Pk 7.05.2021.

Jaunzeme saņēmusi rājienu par disciplinārlietas nerosināšanu pret VID amatpersonu

Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Par augsta ranga Valsts ieņēmumu dienesta (VID) amatpersonas pasargāšanu no disciplinārsoda finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) ar rājienu sodījis VID ģenerāldirektori Ievu Jaunzemi, svētdien, 22. novembrī, vēstīja TV3 raidījums "Nekā personīga".

Pagājušajā nedēļā VID aizturēja Nodokļu un muitas policijas pārvaldes Muitas lietu izmeklēšanas daļas vadītāju Andri Ābolu. Dienesta ģenerāldirektore publiski nosodīja aizturēto darbinieku un nu viņš ir atlaists. Gada sākumā pret šo pašu amatpersonu iestādes dienesta izmeklēšanas komisija aicināja uzsākt disciplinārlietu. 

Toreiz Jaunzeme atteicās vērtēt viņa rīcību. Šis un vēl vairāki atteikumi uzsākt disciplinārlietas pret augstām VID amatpersonām ir cēlonis tam, ka nu Jaunzemei pašai ir izteikts rājiens. 

Ābols karjeru VID sāka 2000. gadā kā muitas uzraugs Zemgales reģionālajā iestādē, bet pēdējos gadus strādāja Nodokļu un muitas policijā. Viņš bija specializējies arī noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas jautājumos, kā arī pārstāvēja iestādi darba grupās un semināros.  

13. novembrī Ābolu aizturēja aizdomās par 35 tūkstošu eiro kukuļņemšanu - tikpat, cik bija viņa gada alga.

"Konkrētā kriminālprocesa ietvaros, novēršot koruptīvas darbības Valsts ieņēmumu dienestā ,ir bijušas aizturētas un tiek vērtētas vairāk kā vienas personas darbības.

Kukuļa apmērs ir bijis vairāki desmiti tūkstoši eiro, līdz ar to šeit ir runa par sarežģītu noziedzīgu shēmu," raidījumā skaidroja VID Iekšējās drošības pārvaldes priekšnieks Aigars Prusaks.

3

Noziegums atklāts Iekšējās drošības pārvaldei sadarbojoties ar Nodokļu un muitas policijas vadību un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju. "Nekā personīga" zināms, ka kukulis prasīts par aizturētas cigarešu kravas  atbrīvošanu.

Prusaks raidījumā norādīja, ka "negribētu šobrīd sniegt plašāku informāciju, jo mēs esam tikai pašos darba pirmsākumos".

"Ir nepieciešams ieguldīt lielus resursus, lai mēs būtu pilnīgi pārliecināti, ka Valsts ieņēmumu dienestā nav vēl kāda amatpersona, kas ir iesaistīta konkrētajā noziedzīgajā shēmā," skaidroja Iekšējās drošības pārvaldes priekšnieks.

3

Ābols līdz šim neesot bijis Iekšējās drošības pārvaldes redzeslokā, tiesa, viņa rīcību divkreiz par nereģēšanu uz padoto pārkāpumiem mēģinājušas izmeklēt dienesta izmeklēšanas komisijas.

Atbilstoši kriminālprocesa likumam, lēmumus procesos var pieņemt tikai izmeklētājs vai tā tiešais priekšnieks. Muitas lietu izmeklēšanas daļas priekšnieka amats ir augstāks. Lai šāda līmeņa priekšnieks varētu iejaukties izmeklēšanā, ir nepieciešami uzticami zemākā ranga izmeklētāji. 

Gada sākumā Jaunzemei  disciplinārlietu pret Ābolu lūdza ierosināt ierēdņa Māra Knoka vadītā dienesta izmeklēšanas komisija. 

Dienesta pārbaudes veicēji bija konstatējuši, ka Ābols nav izvērtējis savu padoto atbildību, kad viņu vainas dēļ krimināllietā par cigarešu kontrabandu bija zuduši lietiskie pierādījumi - pārkāpējiem bija atdots transports, kurā slēptas cigaretes. 

