Rīgā par 96 000 eiro izstrādās mākslīgā intelekta risinājuma pilotprojektu energoefektivitātes atdeves novērtēšanai

FOTO: Unsplash

Rīgas enerģētikas aģentūra īstenos 96 000 eiro vērto projektu "Mākslīgais intelekts nākamās paaudzes enerģētikai " jeb "I-NERGY", kas paredz izstrādāt mākslīgā intelekta risinājuma pilotprojektu energoefektivitātes atdeves novērtēšanai, otrdien lēma Rīgas domes Mājokļu un vides komiteja.

Eiropas Komisija ir piešķīrusi 96 000 eiro finansējumu Rīgas enerģētikas aģentūras sagatavotajam projektam "Mākslīgais intelekts nākamās paaudzes enerģētikai". Komisija sedz visas projekta izmaksas, taču, kā sēdē skaidroja aģentūras starptautisko projektu vadītāja Nika Kotoviča, nepieciešams arī "rezerves spilvens" neattiecināmajām izmaksām, kas var rasties, ieceri īstenojot. Nepieciešamais pašvaldības līdzfinansējums, kuru apstiprināja komiteja, ir 5000 eiro, taču, to neizlietojot, līdzekļi paliks pašvaldības budžetā, uzsvēra Kotoviča.

"Iedzīvotāju labklājība, uzņēmējdarbības konkurētspēja un sabiedrības vispārējā attīstība ir atkarīga no drošas, ilgtspējīgas un pieejamas enerģijas. Paredzams, ka mākslīgā intelekta attīstība enerģētikas sektorā nākamajos gados sniegs nozīmīgu ieguldījumu enerģētikas sistēmas transformācijā, uzlabojot uzņēmējdarbības veiktspēju un vienlaikus atbalstot vides ilgtspēju, stiprinot sociālās saiknes un demonstrējot augstas sociālās vērtības sabiedrībā," projekta nepieciešamību pamatoja tā īstenotāji.

Projekta galvenais mērķis ir nodrošināt enerģētikas sektora specifikai pielāgotu mākslīgā intelekta risinājumu dizainu un pilotēšanu, izmantojot inovatīvākos mākslīgā intelekta risinājumus, kā arī "Internet of Things" un datu analīzes tehnoloģijas. Projekta īstenošanas gaitā tiks attīstīti mākslīgā intelekta analīzes rīki integrētai, optimizētai, viedai enerģētikas pārvaldībai, pamatojoties uz vienotu datu un informācijas apmaiņu. Projekts tiks īstenots, sadarbojoties 17 pētniecības institūcijām un pašvaldībām no dažādām Eiropas valstīm.

Kotoviča skaidroja, ka Rīgas enerģētikas aģentūra ir apzinājusi pētniecības iestādes Latvijā, kas tiks iesaistītas projektā. Savukārt pati aģentūra nodarbosies ar projekta vadību un koordinēšanu, kā arī ekspertu piesaisti.

Rīgā tiks īstenots mākslīgā intelekta risinājuma pilotprojekts energoefektivitātes un klimata investīciju atdeves novērtēšanai un risku mazināšanai. Vēsturiskos un jauniegūtos datos balstīts risinājums sniegs atbalstu investoriem un publiskā un privātā sektora finanšu institūcijām novērtēt investīciju riskus, plānoto ieguldījumu finansiālo sniegumu, kā arī šādu investīciju ietekmi uz energoefektivitāti, cer projekta autori.

Tāpat projekta rezultāta iesaistītie dalīsies ar zināšanām par enerģētikas sistēmas transformācijas viediem risinājumiem, sākot no optimizētu tīkla un ar tīklu nesaistītu atjaunojamo energoresursu aktīvu pārvaldības un beidzot ar riska novērtējumu energoefektivitātes ieguldījumos. Īpašs uzsvars tiks likts uz vietējo un virtuālo enerģētikas kopienu izveidi, aktivizāciju un iesaistu zaļās enerģijas tirgos.

Jau ziņots, ka komitejas deputāti konceptuāli arī vienojās, ka Rīgas enerģētikas aģentūra tiks pārveidota par Rīgas enerģētikas un klimata aģentūru.

Seko Apollo arī Instagram - viss aizraujošais, skaistais un svarīgais vienuviet!

Redaktors iesaka