollo" stāsta "Pet City" eksperte Santa Paegle.

Cīņā ar ērcēm un citiem insektiem ir pieejami dažādi līdzekļi, bet viens no efektīvākajiem veidiem, kā uzveikt šos nevēlamos ciemiņus, ir tieši ultraskaņas ierīces.

Kas ir ultraskaņas ierīces un kā tās palīdz cīņā ar nevēlamiem insektiem?

Vispirms ir svarīgi saprast, kas tieši ir ultraskaņa un kā tā var palīdzēt cīņā ar insektiem. Eksperte stāsta, ka ultraskaņa ir akustiska enerģija viļņu veidā, kuru frekvence pārsniedz cilvēkam dzirdamo. Skaņa, ko var uztvert mūsu auss, ir līdz 20 kiloherciem. Ir skaidri zināms, ka suņiem un kaķiem ir labāka dzirde nekā mums. Kopumā dzīvnieki uztver skaņu diapazonā no 20 līdz 35 kiloherciem.

Savukārt insektu spēja uztvert skaņas viļņus ir daudz spēcīgāka, līdz ar to cīņā ar nevēlamiem kukaiņiem talkā nāk ultraskaņas ierīces. Kā stāsta speciāliste, "Tickless" izstaro 40 kilohercu ultraskaņu. Tāpēc to nedzirdam ne mēs, ne suņi. "Tickless" izstaro virkni šādu ultraskaņas impulsu, kas nav dzirdami ne mums, ne dzīvniekiem, bet traucē, piemēram, ērču un blusu spējai orientēties.

Speciāliste atklāj, ka ērces lielākoties atrodas uz zāles stiebru galiem, lapām vai zariem. Tās, izmantojot Hallera orgānu, kas atrodas uz to priekškājām, sajūt mūsu un mājdzīvnieku aromātu. "Tickless" nomāc šo orgānu, līdz ar to ērces vairs nespēj orientēties un atrast cilvēku vai tā mīluli un identificēt to kā barību.

Ultraskaņas ierīces ir drošs risinājums arī zīdaiņu pasargāšanai. Šim nolūkam ir izveidota speciāla ierīce "Tickless Baby". Tāpat "Tickless" ir drošs arī grūtniecēm," stāsta eksperte.

Eksperte atklāj, ka "Tickless" ultraskaņas ierīcei ir arī stacionārā versija, kas pēc iespraušanas rozetē sāk cīņu ar blusām, kas ieviesušās mājoklī. 

FOTO: Attēls no "Pet City" arhīva

Savukārt cīņā ar putekļu ērcītēm talkā nāk "Miteless". Kā stāsta eksperte, šī ierīce putekļu ērcītes dezorientē, kā rezultātā tās pārstāj vairoties. Pāris nedēļu laikā pēc "Miteless" stacionārās ierīces uzstādīšanas putekļu ērcīšu koncentrācija ievērojami samazinās. Tiesa, būtiski ir saprast, ka cīņā ar putekļu ērcītēm liela loma ir arī mājas regulārai uzkopšanai, jo, lai gan šīs ērcītes pārstāj vairoties, tās tik un tā no mājokļa ir jāizskauž ar uzkopšanas palīdzību.

Lai gan "Miteless" pamatā ir stacionāra ierīce, tai ir arī pārvietojama versija. Kādās situācijās palīdz tieši "Miteless" pārvietojamā ierīce? Eksperte stāsta, ka mūsu ādas plēksnītes, kas ir galvenais putekļu ērcīšu barības avots, nokrīt it visur, piemēram  automašīnā. Tāpat ultraskaņas ierīces var pievienot arī pie bērnu ratiņiem, lai no nevēlamiem "viesiem"pasargātu mazuļus. 

Par "Miteless" speciāliste stāsta, ka tas ir arī lielisks ilgtermiņa risinājums cilvēkiem, kas cīnās ar elpceļu alerģijām: "Putekļu ērcītes ir galvenais elpceļu alerģijas cēlonis. Putekļu ērcītes ir ļoti maziņas, un mēs tās nemanām, kas ļauj tām vairoties mūsu mājās. Kā jau minēju, šīs putekļu ērcītes barojas no ādas plēksnītēm, kas no mums katru dienu birst. Šīs plēksnītes sakrājas dīvānos, paklājos, gultas veļā un pat mīkstajās rotaļlietās."

Kādas ir "Tickless" un "Miteless" priekšrocības?

Jautāta par "Tickless" un "Miteless" galvenajām priekšrocībām, speciāliste atklāj, ka "Tickless" galvenā priekšrocība ir tāda, ka tā nav toksiska, jo netiek izmantota ķīmija. Līdz ar to tā ir efektīva arī, ja dzīvnieks vai cilvēks ir alerģisks, kā arī to var lietot kopā ar citiem līdzekļiem. Tāpat šī ierīce ir arī ekoloģiski draudzīga un to neietekmē gadalaiku maiņa.