Neilgi pēc šī gadījuma Jaunzeme Knoku, kas divdesmit gadus ir specializējies ierēdņu pārkāpumu izmeklēšanā, pārcēla darbā uz Nodokļu un muitas policiju krimināllietu izmeklētāju. Tur Ābols bija Knoka priekšnieks. 

Šā gada 17 maijā Knoks pauda: "Manā skatījumā esmu izvēlēts kā paraugs, lai visiem pārējiem kolēģiem parādītu, kas notiek ar tādiem izmeklētājiem, kas principiāli korekti izmeklē disciplinārlietas un nepakļaujas kaut kādiem, nu, mutvārdu neskaidriem norādījumiem no vadības puses par nepieciešamību mainīt kaut kādus izmeklēšanas atzinumus."

Gada sākumā VID vadītāja atteica izvērtēt četru priekšnieku atbildību, pret kuriem Knoks rosināja sākt lietas. Tās bija augstas amatpersonas muitā, Juridiskajā pārvaldē un Nodokļu pārvaldē. Intervijā "Nekā personīga", Jaunzeme pauda, ka izdarījusi labu darbu, pārceļot Knoku uz nodaļu, kuras pārkāpumus viņš izmeklēja. 

17. maijs Jaunzeme sacīja: "Es gribētu ļoti atzinīgi novērtēt, ka pirms pusotra gada viņš tika pārcelts uz personāla pārvaldi un tur viņš stiprināja šo disciplinārlietu izmeklēšanu, pa pusotru gadu tiešām šī funkcija ir uzlabojusies, augusi, tagad ir laiks stiprināt citas struktūras."

Vasarā dienesta izmeklēšanu par VID ģenerāldirektores rīcību sāka Finanšu ministrija.   Knoka pārcelšanā likuma pārkāpumus ministrija nesaskatīja taču, izvērtējot iesniegumā uzskaitītos gadījumus, kad Jaunzeme atteikusies izmeklēt lietas pret augstām VID amatpersonām, vienā gadījumā pārkāpums atrasts un pret viņu uzsākta disciplinārlieta.    

Reirs raidījumā atklāja, ka disciplinārlieta ierosināta Knoka sūdzības.

"Tika izveidota komisija, kura izvērtēja šīs sūdzības pamatotību.

Vienā no gadījumiem tika konstatēts, ka Valsts ieņēmumu dienesta vadītājai bija jāierosina disciplinārlieta, bet viņa to neizdarīja.

3

Tas pēc komisijas slēdziena ir pārkāpums, acīmredzams, tur nav bināras izvēles, bija jāierosina šī lieta. Un tas ir pārkāpums, par kuru komisija arī rosināja šādu disciplinārsodu," atklāja Reirs.

Ministrija neatklāj, kura VID amatpersona Jaunzemes labvēlības dēļ ir nepamatoti izsprukusi no atbildības. "Nekā personīga" zināms, ka tas nav bijis pagājušajā nedēļā aizturētais Ābols. 

Jaunzemi ministrs sodījis ar rājienu. Lēmums par sodu pieņems mazāk nekā pēc mēneša un VID ģenerāldirektorei vēl ir laiks to pārsūdzēt. 

Klātienē Jaunzeme komentārus raidījumā nesniedza.

Ar sava preses pārstāvja starpniecību viņa informēja, ka sodu apstrīdēs tiesā. Plašāk notikušo amatpersona nekomentēšot, jo lietai esot ierobežotas pieejamības statuss.

Nodokļu un muitas policijas Muitas lietu izmeklēšanas daļā Knoks nostrādāja apmēram mēnesi. Pēc tam viņu pārcēla uz Vides un reģionālās attīstības ministriju Pašvaldību departamenta direktora amatā.

Video: "Nekā personīga" sižets