Sv, 3.12.2023.

"ReTV": "Latvijas valsts meži" publisko datus, kas var apdraudēt valsts drošību. Notiek situācijas izmeklēšana

Apollo.lv
Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 1
Dators. Ilustratīvs attēls.
Dators. Ilustratīvs attēls. Foto: Unsplash

Latvijai naidīgiem spēkiem gandrīz mēnesi internetā bija iespēja iepazīties ar vissmalkākajām niansēm par valsts stratēģisko objektu komunikāciju tīklu un ne tikai. Valsts drošības dienests, Aizsardzības ministrija, Tieslietu ministrija attapušās tikai pēc publikācijas. Un tikai pēc tam, kad "ReTV" Ziņu dienests sāka interesēties par šo, kartes ar informāciju tika izņemtas. Taču internetā publiskota informācija praktiski nav izdzēšama.

Šī gada augustā "Latvijas valsts meži" publicēja Valsts zemes dienesta kadastra karti, kā arī Augstas detalizācijas topogrāfisko informāciju. Šajā kartē katrs interesents, tajā skaitā potenciāls valsts ienaidnieks, varēja aplūkot līdz vissīkākajām niansēm, kādas komunikācijas pienāk ikvienai mūsu valstī esošai celtnei, tai skaitā arī stratēģiski svarīgiem objektiem – militārām bāzēm, lidostai, cietumiem.

Pēc kāda laika šo faktu pamanīja arī valsts drošības sargājošās iestādes un Aizsardzības ministrija. Par valsts drošību atbildīgais ministrs Artis Pabriks (AP) "ReTV" Ziņām norāda – šādas informācijas publicēšana internetā mūsu valstij var radīt apdraudējumu:

"Es negribu šeit detalizēti runāt, jo tas nozīmē šeit iedrošināt tos cilvēkus, kuriem šī informācija interesē, tai papildus pievērst uzmanību. Bet jebkurā gadījumā tur ir pārāk daudz tādas informācijas, kas nav pieejama ar parastajām modernajām tehnoloģijām vai novērošanas tehnoloģijām.

Bieži cilvēki saka, ko tad jūs tur slēpsiet, tāpat jau visu var apskatīties "Google", vai tāpat jau visu redzam. Tīri jau tā nav, ir tīri daudz informācijas, kuru analizējot, mēs varam iegūt vairāk, ja mēs pie šādiem plāniem nokļūstam," ReTV Ziņām saka ministrs.

"ReTV" Ziņas pēc šādas informācijas saņemšanas, ka tiek publiskoti valsts aizsardzību skaroši dati, vērsās pie "Latvijas valsts mežiem". Tur skaidroja, ka šāda publikācija viņuprāt nav pārkāpums un ka mērķis esot uzņēmuma ražošanas procesa nodrošināšana. Uzņēmums esot datus iegādājies no Valsts Zemes dienesta par mēnesī noteikto abonēšanas maksu 170 eiro.

"Jā, šobrīd Valsts Zemes dienests min, ka viņi nav pārliecināti, ka mēs neesam pārkāpuši kādu datu licences nosacījumu līgumu. Mēs esam pārliecināti, ka mēs neesam pārkāpuši, mēs to vienmēr rūpīgi pārbaudām pirms kaut ko darīt. Šeit mums tādu šaubu nav, tādēļ mums atliek vienīgi ar Valsts zemes dienestu vienoties," saka Māris Kuzmins, AS “Latvijas valsts meži” Biznesa sistēmu risinājumu direktors.

Situāciju vēl vairāk saasina fakts, ka "Latvijas valsts meži" šos datus iedevis vēl citam uzņēmumam publiskošanai. "Tas ir mērniecības uzņēmums, viņam ir svarīgi, lai pašvaldības, to būvvaldes, bez ilgstošas neefektīvas darbības varētu datus atvērt, pietuvināties, bez lejupielādes šo informāciju apskatīt," saka "Latvijas valsts mežu" pārstāvis.

