Veselības ministre izdevusi rīkojumu par zāļu un medicīnisko preču piegādi uz mājām

LETA
Veselības ministre izdevusi rīkojumu par zāļu un medicīnisko preču piegādi uz mājām
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Valsts kanceleja

Veselības ministre Ilze Viņķele (AP) izdevusi rīkojumu par zāļu un medicīnisko ierīču piegādi personai uz dzīvesvietu.

No oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" publicētā ministres rīkojuma izriet, ka vispārējā (atvērta) tipa aptiekai, kura piegādā zāles un medicīniskās ierīces iedzīvotājiem dzīvesvietā, pirms pakalpojuma sākšanas būs jāinformē Zāļu valsts aģentūru (ZVA) par šāda pakalpojuma nodrošināšanu iedzīvotājiem, bet ZVA to norādīs savā tīmekļa vietnē.

Personai zāles piegādās mājās, ja tai nebūs iespējas aiziet uz aptieku vai deleģēt citu personu izņemt aptiekā tai e-veselības sistēmā e-receptē izrakstītās zāles.

Aptiekai būs jānodrošina personas - zāļu saņēmēja - identifikāciju, attālinātu konsultāciju par zāļu lietošanu, zāļu verifikāciju aptiekā pirms piegādes un zāļu kvalitātes saglabāšanas nodrošināšanu piegādes laikā, ievērojot šajā rīkojumā un valstī noteiktos inficēšanās ar Covid-19 riska mazināšanas pasākumus.

Zāles personai mājās varēs piegādāt aptiekā un aptiekas filiālē nodarbināts farmaceits un farmaceita asistents vai ārstniecības persona, kā arī kurjeri, brīvprātīgo organizāciju un biedrību pārstāvji, aprūpētāji un sociālā darba speciālists, kurš sniedz sociālās aprūpes pakalpojumus. Narkotiskās vai psihotropās zāles personai mājās piegādāt varēs tikai aptiekas vai tās filiāles darbinieks - nodarbināts farmaceits vai farmaceita asistents.

Pasūtījumu zāļu piegādei mājās aptieka varēs pieņemt gan telefoniski, gan izmantojot citus informācijas sabiedrības pakalpojumus. Personas - zāļu saņēmēja - minimālās identifikācijas prasības ir vārds, uzvārds, dzīvesvietas adrese, tālruņa numurs, e-receptes gadījumā - arī zāļu saņēmēja personas kods e-receptes apstrādei e-veselības sistēmā.

No rīkojuma izriet, ka aptiekas vadītājs un farmaceits, kurš organizē zāļu izsniegšanu un piegādi, atbilstoši savai kompetencei būs atbildīgs par visu zāļu piegādes posmu uzraudzību, lai pareizās zāles nonāktu pie pareizā pacienta, tai skaitā zāļu izsniegšanu, marķēšanu un uzlīmes pievienošanu zāļu iepakojumiem, pakošanu, sūtījuma piegādi pacientam, konsultācijās sniegtās informācijas atbilstību un pietiekamību drošai zāļu lietošanai pacientiem.

Farmaceitam, saņemot pasūtījumu, telefoniski būs jāpārrunā jautājumi par personai izrakstītajām zālēm, kuras persona vēlas saņemt mājās, un sniedz farmakoterapeitiskā konsultācija un jāinformē par izrakstītajām zālēm un to lietošanu, lai pārliecinātos, ka personai ir informācija par izsniedzamajām zālēm, to pareizu lietošanu, glabāšanu un iznīcināšanu, kā arī par samaksas kārtību.

Saskaņā ar rīkojumu farmaceits vienojas ar personu par aptuvenu zāļu piegādes laiku, informē, kas piegādās zāļu sūtījumu un par vispārējā (atvērta) tipa aptiekas tālruņa numuru, pa kuru persona varēs sazināties ar aptieku, ja tai radīsies jautājumi par piegādātajām zālēm.

Tāpat farmaceits atbildēs par izrakstītās receptes caurskatīšanu un nepieciešamo konsultāciju par zālēm un to lietošanu sniegšanu personai attālināti, turpretī brīvprātīgais nesniegs personai dzīvesvietā nekādu informāciju par zālēm un to lietošanu.

Aptieka zāles personai ievietos divos noslēgtos iepakojumos. Aptieka katru zāļu piegādi personai dzīvesvietā reģistrēs elektroniski vai papīra formā piegādes reģistrācijas lapā.

Ierodoties personas dzīvesvietā, brīvprātīgajam, kurš piegādā zāļu sūtījumu, būs jāzvana personai uz viņa tālruņa numuru, kas norādīts uz sūtījuma iepakojuma, un jālūdz apstiprināt personas vārdu, uzvārdu un adresi, lai salīdzinātu to ar norādīto informāciju uz zāļu sūtījuma iepakojuma. Ja būs piegādātas narkotiskās un psihotropās zāles, farmaceita vai farmaceita asistents vai ārstniecības persona lūgs apstiprināt zāļu saņēmēja personas kodu, paredz ministres izdotais rīkojums.

Personai, kura atrodas pašizolācijā, mājas karantīnā vai stingrā izolācijā, pirms durvju atvēršanas būs jāapliek mutes un deguna aizsegs.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu