Sv 29.11.2020.

Lūdz skaidrot Parādnieka iesaisti akcīzes nodokļa palielinājumā izstrādē

Imants Parādnieks

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Elektronisko cigarešu tirgotājus pārstāvošā organizācija Bezdūmu nozares asociācija (BNA) vēstulē Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV) aicina skaidrot vairākus jautājumus par Ministru prezidenta padomnieka demogrāfijas jautājumos Imanta Parādnieka (NA) iesaisti piedāvātajā akcīzes nodokļa palielinājuma izstrādē, aģentūra LETA uzzināja BNA.

Vēstulē pausta BNA neizpratne par Ministru kabineta (MK) atbalstītajiem, koalīcijas deputātu iesniegtajiem, priekšlikumiem, kas paredz nākamgad straujāk audzēt akcīzes nodokli tabakas izstrādājumiem, straujāko nodokļa kāpumu paredzot karsējamajai tabakai, tādējādi noraidot iepriekšējo Finanšu ministrijas (FM) izstrādāto piedāvājumu akcīzes nodokļa palielinājumam.

Īpaši vēstulē izcelti jautājumi par Parādnieka darbu pie akcīzes nodokļa palielinājuma izmaiņām. "Ņemot vērā presē un televīzijā izskanējušās apjomīgās ziņas tieši par jūsu biroja darbinieka - padomnieka demogrāfijas jautājumos Imanta Parādnieka aktīvo iesaistīšanos cigarešu firmu interešu lobēšanā, sabiedrības interesēs ir svarīgi noskaidrot vairākus nozīmīgus jautājumus," teikts vēstulē.

Kariņam vēstulē tiek vaicāts kāds ir Parādnieka darba pienākumu apraksts, vai ir iespējams iepazīties ar Parādnieka paveikto demogrāfijas jautājumos līdz šim, vai Parādnieks ir informējis Kariņu par savu palīdzību konkrētiem cigarešu uzņēmumiem un vai par to viņš saņēmis kādu atlīdzību, kā arī kā Kariņš vērtē Parādnieka darbību ētisko aspektu.

BNA ir nevalstiska organizācija, kura par savu darbības mērķi pasludinājusi diskusijas veicināšanu par samazināta riska alternatīvām tradicionālajai smēķēšanai pieaugušajiem, cigarešu kaitīguma mazināšanu un bezdūmu sabiedrības veidošanu.

Kā ziņots, ar straujāku akcīzes celšanu karsējamai tabakai plānots nodrošināt papildu līdzekļus vēža ārstēšanai. Paredzēts, ka no 2021.gada 1.janvāra nodokļa likme karsējamai tabakai būs 160 eiro par 1000 gramiem tabakas, iepretim 75 eiro patlaban.

Pret tik strauju akcīzes nodokļa kāpumu iebilda uzņēmēju organizācijas. Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš norādīja, ka nodokļa celšana karsējamai tabakai notiek pārmērīgi strauji. Savukārt Latvijas Darba devēju konfederācijas pārstāve Inese Olafsone brīdināja, ka tik strauja akcīzes nodokļa celšana karsējamai tabakai ne tikai veicinās ēnu ekonomiku, bet arī nenodrošinās iecerētos papildus ieņēmumu budžetā. Viņa rosināja izmaiņas akcīzes nodoklī ieviest mērenāk.

Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) skaidroja, ka jau pērn decembrī, diskutējot par nodokļu reformu, tika apspriestas arī akcīzes nodokļa izmaiņas karsējamai tabakai, ņemot vērā nodokļa likmi šim produktam Baltijas valstu mērogā. Tolaik ticis secināts, ka Latvijā ir viena no zemākajām akcīzēm karsējamai tabakai.

Vienlaikus Reirs kritizēja lobijus, kuri iepriekš "izcīnīja nesamērīgi zemu akcīzi sākumposmā", tāpēc tagad "ir vēlme šo akcīzi mainīt straujāk". Ministrs uzskata, ka ir jāvienādo visu tabakas izstrādājumu akcīzes nodokļa likmes.

Seko Apollo arī Instagram - viss aizraujošais, skaistais un svarīgais vienuviet!

Aktuālākās ziņas