Pk, 1.12.2023.

Arvien biežāk Latvijas pilsētās iespējams sastapt savvaļas dzīvniekus

Apollo.lv
Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 1
Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls Foto: Pixabay

Arvien biežāk pilsētās Latvijā var pamanīt meža dzīvniekus. Eksperti saka, ka iemesli ir vairāki - pirmkārt, savvaļas iemītnieki pielāgojas cilvēkam un viņiem apdzīvotās vietās ir ērtāk iegūt pārtiku. Otrkārt - labvēlīgie apstākļi nozīmē arī lielāku stirnu, lapsu, zaķu un citu dzīvnieku populācijas, vēsta Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "Dienas ziņas".

Dzīvnieku parādīšanās pilsētā gan uzreiz nenozīmē, ka tā ir zaļa, norādīja Pasaules Dabas Fonda (PDF) pārstāvis Jānis Rozītis.

Viņš skaidroja, ka dzīvnieki pilsētas vidē dodas barības vai dzīvotnes meklējumus. "Nereti dzīvnieki jūtas drošāki pilsētas vidē nekā meža vidē, jo pakāpeniski tie adaptējas. Lai arī šeit ir lieli trokšņi, nedabiska vide, tajā pašā laikā ir droši, jo šeit nemedī un cilvēki izturas salīdzinoši miermīlīgi."

Valsts meža dienestā (VMD) norāda -  atsevišķas dzīvnieku sugas savairojas labo laika apstākļu ietekmē.

Ja ir bargas ziemas ar dziļu sniegu, piemēram, vārgākās stirnas mēdz iet bojā, nespēdamas atrast barību, skaidroja VMD Ziemeļvidzemes virsmežniecības pārstāvis Jānis Ročāns.

Toties Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) kā iemeslu minēja to, ka cilvēki pilsētā rada labvēlīgus apstākļus meža iemītnieku apciemojumiem.

"Cilvēki daudz dara, lai lapsa būtu ieinteresēta tur nākt. Kāpēc tad tā lapsa nāk? Viņa nāk paēst," skaidroja PVD Ziemeļvidzemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis.

Pastāv versija, ka dabas iemītnieku viesošanos veicina mežu izciršana un pilsētu urbanizācija, taču daļa ekspertu norāda, ka šis neesot uzskatāms par būtiskāko iemeslu  savvaļas viesiem.

"Tā noteikti ir globāla problēma, kas nav tikai šobrīd. Lai arī cik mums ainava būtu intensīvi apsaimniekota, nodarbojoties ar lauksaimniecību un cērtot mežus, tās vēl nav tik fundamentālas izmaiņas, lai dzīvnieki meklētu patvērumu pilsētā," norādīja PDF pārstāvis Rozītis.

No ekspertu teiktā izrietēja, ka ar meža iemītnieku klātbūtni arī turpmāk būs jāmāk sadzīvot. Būtiski ir neveicināt viņu ienākšanu pilsētā ar pārtikas izmešanu tam nepiemērotās vietās.

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 1

Tēmas

TVNET KALVE
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu