/nginx/o/2020/04/21/13063899t1h6c9c.jpg)
Straujies soļiem atnācis pavasaris, un tas nozīmē, ka pamazām var sākt ķerties klāt pavasara dārza darbiem. Un kamēr dažviet naktīs vēl ir salnas, šis ir īstais brīdis tieši siltumnīcas sagatavošanas darbiem, lai jaunajai audzēšanas un stādīšanas sezonai tā būtu gatava.
Tāpēc šoreiz esam sagatavojuši dažus padomus par to, kādi darbi pavasarī jāpaveic siltumnīcā, lai jau drīz vien Jūs baudītu pirmo pašaudzēto dārzeņu, salātu un zaļumu ražu.
- Siltumnīcas konstrukcijas pārbaude
Viens no pirmajiem darbiem jaunajā stādīšanas sezonā siltumnīcā, ir pārbaudīt tās konstrukciju un vai pārsegumā nav radušies kādi bojājumi. Piemēram, ja dārzā uzstādīta stikla siltumnīca, tad jāpārbauda, vai pa ziemu nav izsists kāds stikls un vai nevajag to iestiklot no jauna.
Jāpārliecinās arī par to, vai vēdināšanas un ventilācijas sistēma ir labā darba kārtībā. Nereti ziemas stiprie vēji, sniegs un sals var nodarīt bojājumus siltumnīcai, kas savukārt kaitēs jaunās ražas veiksmīgai augšanai. Ja šie bojājumu tiek pamanīti un novērsti laikus, tad nebūs jāsatraucas par kaitējumu gaidāmajai ražai.
- Siltumnīcas attīrīšana
Ja pēc pērnās rudens ražas šis darbs vēl nav izdarīts, tad svarīgs pavasara darbs siltumnīcā ir tās pamatīga iztīrīšana un dezinfekcija. Pati tīrīšana jāveic gan visām konstrukcijām, gan pārsegumam, gan arī inventāram, piemēram, kapļiem. Siltumnīcas iztīrīšana nepieciešama tādēļ, lai dažādi kaitīgie mikroorganismi neveidotu slimības jaunajai ražai. Tā kā siltumnīcas tiek būvētas no dažādiem materiāliem, tad vēlams nomazgāt arī tās, neatkarīgi no tā, vai siltumnīca būvēta no stikla, polietilēna vai polikarbonāta pārseguma. Tāpat svarīgi siltumnīcu iztīrīt no jebkādiem organiskajiem atkritumiem, piemēram, nezālēm, vecajiem stādiem, tomātu lakstiem un jebkā cita, kas palicis pēc iepriekšējā gada ražas novākšanas. Ja nepieciešams, siltumnīca arī jāizravē.
- Augsnes sagatavošana
Arī augsne siltumnīcā jāmainai. Ja nav iespēja augsni siltumnīcā nomainīt pilnībā, var to uzlabot izmantojot kūdru, kas nopērkama jebkurā saimniecības vai dārza preču veikalā. Pirms stādīšanas var arī parūpēties par augsnes mēslošanu, lai sastādītajiem augiem pietiktu barības vielu un tie augtu griezdamies. Augsni var uzlabot un bagātināt arī ar kompostu, un par labu nāks arī melnzeme, kuru var iestrādāt jau esošajā augsnē.
- Atbrīvošanās no kaitēkļiem
Bieži vien siltumnīcās ieperinās dažādi kaitēkļi, piemēram, peles un žurkas, kas ziemā meklē siltu vietu migu veidošanai, tikpat labi siltumnīcā var iemājot skudras un dažādi kukaiņi, kas noēd visu ražu. Tāpēc vēlams pirms stādīšanas siltumnīcu atbrīvot no kaitēkļiem. Var izlikt peļu lamatas, apsmidzināt augsni ar mājās pagatavojamiem kaitēkļu apkarotājiem, piemēram, internetā var atrast dažādas receptes mājās gatavotiem līdzekļiem, kas palīdzēs aizbaidīt kaitēkļus.
Protams, veikalos var iegādāties arī speciālas kaitēkļu indes, tomēr tad jāuzmanās, lai šīs indes nekaitētu stādāmajiem dārzeņiem un attiecīgi arī pašiem cilvēkiem, kuri pēc tam izaudzēto lietos savā uzturā.
Starp citu, lai jauni kaitēkļi neiemājotu Jūsu siltumnīcā, pie vēdlodziņiem varat iestrādāt arī speciālos pretinsektu aizsargtīklus, kas pasargās ražu no mušām, odiem, lapsenēm un citiem kukaiņiem, kuri tā vien gaida to brīdi, kad pamieloties ar jauno ražu.
- Nodrošināšanas ar palīglīdzekļiem
Vēl pirms stādīšanas var laicīgi arī sagatavot visus tos palīglīdzekļus, kas nodrošinās labāku un ērtāku darbu siltumnīcā, piemēram, var izmazgāt un sagatavot podiņus vai kastes jaunajiem dēstiem, laikus arī jāsagatavo stieples vai auklas augu atsiešanai, ja, piemēram, stādīsiet tomātus.
Ja vēlaties iegādāties jaunu siltumnīcu, jo vecā jau ir bojāta, tad ieskatieties interneta veikala 220.lv piedāvājumā (uzzināt vairāk)!