Visi mērniecības dati ar detalizētu informāciju par komunikācijām un citām būtiskām lietām, kas tajā skaitā skar valsts drošību, ir Valsts Zemes dienesta rīcībā. ReTV Ziņas skaidroja arī šī dienesta atbildību. Ģenerāldirektore Vita Narnicka uzskata, ka dienestam nav juridiska pamata klientiem pieprasīto informāciju neizsniegt. Viņasprāt, likumā esot nepieciešami uzlabojumi, lai nākotnē dati par stratēģiski svarīgiem objektiem nenonāktu nevēlamu personu rokās.

"Pašlaik dati Valsts zemes dienestā tiek apstrādāti droši un atbilstoši drošības iestāžu norādījumiem. Es ceru, ka "Latvijas valsts meži" vai jebkurš klients, kuram normatīvo aktu ietvaros ir atļauta šādiem datiem piekļūt, darīs to godprātīgi arī turpmāk, protams, cik tie dati saglabājas vai nesaglabājas, to mēs varēsim tik ar laiku izvērtēt," ReTV Ziņām saka Narnicka.

Tādam viedoklim oponē aizsardzības ministrs Artis Pabriks: "Ja mēs esam tik uzmanīgi, ka lauku avīzītēs nevaram publicēt dzimšanas dienas apsveikumus, jo tas var pārkāpt privātumu, tad tas ir absurdi, bet likumīgi. Bet tajā pašā laikā, kad tas var skart drošību, valsts intereses, aizsardzību, tad to atnesam ar bantīti apsietā kastītē un uzdāvinām jebkuram interesentam."

Turklāt jau pērn aprīlī Valsts zemes dienestam Aizsardzības ministrija nosūtījusi vēstuli, brīdinot par konkrētām lietām un objektiem, informāciju, par kuriem nebūtu vēlams publicēt. Taču dienests to aizvien nav ņēmis vērā. Tikmēr Tieslietu ministrija, kuras pārraudzībā darbojas Valsts zemes dienests, par notikušo tikai piektdien, kad ReTV Ziņu dienests sāka interesēties par sensitīvu datu publiskošanu, sāka apstākļu skaidrošanu.

Lūk Tieslietu ministrijas atbilde ReTV Ziņu dienestam: "Ņemot vērā, ka Valsts Zemes dienesta informācijas sistēmu datu publicēšana, publiskošana vai citāda izplatīšana, kas, neatkarīgi no produkta formāta vai veida, trešajām personām ļauj lejupielādēt vai citādā veidā piekļūt sākotnējiem saņemtajiem datiem, uzskatāma par līguma pārkāpumu, tas šobrīd tiek risināts atbilstoši līgumā noteiktajai procedūrai. Papildus tam – dienesta rīcībā ir informācija, ka “Latvijas valsts meži”, iespējams, ir nodevusi trešajām personām arī Valsts zemes dienesta informācijas sistēmu datus, kurus “Latvijas valsts meži” saņem starp zemes dienestu un “Latvijas valsts meži” savstarpēji noslēgto līgumu ietvaros – tas arī uzskatāms par līguma pārkāpumu. Tāpēc vispusīgai apstākļu noskaidrošanai, Tieslietu ministrija ir vērsusies arī Zemkopības ministrijā kā pie “Latvijas valsts meži” valsts kapitāla daļu turētājas," tā ReTV Ziņām rakstiski atbild tieslietu ministra Jāņa Bordāna (JKP) preses sekretārs Andris Vitenburgs.

Tātad, pārkāpumi ir. Jautājums šobrīd paliek neatbildēts – kuram jāuzņemas atbildība. Un tikai pēc tam, kad ReTV Ziņu dienests sāka interesēties, Valsts zemes dienests pārtraucis "Latvijas valsts mežiem” piekļuvi tā informācijas sistēmas datiem. Tikmēr skaidrs, ka jebkuri dati, kuri tiek publiskoti internetā, tur paliek praktiski neizdzēšami.

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 1

Tēmas

TVNET KALVE
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu