Eiropas eksperti apšauba Krievijas Covid-19 vakcīnas pētījumu

Vakcīna. Ilustratīvs foto.

FOTO: Agnese Gulbe/LETA

Eiropas eksperti apšaubījuši Krievijas Covid-19 vakcīnas pētījumu, kas publicēts medicīnas žurnālā "The Lancet", un žurnāls lūdzis Krievijas zinātniekus nākt klajā ar paskaidrojumiem.

Krievija augustā paziņoja, ka tai ir gatava vakcīna pret jauno koronavīrusu un tai dots nosaukums "Sputņik V" par godu PSRS satelītam.

Taču Rietumu zinātnieki pauda bažas par vakcīnas drošuma datu trūkumu un brīdināja, ka vakcīnas izstrādes procesa sasteigšana var būt bīstama.

Krievijas zinātnieki pagājušajā nedēļā publicēja "The Lancet" savu izmēģinājumu secinājumus, kas nozīmē, ka viņu pētījums ieguvis apstiprinājumu no kolēģu puses.

Rakstā teikts, ka vakcīna bijusi "droša un labi panesama" dažiem desmitiem brīvprātīgo.

Tomēr vairāk nekā 30 Eiropā bāzētu ekspertu šonedēļ atklātā vēstulē pauda bažas par Krievijas zinātnieku atklājumiem, norādot uz "potenciālo datu neatbilstību".

Eksperti atklājuši, ka vairākos gadījumos dati dubultojas, un secināja, ka Krievijas zinātnieku pētījumā prezentētie dati "ļoti iespējams" nav korekti.

Krievijas ziņu aģentūra "RIA Novosti" citēja pētījuma galveno autoru sakām, ka viņš noraida Eiropas ekspertu vēstulē paustās bažas.

"The Lancet" preses pārstāve ziņu aģentūrai AFP sacīja, ka zina par Eiropas ekspertu vēstuli.

Viņa atklāja, ka vēstule ir parādīta pētījuma autoriem un viņi ir iedrošināti iesaistīties zinātniskā diskusijā.

Preses pārstāve piebilda, ka pirms publikācijas pētījumu ir pārskatījuši neatkarīgi eksperti.

Visā pasaulē pašreiz notiek pētījumi, lai atrastu efektīvu vakcīnu pret jauno koronavīrusu.

ES jau ir noslēgusi vienošanos ar sešām kompānijām "Sanofi-GSK", "Johnson & Johnson", "Curevac", "Moderna", "AstraZeneca" un "BioNTech-Pfizer" par potenciālās koronavīrusa vakcīnas devu nodrošināšanu.