Vitenbergs: Epidemioloģiskā situācija patlaban tirdzniecībai neļauj atgriezties "vecajos laikos"

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV)

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Epidemioloģiskā situācija patlaban tirdzniecībai neļauj atgriezties "vecajos laikos", atzīst ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.

Ekonomikas ministrijā (EM) aģentūru LETA informēja, ka Vitenbergs piektdien tikās ar tirdzniecības nozares asociācijām un lielākajiem tirgotājiem Latvijā, lai pārrunātu pašreizējo situāciju tirdzniecībā, esošo Covid-19 izplatības ierobežošanai ieviesto pasākumu efektivitāti un ietekmi uz nozares darbību. Tika pārrunāti arī priekšlikumi drošas tirdzniecības nodrošināšanai pēc 25.janvāra, līdz kuram šobrīd ir noteikti valdības stingrie ierobežojumi.

Tikšanās laikā ministrs norādīja, ka diemžēl epidemioloģiskā situācija Latvijā patlaban neuzrāda pozitīvas tendences, kas ļautu atgriezt "vecos laikus" tirdzniecības organizēšanā un ikviena cilvēka ikdienā.

"Covid-19 vīrusa izplatība joprojām vērojama augsta, līdz ar to šobrīd ir vitāli svarīgi nodrošināt drošus apstākļus tirdzniecības vietās gan darbiniekiem, gan pircējiem. Patlaban ieviestie drošības pasākumi mazinājuši cilvēku pulcēšanos veikalos un veicinājuši, ka cilvēki tirdzniecības vietās pavada īsāku laiku," norādīja Vitenbergs.

3

Viņš atzina, ka vienlaikus ir svarīgi rast risinājumu drošas tirdzniecības nodrošināšanai nākotnē, kad, uzlabojoties epidemioloģiskai situācijai Latvijā, tirdzniecības vietām būs iespēja atsākt pilnvērtīgu darbību.

"Aicinu nozares komersantus ciešā sadarbībā rast efektīvāko risinājumu - kompromisu, kas gan nodrošinās īpaši drošus apstākļus tirdzniecības vietās, vienlaikus neradot ievērojamu slogu uzņēmējiem," sacīja ministrs.

Sanāksmes laikā tirdzniecības nozares pārstāvji norādīja, ka jau šobrīd maksimāli ievēro noteiktos nosacījumus, vienlaikus paužot apņemšanos vēl pastiprināt iekšējo kontroli veikalos. Tirgotāji aicina pēc iespējas ātrāk atteikties no ieviestajiem preču sarakstiem, ļaujot strādāt visām tirdzniecības vietām godīgas konkurences apstākļos un ievērojot pastiprinātus drošības pasākumus.

Tikšanās piedalījās tirdzniecības nozares nevalstiskās organizācijas un lielākie tirgotāji, kā arī Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras, Latvijas Reklāmas asociācijas, Veselības ministrijas, Valsts policijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāvji un citi.

Arī Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) ceturtdien pēc valdības sēdes mediju pārstāvjiem atzina, ka tirdzniecības atvieglojumi iespējami tikai pēc epidemioloģiskās situācijas uzlabošanās.

Kariņš noradīja, ka patlaban svarīgākais ir pieturēties pie jau esošajiem ierobežojumiem un "neraustīt sabiedrību".

Vienlaikus premjers informēja, ka Ekonomikas ministrija patlaban strādā pie dažādiem modeļiem, kā atvieglot tirdzniecību laikā, kad uzlabosies epidemioloģiskā situācija. Taču tas, pēc Kariņa teiktā, ir nākotnes jautājums.

Jau ziņots, ka Ministru kabinets ceturtdien lēma pagarināt tirdzniecības ierobežojumus līdz 25.janvārim, vienlaikus no 12.janvāra paplašinot klātienē nopērkamo saimniecības preču klāstu, aģentūru LETA informēja Ekonomikas ministrijā (EM).

No 12.janvāra klātienē varēs nopirkt arī zeķbikses, zeķes, elastīgās zeķes, šalles, lakatus, kaklautus, cepures, cimdus, preces virsmu uzkopšanai, lāpstas un liekšķeres, elektroierīces telpu apsildīšanai un pergamenta papīru.

Tāpat no 12.janvāra varēs iegādāties kurināmo, gāzes balonus, sveces, sērkociņus, zārkus, aploksnes, papīra iepakojumu, mājas uzkopšanas līdzekļus, krāsnis, slēdzenes, apkures katlus, sildītājus, telefona aparātus, spuldzes, ortopēdiskos piederumus, dzirdes aprātus un šķiltavas.

"Pirmās nepieciešamības saimniecības preču saraksts papildināts ar lietām, kuras nepieciešamas sezonālu apstākļu dēļ, kā arī lietām mājsaimniecībai saistībā ar higiēnu un sanitāriem apstākļiem. Saraksts papildināts tikai ar atsevišķām mājsaimniecības precēm telpu un virsmu uzkopšanai, kā arī apsildīšanai, ņemot vērā ziemas sezonas īpatnības. Tāpat saraksts papildināts ar lāpstām, kuras nepieciešamas ziemas sezonā, īpaši tajās teritorijās, kurās tas nepieciešams sniega tīrīšanai. Tāpat ņemot vērā preču nolietojumu un vajadzību, saraksts papildināts ar atsevišķiem apģērbiem, kuri nepieciešami ikdienas lietošanai," skaidrots rīkojuma anotācijā.

Līdz 25.janvārim tirdzniecības pakalpojumus klātienē sniegs aptiekas, tajā skaitā veterinārās aptiekas, optikas veikali, degvielas uzpildes stacijas.

Tāpat darbosies tirdzniecības vietas, kurās drīkst tirgot atsevišķas produktu grupas - pārtikas preces, higiēnas preces, pirmās nepieciešamības saimniecības preces, mobilo telefonu priekšapmaksas kartes, tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un to šķidrumus, dzīvnieku barību un preces, preses izdevumus, sabiedriskā transporta biļetes, mutes un deguna aizsegus un individuālos aizsardzības līdzekļus, pašu ražoto lauksaimniecības produkciju, kā arī ziedus.

Preču tirdzniecības ierobežojumi šajā laika periodā attiecas arī uz ielu tirdzniecību, kā arī tirdzniecību slēgtā un atklātā tirgus teritorijā. Savukārt pilnībā aizliegta ir gadatirgu organizēšana.