Pēc zivs, siera vai amonjaka? Ko mutes dobuma smaka var pateikt par veselības stāvokli

Apollo.lv
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Unsplash

Iemeslu, kādēļ cilvēkam var būt slikta elpa jeb halitoze, ir daudz, tomēr tieši izvairīšanās un nevēlēšanās runāt par tās cēloņiem un sekām parasti ievērojami saasina šo problēmu. Sertificētā farmaceite Laila Zālīte skaidro, kādēļ mēdz būt slikta elpa, kā pēc izelpas aromāta var noteikt iespējamās veselības problēmas un kā rīkoties, lai atbrīvotos no šīs nepatīkamās parādības.

​Pirmajā mirklī slikta elpa visbiežāk asociējas ar mutes dobuma problēmām, taču nepatīkama izelpa var būt viens no simptomiem arī nopietnākām saslimšanām. 

Ir situācijas, kur slikta elpa ir normāla un loģiska parādība un nav saistīta ar veselības stāvokli, taču pastāvīgi slikta elpa bez redzama iemesla, visticamāk, liecina par veselības problēmām. Farmaceite Laila Zālīte min: lai uzzinātu nepatīkamās elpas cēloni, būtiski ir saprast, kādu aromātu tā atgādina.

Elpas aromāts, kas atsauc atmiņā siera smaržu, parasti norāda, ka iespējamas problēmas ar degunu, savukārt, ja elpai ir jūtams augļu aromāts, nepieciešams pārliecināties, vai organismā nav strauji kāpis cukura līmenis un vai tādējādi nepastāv cukura diabēta risks.

"Zivjaina" elpa var kalpot par signālu nieru slimībām. Līdzīgi ir gadījumā, ja izelpas smarža atgādina amonjaku, - šādā gadījumā nepieciešams pārbaudīt nieru veselību.

Skāba izelpa var būt astmas vai cistiskās fibrozes (ģenētiska slimība, kas veicina ārējo sekrēcijas dziedzeru darbības traucējumus) pazīme.

Savukārt izelpa ar fekāliju smaku var norādīt uz zarnu darbības traucējumiem, kamēr salda vai sasmakuša pelējuma smarža var būt aknu cirozes - aknu šūnu bojāejas priekšvēstnesis.

Kādos apstākļos slikta elpa ir normāla parādība?

No sliktas elpas nav izvairījies neviens cilvēks, jo daudzos gadījumos tā ir normāla parādība. Nepatīkama izelpa jo īpaši bieži mēdz būt no rīta uzreiz pēc pamošanās, kā arī pēc smēķēšanas, jo cigaretēs esošās ķimikālijas, savstarpēji reaģējot, liek mutei smakot vēl kādu laiku pēc paša procesa. Netīkamu dvaku var radīt siekalu trūkums mutē, ko veicina cigarešu dūmi.

Tāpat slikta elpa mēdz arī būt pēc konkrētu pārtikas produktu lietošanas, piemēram, ēdot ķiplokus, sīpolus, eksotiskas garšvielas, kāpostus, kā arī dažādus zivju ēdienus. Smirdīgu elpu nereti var novērot pēc pārmērīgas alkohola lietošanas, gavējot vai ievērojot diētu, kuras laikā tiek patērēts pārāk maz ogļhidrātu.

Kā novērst sliktu smaku no mutes?

Dvakojoša elpa var būt simptoms citām, ar mutes dobumu nesaistītām, nopietnākām slimībām, tāpēc pirmais, ar ko vajadzētu sākt, ir konsultācija pie ārsta, lai atklātu halitozes cēloni un tūlīt varētu sākt ārstēšanu. Bet tālāk sniegti ikdienišķi padomi, kā mazināt nepatīkamu smaku no mutes.

Rūpējies par mutes dobuma higiēnu. Zobi jātīra vismaz divas reizes dienā ar fluoru saturošu zobu pastu.

Tos ieteicams iztīrīt pēc katras ēdienreizes, neaizmirstot arī par mēles rūpīgu tīrīšanu. Zobu suku vēlams mainīt ik pēc 2 līdz 3 mēnešiem, kā arī uzreiz pēc slimošanas.

Rūpīgākai zobu starpu iztīrīšanai reizi dienā vēlams izmantot zobu diegu vai aptiekās pieejamo zobstarpu tīrīšanas birstīti. Savukārt cilvēkiem, kas lieto zobu protēzes, noteikti jāatceras tās uz nakti izņemt un pirms ievietošanas atpakaļ mutē rūpīgi notīrīt ar tam paredzētu līdzekli. Ja kādreiz ikdienas steigā nav iespējams zobus tīrīt tik bieži, cik vēlams, muti var izskalot ar antibakteriālu un spirtu nesaturošu mutes skalojamo līdzekli, kas aptiekās pieejams arī ērtā - "kabatas formātā".

Regulāri apmeklē zobārstu. Mutes dobuma pārbaude jāveic vismaz divreiz gadā. Tās laikā savlaicīgi iespējams atklāt smaganu, sausas mutes sindroma vai citus mutes saslimšanas simptomus, kas var būt sliktas elpas cēlonis. Tāpat arī papildus rūpīgai zobu tīrīšanai ikdienā reizi gadā vēlams apmeklēt zobu higiēnistu.

Atmet kaitīgos ieradumus. Lai izvairītos no sliktas elpas, ļoti ieteicams atteikties no tabakas izstrādājumu un pārmērīgas alkohola lietošanas, jo tie būtiski ietekmē elpas aromātu.

Pievērsiet uzmanību savai ēdienkartei - arī kāda konkrēta pārtikas produkta vai produktu grupas nepanesība var būt cēlonis nepatīkamajai smakai no mutes, tāpēc ļoti ieteicams pievērst uzmanību ēdienam, kas, iespējams, to izraisa, un konsultēties ar farmaceitu vai zobārstu par piemērotākajiem līdzekļiem halitozes novēršanai.

Lai mute nekļūtu sausa, pieaugušam cilvēkam dienā ir svarīgi izdzert vismaz 1,5 l ūdens. Ieteicams lietot arī košļājamās gumijas vai sūkājamās ledenes (vēlams bez cukura), tādā veidā stimulējot siekalu rašanos, kas palīdz aizskalot mutē uzkrātās pārtikas daļiņas un baktērijas.

Lieto muti atsvaidzinošus līdzekļus. Farmaceite Laila Zālīte "ikdienas" nepatīkamās elpas novēršanai iesaka lietot aptiekās pieejamus mutes skalojamos un atsvaidzinošos līdzekļus, kā arī muti atsvaidzinošo spreju. Taču jāatceras, ka mutes skalojamie līdzekļi tikai uz brīdi spēs atsvaidzināt elpu.

Seko mums arī Instagram un uzzini visu pirmais!  

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu