C 28.01.2021.

ZVA direktors prognozē, ka mēneša laikā pēc Covid-19 vakcīnu reģistrācijas tās varētu nonākt tirgū

Vakcīna. Ilustratīvs attēls.

FOTO: Shutterstock

Covid-19 vakcīnas tirgū varētu nonākt dažu nedēļu vai mēneša laikā pēc to reģistrācijas, šādu viedokli aģentūrai LETA pauda Zāļu valsts aģentūras (ZVA) direktors Svens Henkuzens.

Vaicāts, cik Latvija ir gatava vakcinācijai, Henkuzens atbildēja, ka tik, cik gatava pašlaik var būt, jo vēl ir jāsagaida vakcīnu reģistrācija, un var atklāties kādi ierobežojumi to izmantošanai, piemēram, pret kādu no pacientu grupām, kas varētu ietekmēt jau noteiktās vakcinācijas prioritārās grupas.

Nākamais nezināmais ir precīzi datumi un piegādes apjomi, kas attiecīgi pakārtotu nākamās darbības. Cik viņam zināms, tad gatavošanās darbi pagaidām notiek balstoties uz pieejamo informāciju par konkrētajām vakcīnām.

Attiecīgi cerības par vakcinācijas uzsākšanu esot pakārtotas reģistrācijai. Tiklīdz vakcīnu reģistrēs, tā tuvākajā laikā to virzīs uz tirgu visās Eiropas Savienības dalībvalstīs vienlaikus, uzsvēra ZVA direktors. Viņaprāt, tas būs nedēļu, iespējams, mēneša jautājums, kad vakcīnas pēc reģistrācijas būtu pieejamas lietošanai vakcināciju programmās.

Vienlaikus Veselības ministrijas galvenais infektologs, profesors Uga Dumpis aģentūrai LETA sacīja, ka tad, kad Latvijā vakcīna būs pieejama, tās skaits būšot neliels, un Latvija vakcinācijai pret Covid-19 būs gatava. Viņš minēja, ka attiecībā uz "Pfizer" vakcīnu ir zināms loģistikas izaicinājums, jo tur jānodrošina īpašas aukstuma ķēdes, vienlaikus uzsverot, ka sākumā Latvijai nepiegādās milzīgu daudzumu vakcīnu, tāpēc Latvija tam būs gatava, un pie tā jau strādājot.

Arī Henkuzens sacīja, ka Latvijā jau strādā pie šīs vakcīnas specifiskā temperatūras režīma, kas nepieciešams ilgtermiņa glabāšanai. Savukārt esošā informācija liecinot, ka īstermiņā šīs vakcīnas varēšot glabāt normālā aukstuma režīmā, proti, ledusskapja režīmā, kā citām vakcīnām, atklāja ZVA direktors.

Jau ziņots, ka vakcīna pret Covid-19 iedzīvotājiem tiks nodrošināta bez maksas, otrdien pēc valdības sēdes mediju pārstāvjiem uzsvēra premjerministrs Krišjānis Kariņš (JV).

Viņš informēja, ka valdība uzklausīja Veselības ministrijas sagatavoto ziņojumu par vakcinācijas stratēģiju pret Covid-19. Premjera vērtējumā, ziņas par vakcīnu pret Covid-19 ir cerīgas, jo vairāki zāļu ražotāji ir vērsušies Eiropas Zāļu aģentūrā ar piedāvājumu izmantot ražotāju izstrādātās vakcīnas.

Kariņš pieļāva, ka Latvijā vakcinēšana pret Covid-19 varētu sākties janvārī, tomēr prognozējams, ka plašāka vakcinēšana varētu notikt sešus mēnešus pēc pirmo vakcīnu saņemšanas. Viņš uzsvēra, ka valsts iegādāsies šīs vakcīnas un iedzīvotājiem tās nodrošinās bez maksas.

Veselības ministrija aplēsusi, ka Latvijas iedzīvotāju vakcinēšana pret Covid-19 2021.gadā varētu izmaksāt 26,7 miljonus eiro. Šīs izmaksas iekļautu samaksu par vakcīnām pret Covid-19, to piegādi, loģistiku un ievadi, un tās plānots segt no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem izdevumiem".

Aktuālākās ziņas