Covid-19 uzliesmojums Saulkrastos - daļa veselības aprūpes darbinieku bailēs no koronavīrusa plāno atteikties strādāt

Slimnīca. Ilustratīvs attēls

FOTO: Ieva Makare / LETA

Covid-19 konstatēts astoņiem "Saulkrastu slimnīcas" darbiniekiem un deviņiem pacientiem, kā arī diviem sociālās aprūpes mājas darbiniekiem un septiņiem klientiem, kā rezultātā bažās par savu veselību daļa no veselajiem personāla darbiniekiem, bet kas nav ārsti, plāno atteikties aprūpēt Covid-19 pacientus, vēsta raidījums "TV3 Ziņas".

Saulkrastu slimnīca un Saulkrastu sociālās aprūpes māja, kur konstatēta saslimšana, atrodas vienā ēkā. Šo var uzskatīt par Covid-19 perēkli. Saslimuši gan klienti, gan darbinieki – Covid-19 pozitīvs konstatēts vismaz 26 personām.

Lai cik dīvaini tas nebūtu, šajā ēkā var brīvi iekļūt. Te arī nav nekādu brīdinājumu par bīstamo situāciju uz bloku, kur bijis augsts Covid-19 risks.

Sākotnējā informācija liecina, – šeit, Saulkrastos, ar Covid-19 saslimušajiem nav nekādu veselības komplikāciju, un pats bīstamākais, kā saka novada domē, Covid-19 te izpaužas bez nekādiem simptomiem. Līdz ar to ir būtiski noskaidrot visas kontaktpersonas.

"Varbūt ir neliela, kā teica ārsti, deguna kņudināšana. Nav arī temperatūras. Līdz ar to ir ārkārtīgi sarežģīti identificēt, vai kādam ir arī kaut kur apkārt. (..) Šādā gadījumā mēs domājam, būtu labi, ja šeit uz vietas – Saulkrastos – nodrošinātu vismaz vienu dienu mobilo testu veikšanas punktu, kur visas kontaktpersonas varētu šos testus nodot," stāstīja Saulkrastu novada domes priekšsēdētājs Normunds Līcis.

Ar Covid-19 saslimušie slimnīcas un sociālās mājas klienti ir seniori ar īpašām vajadzībām, diennakts uzraudzību. Kā "TV3 Ziņām" stāstīja viena no darbiniecēm, kas nav ārste un kura vēlējās palikt anonīma, tad daļa personāla it kā apsverot iespēju atteikties aprūpēt ar Covid-19 slimos klientus.

"Cik runāju ar saviem kolēģiem, viņi visi grib iet projām. Viņi nejūtas droši. Viņiem bail, ka to slimību atvedīs uz mājām, jo nav garantijas, ka neviens tur vairs nesaslims. (..) Darbinieki ies prom, viņiem ir bail aprūpēt tos cilvēkus tagad," stāstīja anonīma Saulkrastu slimnīcas un sociālās aprūpes mājas darbiniece

Darbiniece pauž satraukumu, ka, dodoties aprūpēt slimos pacientus, viņiem neesot pienācīgu drošības aizsardzības līdzekļu. Maska, cepure, cimdi un vienreizējais halāts, visticamāk, nepalīdzēs novērst saslimšanu ar Covid-19.

Saulkrastu slimnīcas vadībai atsevišķu darbinieku pretenzijas esot pirmā dzirdēšana. Vienlaikus pat pašvaldībā atzīst, – Covid-19 dēļ tik tiešām esot izveidojusies personāla trūkuma krīze slimnīcā un sociālās aprūpes mājā.

"Situācija ir ārkārtīgi sarežģīta. Šie pacienti ir nepārtraukti aprūpējami. Viss darbs, kas saistās ar pacientiem, ir jāveic šīm māsām. (..) Tiek izskatīta arī iespēja, ka atsevišķus pacientus varētu uz laiku nogādāt pie viņu radiniekiem vai kur citur, uz mājām," teica Līcis.

"TV3 Ziņu" uzrunātie atsevišķie Saulkrastu iedzīvotāji par Covid-19 perēkli pilsētā gan nesatraucas.

Saulkrastu iedzīvotājs Andris apliecina, ka jūtas normāli un nebaidās, taču vienlaikus arī neizaicina likteni. Veikalos un sabiedriskajās vietās viņš lietojot masku. Uzmanās, bet panika iedzīvotājam neesot iestājusies.

"Mani tas tiešām nesatrauc, jo tā ir politika. Ja es jums klepotu virsū, kā jūs justos? – pilnīgi normāli," teica Saulkrastu iedzīvotāja Inese.

Lai mazinātu Covid-19 izplatības risku Saulkrastos, no ceturtdienas, 29. oktobra, visas pašvaldības iestādes pārtraukšot klientu pieņemšanu klātienē.

Video: "TV3 Ziņas" sižets