Pk 7.05.2021.

Kriminālvajāšanai nodod lietu par viltus ziņu izplatīšanu saistībā ar koronavīrusa izplatību Latvijā

Dators. Ilustratīvs attēls.

FOTO: Unsplash

Valsts policija (VP) pabeigusi izmeklēšanu kriminālprocesā par interneta vidē izplatītajām ar drošības apdraudējumiem saistītām viltus ziņām. Lieta nodota kriminālvajāšanas uzsākšanai, portālu "Apollo" informēja VP Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Elīna Priedīte.

Viņa pastāstīja, ka šī gada februārī VP Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (ENAP) 3. nodaļā tika uzsākts kriminālprocess par nepatiesu ar drošības apdraudējumu saistītu ziņu apzinātu izplatīšanu interneta vietnē, kā rezultātā nepamatoti tika traucēts cilvēku miers un valsts un pašvaldību iestāžu darbs.

Par noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu tika aizturēts jaunietis. Izmeklēšana kriminālprocesā tika pabeigta un lieta nodota kriminālvajāšanas uzsākšanai.

VP Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes ENAP 3. nodaļā tika uzsākts kriminālprocess par to, ka interneta vietnē izplatītas ar drošības apdraudējumu saistītas acīmredzami nepatiesas ziņas, proti, interneta vietnē tika publicētas vairākas viltus ziņas par situāciju saistībā ar koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 izplatīšanas riskiem Latvijas teritorijā.

Minētie apgalvojumi neatbilda patiesībai, jo konkrētajā periodā oficiāli netika reģistrēts neviens saslimšanas gadījums.

Minētās viltus ziņas, kas bija saistītas ar veselības drošības apdraudējumu, sabiedrībā radīja būtisku satraukumu un nedrošības sajūtu, kā arī traucēja valsts un pašvaldību iestāžu darbu veselības aizsardzības jomā.

Minētais kriminālprocess tika kvalificēts pēc Krimināllikuma 231. panta pirmās daļas - par rupjas sabiedriskās kārtības traucēšanu, kas izpaužas acīmredzamā necieņā pret sabiedrību vai bezkaunībā, ignorējot vispārpieņemtās uzvedības normas un traucējot cilvēku mieru un iestāžu darbu (huligānisms).

Par šādu noziegumu var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

Kriminālprocesa ietvaros tika veiktas procesuālās darbības, kā arī īstenota starptautiskā sadarbība ar ārvalstu kompetentajām iestādēm Budapeštas konvencijas ietvaros, kā rezultātā ātri izdevās lokalizēt vietnes reģistrāciju, servera atrašanās vietu un citu informāciju, kas ļāva identificēt un lokalizēt šo viltus ziņu autoru.

Izmeklēšanas laikā likumsargi noskaidroja un aizturēja 2001.gadā dzimušu jaunieti, kurš bija veicis minētās noziedzīgās darbības, proti, izveidojis viltus ziņas un izvietojis tās interneta vietnē.

Vīrietis jau iepriekš ir nonācis policijas redzeslokā par krāpšanu internetā.

Iegūtais pierādījumu kopums deva pamatu atzīt minēto vīrieti par aizdomās turēto. Izmeklēšanas laikā viņam tika piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

Iegūstot pietiekošu pierādījumu kopumu un veicot visas nepieciešamās kriminālprocesa izmeklēšanas darbības, šī gada 4. jūnijā tika pieņemts lēmums par kriminālprocesa nodošanu Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai.