"Kalna svētību kopienas" apgrozījums pērn sasniedzis gandrīz 430 000 eiro

Nauda. Ilustratīvs attēls

FOTO: Pexels

Biedrība "Kalna svētību kopiena", kas darbojas Bauskas novada Bruknas muižā, pērn apgrozījusi 429 594 eiro, taču vienlaikus tai ir izveidojies Valsts ieņēmumu dienesta (VID) administrēto nodokļu parāds 6306 eiro apmērā, liecina "Firmas.lv" dati.

No minētajiem finanšu datiem izriet, ka biedrības budžetā pērn izveidojies pārpalikums 277 626 eiro apmērā.

Biedrībā ir divas amatpersonas - Andrejs Mediņš un Inga Pavlovska. 

Biedrības 2019. gada pārskatā lasāms, ka tā kopumā ziedojumos saņēmusi 361 828 eiro, no kuriem 349 000 eiro nākuši no Maltā reģistrētā uzņēmuma "B5 Holding limited", kas ir saistīts ar apdrošināšana jomu, proti, tas ir tiešā veidā pārstāvēts risku apdrošinātājā "Balcia Insurance". Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka šis uzņēmums pieder vienam no "Balcia insurance" patiesā labuma guvējiem, bijušajam padomes priekšsēdētājam Gintam Dandzbergam.

Jau vēstīts, ka, veicot pārbaudi biedrībā, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) kopā ar Tiesībsarga biroja pārstāvi konstatējuši, ka bērni tajā tikuši nodarbināti lauku darbos no desmit līdz 12 stundām dienā bez iespējas saņemt medicīnisko palīdzību un, pārkāpumu gadījumā tiekot sodīti ar pārtikas devu ierobežošanu, aģentūru LETA informēja VBTAI pārstāvis Taivo Trams.

Sākotnējā pārbaude veikta, reaģējot uz privātpersonas sniegtu informāciju par iespējamajiem bērnu tiesību pārkāpumiem, tostarp fizisko un emocionālo vardarbību. 20. augustā VBTAI un Tiesībsarga birojs veica atkārtotu pārbaudi.

Sākotnējās pārbaudes laikā kopienas vadītājs nevarēja precīzi nosaukt kopienā esošo bērnu skaitu, kā arī izvairījās sniegt informāciju par bērnu likumiskajiem pārstāvjiem un uzrādīt dokumentus, kas pamatotu, kādēļ bērni nodoti viņa aprūpē.

Tika konstatēts, ka nepilngadīgie, kas uzturas Bruknas muižā, tiek nodarbināti lauku darbos nesamērīgi ilgi, bet gadījumā, ja bērns nav izpildījis noteikto dienas normu, darbs turpinās arī nakts stundās. Pārkāpumu gadījumā viens no soda veidiem ir pārtikas devu ierobežošana - bērni spiesti pārtikt no maizes un ūdens.

Ņemot vērā, ka nepilngadīgajiem nav iespēju saņemt medicīnisko palīdzību, ja tā ir nepieciešama, VBTAI arī saņemta informācija par gadījumiem, kad bērni, strādājot uz lauka karstumā, ilgo darba stundu un ūdens trūkuma dēļ ir jutušies fiziski slikti vai pat zaudējuši samaņu.

Saņemtas ziņas arī par vairākām fiziskas un emocionālas vardarbības epizodēm. Par papildu risku bērniem uzskatāms arī apstāklis, ka viņi kopienā ikdienā uzturas kopā ar pilngadīgām personām, kuras iepriekš sodītas par dažādiem noziegumiem, kā arī cilvēkiem ar dažādām atkarību problēmām.

Informācija par pārbaudē konstatēto atbilstoši kompetencei nodota tālākai izvērtēšanai Valsts policijai, Pārtikas un veterinārajam dienestam un Valsts darba inspekcijai.

VBTAI aicina vecākus un bērnu likumiskos pārstāvjus rūpīgi izvērtēt, kādos apstākļos uzturas viņu bērni un kas nodrošina nepilngadīgo uzraudzību. Inspekcija arī turpmāk sekos līdzi, vai "Kalna svētību kopienā" nenotiek bērnu tiesību pārkāpumi.

Bruknas muižas administrācijā aģentūrai LETA pieļāva, ka sūdzību par it kā notikušajiem bērnu tiesību pārkāpumiem esot rakstījis kāds atkarību mocīts pilngadīgais, kuram neesot paticis "Kalna svētību kopienā" notiekošais.

Darbs kopienā tiekot organizēts brīvprātīgi. Cilvēki paši ierodas Bruknas muižā, piedāvā savu palīdzību, iesaistās mājas un dārza darbos, iesaistot tajos arī bērnus. Vasaras nometnes ar ilgstošu uzturēšanos muižā netiek organizētas, aģentūrai LETA apgalvoja administrācijā.

Pašlaik visu informāciju un kopienā notiekošo vērtē atbildīgās iestādes. Plašāks komentārs esot jāprasa kopienas vadītājam, mācītājam Mediņam, taču ar viņu aģentūrai LETA pagaidām nav izdevies sazināties.