E-cigarešu izplatīšana mazgadīgajiem – pamatīgs un nekontrolējams tīkls Latvijā

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Shutterstock

Vienreizlietojamās elektroniskās cigaretes, kas vizuāli līdzīgas flomāsteriem, ir izplatītas visā Latvijā. Jau labu laiku tās nonāk arī pie pirmo klašu skolēniem. Narkologi, policija un citi "ReTV" Ziņām atzīst: bērnu pieradināšana pie nikotīna šobrīd ir ļoti aktuāls temats, bet diemžēl šo tīklu nav iespējams kontrolēt, vēstī "ReTV".

Policijā "ReTV" Ziņām atzīst – tiekot domāts par izmaiņām normatīvajos aktos, kas varētu ierobežot tik brīvu un vieglu iegādi interneta veikalos. Risinājumus meklē arī Valsts ieņēmumu dienests: “Iespējams, ka mēs veidosim aizliegumu vai iespējas nepilngadīgām personām nodeklarēt kaut ko, jo pastāv risks, ka deklarējot kādu citu preci, zem šīs citas preces var tikt ievesta aizliegta prece. Tas ir tāds atklāts jautājums,” precizē VID pārstāve Sandra Kārkliņa-Ādmine.

Par to, ka pat deviņgadīgi bērni smēķē nikotīnu saturošas e-cigaretes, atzīst vecāki, paši skolēni un arī policija. Rīgā nepilngadīgajiem e-cigaretes ir aktuālas jau vairāk nekā gadu. Un tieši vienreizlietojamās e-cigaretes ir izplatītas zemās cenas dēļ. “Un tā kā tās ir ievērojami lētākas, tās arī bērniem un jauniešiem ir arī daudz pieejamākas. Līdz ar to pastāv riski, ka bērni un jaunieši arvien vairāk tās sāks iegādāties,” "ReTV" Ziņām saka Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis.

Šajās cigaretēs ir nikotīns; mazi bērni ir vēl uzņēmīgāki pret tā ietekmi un atkarība rodas vēl ātrāk – tā ReTV Ziņām norāda narkologi. Izrādās – šo rūpalu, izplatīt lētākus smēķus maziem bērniem, uztur internetā un to veic arī vecāko klašu skolēni.

“Iespēja iegādāties elektroniskās cigaretes ir divos veidos – vai nu skaidrā naudā nopērkot no rokas rokā, ko arī nepilngadīgie ir praktizējuši, vai arī elektroniski.

Šeit viens no kontroles instrumentiem, vecākiem pārbaudīt, kur tad tie bērni naudu skaita,” saka Andis Rinkevics no Valsts policijas.

Pieaugušie un vecāki "ReTV" Ziņām bažās raksta – šīs marķierim līdzīgās e-cigaretes tirgo un popularizē privātpersonas arī sociālajos medijos, piemēram, “Tik Tok” un “Instagram”, ar iespēju piegādāt. Arī sociālo mediju pētnieks Elvis Skarstiņš saka – šādu piedāvājumu tiešām ir daudz, bet vecākiem kontrolēt, ko bērns dara internetā, ir praktiski neiespējami.

“Ja mēs ņemam vērā to, ka ļoti daudzas platformas “Snapchat”, “Facebook” ir tāda funkcija, ka tu vari izveidot tādu čatu, kas pēc 15 minūtēm vai pat 10 sekundēm automātiski izdzēš tur nosūtītos ziņojumus, izsekot sarunu vēsturei vairs nav iespējams.”

Arī Valsts policijas pārstāvis Andis Rinkevics stāsta, ka tirdzniecības ceļi ir mainījušies un tos ir sarežģītāk kontrolēt, nekā agrāk, kad cigaretes tirgoja aiz ēkas stūra: “Mēs to informāciju regulāri saņemam, tai skaitā no pašām nepilngadīgām personām. Informācija tiek pārbaudīta un atbildīgie tiek saukti pie atbildības, bet uz to visu informācijas apjomu, tā ir maza daļa, kurai mēs tiekam klāt.”