Pk, 8.12.2023.

Sāks uz cilvēkiem izmēģināt vakcīnas pret "Covid-19" (1)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Šļirce. Ilustratīvs attēls.
Šļirce. Ilustratīvs attēls. Foto: AFP / Scanpix

Kembridžā bāzēta moderno terapiju un biotehnoloģiju kompānija nosūtījusi izmēģinājumiem pirmās vakcīnas pret jauno koronavīrusu "Covid-19", vēsta žurnāls "Time".

Vakcīna tika radīta 42 dienas pēc "Covid-19" vīrusa ģenētiskās sekvencēšanas, ko janvāra vidū paveica Ķīnas zinātnieki. Vakcīnas nosūtītas uz Nacionālo alerģijas un infekcijas slimību institūtu Betesdā, ASV. Pirmie izmēģinājumi ar cilvēku varētu norisināties jau aprīlī.

Institūta zinātnieki arī ir sākuši pārbaudīt arī pretvīrusa zāles remdesivīru (remdesivir), kas paredzētas ebolas ārstēšanai, pacientam, kurš inficējies ar "SARS-CoV-2" jeb vīrusu, kurš izraisa "Covid-19" slimību.

Šie būs pirmie izmēģinājumi ārstēt "Covid-19", un tos vadīs Nebraskas medicīnas centra universitātes pētnieku komanda. Pirmais brīvprātīgais pacients, kas piedalīsies izmēģinājumos, būs ASV iedzīvotājs, kurš ar jauno koronavīrusu sasirga uz kruīza kuģa "Diamond Princess", tomēr pētījumā piedalīsies arī citi pacienti, kuriem diagnosticēts "Covid-19".

Remdesivīrs ir uzrādījis ļoti daudzsološus rezultātus izmēģinājumos ar dzīvniekiem, kas inficējušies ar diviem saistītiem koronavīrusiem - vienu, kas izraisa SARS un otru, kas izraisa MERS.

Brīvprātīgajiem pēc nejaušības principa tiks parakstītas zāles vai placebo uz desmit dienām un katru otro dienu tiks ņemtas viņu asins analīzes, kā arī deguna un rīkles uztriepes, lai novērotu, cik liels vīrusa līmenis ir to organismā.

Savukārt modernās vakcīnas pret "Covid-19" ir radītas rekordlielā ātrumā, jo zinātnieki izmantoja jaunas ģenētiskas metodes, kad nav nepieciešams izaudzēt lielus daudzumus vīrusa.

Komentāri (1)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Tēmas

TVNET KALVE
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu