C 26.11.2020.

LĀB un Uga Dumpis sagatavojuši rekomendācijas mediķiem un sabiedrībai Covid-19 apkarošanā

Uga Dumpis

FOTO: Ieva Makare/LETA

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) sadarbībā ar Veselības ministrijas galveno infektologu Ugu Dumpi ir apkopojuši nozīmīgāko informāciju, kas sabiedrībai ir jāzina, lai pasargātu sevi un tuviniekus, kā arī palīdzētu cīņā ar Covid-19.

Inficēšanās un inkubācija

Iespējamais koronavīrusa SARS-CoV-2 inkubācijas periods ir no piecām līdz sešām dienām, bet var būt arī no divām līdz 14 dienām. Tas nozīmē, ka no inficēšanās līdz brīdim, kad parādās pirmie slimības simptomi, parasti paiet piecas līdz sešas dienas.

Dažiem cilvēkiem slimības simptomi parādās jau trešajā dienā, bet citiem tikai pēc 14 dienām. Analīzes var būt pozitīvas vienu vai pat divas dienas pirms simptomu parādīšanās, kad cilvēkam nekādu simptomu vēl nav.

Svarīgi saprast, ka daļai cilvēku simptomi vispār neparādās, bet var būt pozitīva analīze (asimptomātiska slimības forma). Šādi cilvēki var inficēt citus.

Ja tu esi kontaktpersona!

Pēc neaizsargāta kontakta ar SARS-Cov-2 inficētu personu jāuzsāk karantīna, ja jūs kā kontaktpersonu ir apzinājis SPKC.

Ja liekas, ka varējāt būt kontaktā ar inficētu personu, ievērojiet pašizolāciju vai sazinieties ar ģimenes ārstu, lai par to noskaidrotu; ja kontaktpersonai nav akūtas slimības simptomu, tad Covid-19 tests nav jāveic.

Analīzes nav nekāda jēga veikt ātrāk kā piecas līdz sešas dienas pēc kontakta - ja jums šķiet, ka esat bijis kontaktā ar Covid-19 pacientu no rīta, vakarā neskrieniet testēties! 

Ja simptomi parādās agrāk, testu var veikt trešajā dienā pēc  kontakta ar inficētu personu, bet labāk turpināt pašizolāciju un testu veikt piektajā vai sestajā dienā.

Covid-19 pacienti pēc 14 dienām no simptomu pirmās dienas var pārtraukt karantīnu, kontroles tests Covid-19 pacientiem vai asimptomātiskām personām nav jāveic, ja nav kādas speciālas indikācijas, piemēram, sagatavošana operācijai.

Ja Slimību profilakses un kontroles centrs personu ir atzinis par Covid-19 kontaktpersonu, personai nosaka mājas karantīnu 14 dienas pēc pēdējā kontakta ar personu, kam apstiprināta Covid-19 infekcija.

Ko nozīmē mājas karantīna?

Mājas karantīna nozīmē, ka uzturas dzīvesvietā vai citā uzturēšanās vietā un ir pieejama saziņai un sadarbībai ar ģimenes ārstu, un citām ārstniecības personām.

Inficētā persona nepakļauj citas personas inficēšanās riskam, neveido tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem - neuzņem viesus, nedodas privātās vizītēs, uz darbu, sabiedriskām un publiskām vietām un telpām, kur uzturas daudz cilvēku, ievēro centra epidemiologa un ārsta norādījumus, mājas karantīnu pārtrauc tikai ar ārstējošā ārsta atļauju.

Mājas karantīnu var pārtraukt agrāk, ja, veicot Covid-19 laboratorisko diagnostiku ne agrāk kā mājas karantīnas 10. dienā, ir saņemts negatīvs testa rezultāts - attiecināms uz personām, kuras pēc kontakta ar Covid-19 inficētu pacientu nav inficējušās.

Covid-19 pacientiem darba vieta nevar pieprasīt kontroles testu. Šāda prasība neatbilst  Ministru kabineta noteikumiem Nr. 360.

Ja nepieciešama konsultācija par Covid-19, aicina zvanīt uz SPKC informatīvo tālruni Covid-19 jautājumos: 67387661 darba dienās, laikā no pulksten 08.30 līdz 17 (pārtraukums no pulksten 12.30 līdz 13).

Aktuālākās ziņas