Uz Zemes nokritis viens no lielākajiem nekontrolētajiem kosmosa gruvešiem

Raķetes March-5B palaišana

FOTO: SIPA/Scanpix

17,8 tūkstošus kilogramu smagā raķete ir smagākais objekts kopš 1991. gada, kas nekontrolēti iegājis Zemes atmosfērā, vēsta raidsabiedrība CNN.

Viens no kosmosa raķetes atlūzu gabaliem otrdien, 12. maijā, nokrita uz Zemes, šķērsojot Losandželosu un Centrālparku Ņujorkas pilsētā un nolaidās Atlantijas okeānā. Raķetes "atgriešanās" ceļš radīja vairākas saspringtas stundas visiem, kas varēja novērot tās krišanu.

Pirms uz Zemes nogāzās apjomīgā raķete "March 5B", smagākais objekts, kas nekontrolēti iegājis Zemes atmosfērā, bija 39 tūkstošus kilogramu smagā Padomju kosmosa stacija "Salyut-7", kas 1991. gadā nekontrolēti iegāja Zemes atmosfērā virs Argentīnas, savā "Twitter" kontā raksta astrofiziķis Džonatans Makdovels. 

Vēl viens līdzīgs gadījums bija kosmosa kuģa “Columbia” katastrofa 2003. gadā, tiesa, kosmosa kuģis nekontrolējams kļuva jau atrodoties Zemes atmosfērā virs Teksasas.  

2019. gada jūlijā Ķīnas kosmosa stacija "Tiangong-2" kontrolēti iegāja Zemes atmosfērā, tomēr 8600 kilogramu smagā stacija bija uz pusi vieglāka nekā tagadējā incidentā, turklāt to ar tālvadību droši nosēdināja okeānā. 2018. gadā šīs pašas kosmosa stacijas priekšctecis "Tiangong-1" nekontrolēti, tomēr droši iegāzās Klusajā okeānā. 

"March 5B" Zemes atmosfērā iegāja virs Āfrikas rietumu krastam. Pēdējā pusstundā gaisā raķete pārlidoja Holivudai un pēc tam arī Ņujorkas Centrālajam parkam.

"Es nekad nebiju redzējis tik nopietnu raķetes ieiešanu Zemes atmosfērā virs tik daudzām lielākajām lielpilsētām," rakstīja Makdovels. 

Redaktors iesaka