C 13.05.2021.

Pētījums atklājis, ka atkarība no viedtālruņa ir pielīdzināma cigaretes aizdedzināšanai

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Pail Hanaoka/Unsplash

Mūsdienās dzīve nav iedomājama bez mazajām viedierīcēm, kas mums katru dienu ir līdzi, jo lielāko daļu sava laika cilvēki pavada virtuālajā vidē. Londonas ekonomikas un politisko zinātņu universitāte veica pētījumu par cilvēku atkarību no viedtālruņiem. 

Pārsteidzošā kārtā pētījuma rezultāti uzrādīja, ka paziņojumu saņemšana nav tā, kas izraisa atkarību.

Pētījums parādīja, ka tikai 11% gadījumu saņemts paziņojums pamudināja cilvēkus pievērsties savam viedtālrunim, savukārt 89% gadījumu dalībnieki labprātīgi paņēma telefonu, un nekāda veida rosinājums nebija vajadzīgs.

Visvairāk laika cilvēki, kuri piedalījās pētījumā, pavadīja "Facebook" un "Instagram" vietnēs, to ietekmēja lietotņu "ritināšanas" funkcija.

Pētījumā teikts, ka viedtālruņa paņemšana kļuvusi gandrīz par automātisku darbību, kas pielīdzināma tam, kā smēķētājs aizdedzina cigareti.

Eksperimentā tika analizēts, kā 37 cilvēki, vecumā ap 25 gadiem, izmanto viedtālruni, vairākās Eiropas valstīs. Dalībniekiem tika piestiprinātas kameras, kuras ļāva to lietotājiem filmēt ikdienas gaitas no sava skatupunkta. Kopā tika reģistrēti 1130 gadījumu, kad dalībnieki paņēma telefonu.

Kam cilvēki izmanto telefonus:

WhatsApp – 22%

Bloķēšanas ekrānam (lai redzētu paziņojumus) – 17%

Instagram – 16%

Facebook – 13%

E-pastam – 6%

Zvaniem – 1%

Pētījumā atklājās, ka grupu sarakstes dalībniekos raisīja raizes, neskatoties uz to, lietotāji sacīja, ka ziņas šajās sarakstēs kopumā bija nesvarīgas. E-pasta ziņojumi cilvēkiem tika novērtēti kā vissvarīgākie. Kad dalībnieki bija kopā ar citiem cilvēkiem, viņi telefonu lietoja mazāk, savukārt mājās vai sabiedriskajā transportā telefona lietojums bija biežāks.

Vairāki cilvēki, kuri piedalījās pētījumā, bija pārsteigti par to, cik neapzinātas bija viņu darbības ar telefonu.

"Redzot pētījuma rezultātus, sapratu, ka nemaz neatceros, ka būtu telefonu ņēmis rokās. Laikam izmantoju telefonu vairāk, nekā biju domājis," sacījis viens no dalībniekiem.

Daudziem lietotājiem viedtālruņa paņemšana ir kļuvusi par nepieciešamību, nevis veidu, kā komunicēt.

"Tā ir nopietna problēma, it īpaši bērniem, un mēs skrienam uz priekšu, līdz galam nesaprotot, kā šīs ierīces maina mūsu dzīvi.

Mums jāiemācās neļauties kārdinājumam, kad vēlamies veidot labus sociālos sakarus.

Ļoti svarīgas un neatliekamas lietas ir retas. Lielākā daļa var pagaidīt dažas stundas – jūs neko daudz nenokavēsiet," apgalvoja profesors Sādi Lahlū.

Psiholoģijas doktore Linda Keija uzskata, ka nepieciešami vairāki pētījumi par viedierīču izmantošanu. "Tas varētu palīdzēt labāk izprast, vai šāda uzvedība ir saistīta ar noteiktu nepieciešamību, vai arī tās ir vienkāršas darbības."

Seko mums arī Instagram un uzzini visu pirmais!