Kā stāstīja eksperte, ultraskaņas ierīces darbojas kā preventīvs risinājums gan pret ērcēm, gan blusām un putekļu ērcītēm. "Labākais veids, kā cīnīties ar parazītiem, ir to parādīšanās nepieļaušana. Kad, piemēram, blusas jau ir parādījušās mēbelēs vai kažokā, tad cīņa ar tām ir ļoti sarežģīta," stāsta speciāliste.

Kā pareizi lietot šīs ierīces?

Jautāta par ierīču efektivitāti, eksperte stāsta, ka "Tickless" ražotājs garantē 94% efektivitāti, tiesa, būtiska ir to pareiza izmantošana. "Galvenais nosacījums ir, lai ierīce brīvi var izstarot ultraskaņas viļņus. Nevajadzētu ierīcīti likt kabatā vai zem dzīvnieku jaciņas," padomus ultraskaņas ierīču lietošanā sniedz eksperte. 

Tāpat speciāliste min, ka, neskatoties uz ierīču augsto efektivitāti, ir jāveic arī papildu aizsardzības pasākumi. "Mūsu mīluļu kažoks ir kā radīts šīm ērcēm. Zināms, ka tās pārnēsā dažādas slimības, tāpēc pēc katras pastaigas tomēr vajag pārbaudīt sava mīluļa kažoku. Lietojot "Tickless", tiek nodrošināts, ka, ērcei nejauši uzkrītot uz kažoka, tā būs dezorientēta un pastaigas laikā nepiesūksies. Līdz ar to ērci varēs viegli noņemt, ja tā  nebūs jau nokritusi pati," mīluļu kažoka apskatīšanu pēc garākām pastaigām rekomendē speciāliste.

Papildus "Tickless Pet" ir pieejamas arī tādas ierīces kā "Tickless Human", "Tickless Hunter", kā arī jau pieminētā "Tickless Baby", kas palīdz no nevēlamiem insektiem izvairīties arī cilvēkiem. "Arī mēs dodamies dažādos pārgājienos un staigājam pa zāli, kur ir ērces. Līdz ar to "Tickless" varam piespraust pie botām vai pie kabatas. Galvenais, kā jau minēju, lai šī ierīce nav aizsegta. Pavisam noteikti ierīcīti nedrīkst likt kabatā, tad tā nestrādās pilvērtīgi," stāsta eksperte.

Pēc ekspertes teiktā, "Miteless" efektivitāte vērtējama kā līdzīga. Šo ierīci galvenais ir ne ar ko neaizklāt. Nevajadzētu ierīci iespraust rozetē, kurai priekšā ir dīvāns vai galds. Ir svarīgi, lai ierīce brīvi varētu izdalīt starus, kā rezultātā šīs putekļu ērcītes kļūst dezorientētas un nevairojas. Protams, papildus ir nepieciešama arī mājas uzkopšana, jo šīs ērcītes kaut kur tomēr paliek.

FOTO: Attēls no "Pet City" arhīva

"Tickless" un "Miteless" tehniskā puse.

Jautāta par pārnēsājamo "Tickless" un "Miteless" darbības rādiusu, eksperte atklāj, ka atkarībā no ierīces  modeļa darbības diapazons svārstās no 1,5 līdz 2,5 metriem. Savukārt kontaktligzdā liekamās ierīces, kas ir "Tickless Home" un arī "Miteless", darbojas 30 kvadrātmetru rādiusā.

Runājot par ierīču darbības ilgumu, speciāliste pauž, ka tas var svārstīties no sešiem līdz 12 mēnešiem. Ierīces mūžu lielā mērā ietekmējot tieši tas, kā tā tiek lietota.

Eksperte stāsta, ka ultraskaņas ierīces ir arī mitrumizturīgas. Tiesa, to nevajadzētu sajaukt ar slapjuma izturību. "Ja dzīvnieks, piemēram, aiziet nopeldēties, šīs ierīces turpinās strādāt, tomēr būtu ieteicams tās pēc saskares ar ūdeni pažāvēt. To būtu nepieciešams izdarīt, lai saglabātu sezonas garantiju."

Kā minēts, ierīču "mūža" laiks ir no sešiem līdz 12 mēnešiem. Piemēram regulāra saskare ar ūdeni samazina ierīces darbības ilgumu. Taču kā noteikt, ka ierīce savu laiku jau ir nokalpojusi? Eksperte šajā jautājumā sniedz praktiskus padomus.

"Ierīci pieliekot pie auss, labi var dzirdēt tikšķēšanu. Vēl viens ļoti labs veids, kā pārbaudīt, vai ierīce vēl funkcionē, ir pie tās pielikt telefonu un veikt videoierakstu. Viedierīces ir daudz jutīgākas nekā auss. Līdz ar to, ja, atskaņojot uzņemto video, ir dzirdama tikšķēšana, tad skaidrs, ka ierīce vēl darbojas," ar noderīgiem ieteikumiem talkā nāca eksperte.

"Zinot, ka šogad mums ziema tikpat kā nav bijusi, ir skaidrs, ka ērču būs ļoti, ļoti daudz," nobeigumā brīdina eksperte.

Raksts tapis sadarbībā ar "PetCity".

Uz augšu