Covid-19 ⟩ Daļa mediķu piemaksās pavasarī saņēmuši vien dažus eiro. Vai tagad būs labāk?

Mediķis Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Infektoloģijas nodaļā.

FOTO: Edijas Pālens/Leta

Pavasarī mediķu piemaksas bija krasi atšķirīgas - kamēr vieni saņēma simtus, citiem piemaksās izmaksāja vien dažus eiro. Tagad Veselības ministrija (VM) sola citus piemaksu principus, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums "de facto".

Piemaksas mediķiem solītas arī tagad - no oktobra līdz gada beigām. Taču iepriekš ne visi sajuta to kā atbilstošu novērtējumu, jo starp piemaksām vairāku simtu eiro apmērā bija arī mediķi, īpaši medmāsas un māsu palīgi, kuri saņēma vien dažus eiro, turklāt - ar vairāku mēnešu novēlošanos, vēstīja raidījumā.

Pavasarī piemaksu apjoms bija ļoti atšķirīgs. Piemēram, aprīlī Rīgas Austrumu slimnīcā diviem darbinieki saņēma 50% no algas, piemaksājot vidēji 406 eiro, pārējiem - vidēji 144 eiro. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā piemaksas savārtījās no dažiem desmitiem eiro līdz 167 eiro, Cēsu klīnikā vidēji 107 eiro, bet, piemēram, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā vien 46 eiro, Siguldas slimnīcā - 18 eiro, savukārt Liepājas reģionālajā slimnīcā - pat tikai pieci eiro, ziņoja "de facto".

Šīs atšķirības izrietēja no Nacionālā veselības dienesta formulas - piemaksas procentus rēķināja, ņemot vērā tiešo saskari ar Covid-19 slimniekiem, neraugoties uz to, ka gatavošanās un piesardzības pasākumi jebkurā gadījumā bija jāievēro visas dežūras laikā.

Ar šādu pieeju rezervēto astoņu miljonu eiro vietā piemaksās iztērēti 5,6 miljoni. Bet detalizētās uzskaites dēļ arī pie tiem slimnīcas tika vien vasaras beigās, jo naudu pārskaitīja tikai pēc visu datu apkopošanas.

Šī iemesla dēļ, ne visas slimnīcas, tostarp Daugavpils reģionālā slimnīca, riskēja piemaksas izmaksāt vēl pirms saņemta nauda no ministrijas.

"Slimnīcām, līdz galam nepaspējot pārprofilizāciju, vēl klāt bija administratīvi jāpielāgojas, un mēs nezinājām, ko no mums gaidīs un ko no mums prasīs. 

Un pēc tam tas arī bija redzams no valsts institūciju puses, ka tika pieprasītas lietas, ko sākotnēji negaidījām," stāstīja Daugavpils reģionālās slimnīcas vadītājs Grigorijs Semjonovs.

Līdzīgi jutušies arī citās slimnīcās, norādot, ka prasība uzskaitīt stundas un minūtes darbinieka kontaktam ar Covid-19 pacientu, bijis nesamērīgs slogs.

"Es domāju, ka galvenais iemesls bija šī te neticība slimnīcu vadītājiem, ka slimnīcu vadītāji nedod par saviem darbiniekiem patiesas ziņas, ka viņi grib saviem darbiniekiem vairāk naudas," raidījumā pauda Latvijas Slimnīcu biedrības vadītājs Jevgēņijs Kalējs.

VM valsts sekretāra vietnieks Āris Kasparāns "de facto" atzina", ka ir lietas, kas jāuzlabo. Pavasarī bijusi pārāk birokrātiska pieeja, tāpēc tagad mainīts gan atbalsta lielums, lielākai daļai nosakot 50% kā iespējamo piemaksu, gan atviegloti aprēķini, neliekot tik detalizēti atskaitīties.

Uzņemšanas nodaļās strādājošajiem piemaksas būs neatkarīgi no tā, vai dežūras laikā bijis kāds Covid-19 pacients vai ne.

"Mēs grasāmies iezīmēt arī robežas - ja strādā vismaz pusi mēneša, pusi slodzes ar šiem pacientiem, tad uzreiz pilnā apmērā izmaksās [piemaksas], ja mazāku daļu, tad gradēt šo piemaksu, bet neattiecināt tieši pret vienu nostrādātu stundu," norādīja Ā.Kasparāns.

Šobrīd piemaksas mediķiem sola līdz gada beigām. Tiesa finansējumu - nepilnus trīs miljonus eiro - valdība piešķīrusi tikai par oktobri. Pārējo piešķiršot nākamā gada sākumā - no neparedzēto gadījumu budžeta 2021. gadam. VM nešaubās, ka šī nauda būs, lai gan vēl nav iegrāmatota. To sola arī Finanšu ministrijā (FM).

"Šeit vispār nav runa, ka šāds finansējums varētu nebūt. Neviens neapspriež šādu situāciju. Janvārī no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem mediķu piemaksām būs papildu līdzekļi," raidījumā uzsvēra FM pārstāvis Aleksis Jarockis.

Visu naudu rezervēt jau tagad šī gada valsts budžetā nevarot, jo to izmaksā pēc fakta un VMi vajadzīgs laiks, lai apkopotu informāciju.

Tas gan nenozīmē, ka diskusijas par piemaksām ar nozari ir galā. Neatrisināts ir jautājums par piemaksu lielumu slimnīcu uzņemšanas nodaļās, jo lielajās slimnīcās tie ir 30%, bet mazākās - 20%.

"To uzsvēra arī slimnīcu vadītāji, ka tā ir tāda neliela diskriminācija, ka strādājot vienādos apstākļos šīs te piemaksas uzņemšanas nodaļā ir dažādas," "de facto" norādīja Kalējs. 

Ministrija šo sadalījumu varētu pārskatīt, taču vispirms gribot sagaidīt galīgi apkopojumu par darbu oktobrī.    

Aktuālākās ziņas