IDB atbrīvojis Pujātu, bet aizliedzis pildīt robežsardzes priekšnieka pienākumus

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Iekšējās drošības birojs (IDB) pēc aizturēšanas atbrīvojis Valsts robežsardzes priekšnieku Gunti Pujātu un, piemērojot drošības līdzekli, aizliedzis viņam pildīt robežsardzes priekšnieka pienākumus, noskaidroja aģentūra LETA.

Pujāta advokāte Alla Juraša aģentūrai LETA apstiprināja, ka aizstāvamais piektdienas rītā aizturēts, bet patlaban jau atbrīvots.

Pujātam ir piemērots aizdomās turētā statuss saistībā ar valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, ja ar to izraisītas smagas sekas. Inkriminētais nodarījums saistīts ar aizsargjoslu būvniecību uz Latvijas un Krievijas robežas. Aizstāvība secinājusi, ka aizturēšana varētu būt notikusi lietā, kurā jau figurē Pujāta priekštecis Normunds Garbars.

Advokāte arī pastāstīja, ka pie Pujāta notikusi kratīšana, taču neprecizēja, kādā adresē. Kratīšanā nekas būtisks nav izņemts, apgalvoja Juraša.

"Lēmums par atzīšanu par aizdomās turēto ir nesaprotams," uzsvēra advokāte.

Pats Pujāts par aizturēšanu un inkriminēto nodarījumu ir sašutis, norādot, ka visu mūžu darbojies valsts labā. Viņš uzskata, ka notikušais ir veikts apzināti, lai viņu diskreditētu, norādīja advokāte.

Advokāte arī apliecināja, ka drošības līdzeklis par aizliegumu pildīt priekšnieka pienākumus tiks pārsūdzēts.

Neminot personas vārdu, IDB šovakar aģentūru LETA informēja, ka IDB kopš 2018.gada sākuma intensīvi strādā pie vērienīgas pirmstiesas izmeklēšanas liela apmēra komplicētos kriminālprocesos, kas ir saistīti ar valsts austrumu robežas izbūvi un inženiertehnisko aprīkošanu.

Ar valsts austrumu robežas izbūvi saistītā kriminālprocesā šodien IDB aizturējis augsta ranga Valsts robežsardzes amatpersonu, kura tiek turēta aizdomās par valsts amatpersonas bezdarbību, atbilstoši nereaģējot uz pretlikumīgu rīcību Latvijas austrumu robežas izbūves procesā.

Šīs Valsts robežsardzes augsta ranga amatpersonas bezdarbības rezultātā valstij iespējami ir nodarīti zaudējumi īpaši lielā - vairāku miljonu eiro - apmērā.

IDB apliecināja, ka amatpersonai inkriminēta valsts amatpersonas pienākumu nepildīšana, ja ar to izraisītas smagas sekas 

Amatpersonai ir piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, tai skaitā arī noteiktas nodarbošanās aizliegums jeb aizliegums ieņemt noteiktu amatu, informēja IDB.

Valsts robežsardzes preses pārstāve Kristīne Pētersone aģentūrai LETA teica, ka IDB darbinieki piektdien bija ieradušies Valsts robežsardzes štābā Rīgā, Rūdolfa ielā. Vai IDB štābā veicis izmeklēšanas darbības, Pētersone nekomentēja, jo šādu informāciju varot sniegt tikai pats IDB.

LETA jau rakstīja, ka pērn IDB aizturēja bijušo Valsts robežsardzes priekšnieku Garbaru. Viņš tika aizturēts saistībā ar lietu, kurā tiek vērtēti iespējamie noziegumi būvniecības procesos par Latvijas un Krievijas robežas joslas infrastruktūras izbūvi un Latvijas un Baltkrievijas robežu ierīkošanu.

IDB lietvedībā atrodas vairāki kriminālprocesi saistībā ar valsts austrumu robežas izbūvi un aprīkošanu - šajos apjomīgajos un sarežģītajos kriminālprocesos vēl turpinās pierādījumu iegūšana un nostiprināšana likumā noteiktajā kārtībā.

Skaļākā no IDB lietvedībā minētajām lietām saistīta ar Garbaru un pašreizējo robežsardzes priekšnieka vietnieku Juri Martukānu. Garbaram IDB inkriminē krāpšanu un dienesta pilnvaru pārsniegšanu, bet Martukānam tiek inkriminēts dienesta viltojums.

Apjomīgajā kriminālprocesā IDB birojs izmeklē iespējamus noziedzīgu nodarījumus būvniecības procesos valsts Austrumu robežjoslas izbūvē un ierīkošanā, kas veikti VRS iepirkumā par Latvijas un Krievijas robežas joslas infrastruktūras izbūvi un Latvijas un Baltkrievijas robežu ierīkošanu.

Kopējā iepirkuma summa valsts Austrumu robežas ierīkošanai pārsniedz 40 miljonu eiro. Pagājušā gada septembrī IDB aizturēja četras personas, kurām kriminālprocesā piemērots aizdomās turētās personas statuss. Starp aizturētajiem bija Garbars un SIA "Ceļu būvniecības sabiedrība "Igate"" valdes priekšsēdētājs un līdzīpašnieks Māris Peilāns.

Pujāts iepriekš publiski veltījis kritiku Valtera Mūrnieka vadītājam IDB. Pujāts pērn oktobrī paziņoja, ka vērsīsies Ģenerālprokuratūrā saistībā ar iespējamiem pārkāpumiem IDB izmeklētājās lietās pret robežsargiem.

"Jebkurš, pat vismazākais iegansts tiek izmantots, lai pēc maksimālas programmas uzsāktu pret mūsu darbiniekiem kriminālprocesuālās darbības," iepriekš intervijā laikrakstam "Neatkarīgā Rīta Avīze" pērnajā rudenī sacīja robežsardzes priekšnieks Pujāts.

Savukārt Mūrnieks 3.martā telekanālā TV3 paziņoja, ka robežsardze esot vienīgā iekšlietu struktūras iestāde, kas absolūti nevēlas sadarboties ar IDB un pat pretdarbojas tam.

Šogad 5.martā Mūrnieks un Pujāts ieradās uz pārrunām pie iekšlietu ministra. Ģirģens pēc tikšanās paziņoja, ka tikšanās laikā pārrunāti jautājumi par savstarpējo komunikāciju. "Kara cirvji ir norakti. Katrai iestādei ir savas funkcijas, ko tās pilda saskaņā ar normatīvajiem aktiem," toreiz norādīja ministrs.

Seko Apollo arī Instagram - viss aizraujošais, skaistais un svarīgais vienuviet!

Aktuālākās ziņas