S, 23.09.2023.

Kā iepirkties internetā tā, lai nekļūtu par krāpnieku upuri?

Apollo.lv
Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Unsplash

Pēdējās desmitgades laikā iepirkšanās internetā ir kļuvusi par pavisam ikdienišķu parādību miljoniem cilvēku visā pasaulē, taču pēdējā gada laikā iespēja iegādāties sev nepieciešamo tiešsaistē ir kļuvusi vēl aktuālāka. Padomus drošai iepirkšanās pieredzei sniedza Kaspars Briška, Citadeles informācijas tehnoloģiju drošības daļas vadītājs.

Līdz ar iepirkšanās internetā popularitātes pieaugumu bankas arvien biežāk saņem arī apkrāptu pircēju iesniegumus ar lūgumiem apturēt vai atgriezt maksājumus.

Nepārbaudīti un neuzticami pārdevēji

Pirms iepērkaties nezināmos internetveikalos, vienmēr pārbaudiet pārdevēja informāciju - vai interneta veikalam ir adrese, kāds ir uzņēmuma nosaukums, reģistrācijas numurs, telefona numurs.

Varat arī uz to piezvanīt, piemēram, lai pārliecinātos, vai un kāda pārdevējam ir preču atgriešanas politika. Tāpat pameklējiet atsauksmes par pārdevēju ārpus paša internetveikala. Iepirkties pazīstama internetveikala telefona lietotnē ir tikpat droši kā iepirkties tā internetveikalā datorā.

Jo vairāk integrētu maksājumu iespēju veikals piedāvā, jo uzticamāks. Jāatceras, ka problēmu gadījumā ar pārdevēju banka palīdzēt nevarēs, ja maksāts ar internetbankas pārskaitījumu.

Karšu maksājumu gadījumā klientiem ir iespēja iesniegt pieprasījumu bankai veikt izmeklēšanu par konkrētiem darījumiem, taču jāņem vērā, ka izmeklēšanas ierosināšana iespējama ne vēlāk kā 120 dienu laikā no maksājuma veikšanas brīža.

Kartes maksājuma izmeklēšanā ir svarīga precīza informācija par problēmu. Tādēļ rekomendējam saglabāt pirkuma apstiprinājumu, informāciju par piegādes nosacījumiem, saraksti ar pārdevēju, ja prece tika nosūtīta atpakaļ tirgotājam - pasta kvīti vai atgriešanas dokumentu. Tie var būt svarīgi maksājuma summas atgūšanai.

Neticami superlēti un sensacionālas atlaides

Daudz lētāk, nekā piedāvā citi tirgotāji, izklausās vilinoši, bet ir neticami. Visticamākais, superzemās cenas un fantastiskās atlaides ir tikai āķis, uz kura ķert neuzmanīgākus pircējus. Labākajā gadījumā preci saņemsiet, bet būsiet sašutuši par tās neatbilstību internetā redzētajam, sliktākajā - nebūs ne naudas, ne preces. Tiesa, arī augsta cena nav garantija oriģinālas preces saņemšanai, tādēļ svarīgi kritiski izvērtēt katru interneta veikalu, kurā iepērkaties.

Viltotas vietnes

Nesekojiet reklāmas saitēm, bet internetveikala adresi ievadiet paši adrešu logā. Meklējiet atslēdziņu jeb bloķētas piekaramās slēdzenes ikonu adreses joslā vai zemāk pa kreisi no URL.

Nekad neko nepērciet no vietnēm, kurām nav vismaz SSL šifrējuma. HTTPS tagad ir standarts.

Ja pārdevēja mājaslapā ir ievietotas saites uz sociālo tīklu kontiem vai uzticamu partneru mājaslapām, pārliecinieties, vai šīs saites ir aktīvas un, klikšķinot uz tām, atveras attiecīgā vietne, vai pārdevēja konti sociālajos tīklos ir aktīvi, cik sen tie darbojas.

Publisku bezvadu tīklu izmantošana

Neiepērcieties, izmantojot publiskos bezvadu tīklus, svešus datorus un citas neierastas iepirkšanās vietas. Lai būtu droši, vai personīgie dati, paroles un maksājumu informācija netiek nozagta, izmantojiet drošus un personīgos WI-FI vai mobilos tīklus un ierīces.

Izvairieties no iepirkšanās publiskās vietās, piemēram, kafejnīcās. Ne visi apkārtējie cilvēki ir godprātīgi, un ne vienmēr jūs zināt, kā tiekat novērots.

Pamatkartes vai visu savu karšu izmantošana

Iepērkoties internetā, labāk izmantojiet kredītkartes vai integrētos maksājumu veidus, piemēram, PayPal, Apple Pay, Klix un tml. Pirkumiem internetā labāk izmantot vienu karti, kura noteikti nav jūsu bankas kontam piesaistītā pamatkarte. Izmantojiet arī iespēju bankas lietotnē paši definēt kartes lietošanas nosacījumus.

Vēlams neizmantot pirkumiem internetā visas jūsu rīcībā esošās maksājumu kartes. Apskatiet arī savu kredītkaršu iespējas, jo lielai daļai no tām ir pieejama pirkumu apdrošināšana.

Noteikti visām kartēm jāpieslēdz paziņojumi par notikušajiem darījumiem, lai būtu iespējams laicīgi pamanīt nesankcionētus darījumus.

Nekavējoties ziņojiet savai bankai, ja pamanāt karšu darījumus, kurus neesat veicis. Izmantojiet iespēju bloķēt savu karti mobilajā aplikācijā vai internetbankā, ja radušās aizdomas par kartes numura nonākšanu svešās rokās.

Maksājumu informācijas saglabāšana

Kārtīgi apdomājiet - pie cik tirgotājiem esiet saglabājis savu maksājumu informāciju? Kad vien iespējams, nesaglabājiet maksājumu karšu informāciju ikvienā internetveikalā, kurā iepērkaties, lai nav pārsteigumu, ka pie jūsu karšu datiem ir piekļuvuši krāpnieki. Regulāri sekojiet līdzi konta izdrukām, lai gadījumos, kad neesat veicis pirkumu, varat ziņot bankai, ka maksājumu informācija ir nonākusi krāpnieku rokās.

Padomdevēji - krāpnieki

Bieži saskaramies ar situācijām, kad klienti veic maksājumus interneta vietnēs, sekojot telefoniski saņemtajiem krāpnieku piedāvājumiem - piemēram, virtuālās valūtas iegādei, ieguldījumiem finanšu instrumentos. Atcerieties - ja vēlaties investēt, sadarbojieties tikai ar licencētiem finanšu tirgus dalībniekiem. Nekādā gadījumā nenododiet savus karšu datus un internetbankas piekļuves informāciju trešajām personām, neinstalējiet krāpnieku piedāvātu programmatūru ierīcēs, kurās veicat maksājumus.

Izmantojiet savas patērētāja tiesības un ziņojiet par negodprātīgiem pārdevējiem, krāpniekiem uzraugošajām un tiesībsargājošajām institūcijām, noteikti informējiet arī banku.

Seko mums arī Instagram un uzzini visu pirmais!  

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu