Tumsā spīdošo renģu fenomens - kā rīkoties, ja maltīte spokaini mirgo? Skaidro PVD

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: LETA

Daudziem Latvijas iedzīvotājiem ceptas renģes ir īstens gardums, taču kā rīkoties, ja pamani, ka zivtiņas tumsā spīd? Šī fenomena izcelsmi un potenciālo bīstamību skaidro Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Dzīvnieku izcelsmes produktu ražošanas uzraudzības daļas vadītājs Andris Vaiders.

Kādam Latvijas Televīzijas raidījuma "Pārtikas revidents" skatītājam pēc pārraides par omega taukskābēm ļoti sakārojies reņģīšu, tāpēc viņš devies uz tirgu tās iegādāties. Mājās sev tās uzcepis uz pannas, bet daļu svaigā veidā iedevis kaķim.

Naktī vīrietis pēkšņi pamanījis, ka mājas mīluļa barošanas trauku kaut kas izgaismo. Tur bija palicis neapēsts reņģes gabaliņš, kas tumsā spīdēja. Vīrietis saprotamu iemeslu dēļ satraucies, cik droši ir ēst šādas zivis.

"Spīdošas baktērijas uz zivīm un citiem jūras produktiem ir pilnīgi normāla parādība. Biežāk un vairāk spīdēšana tiek novērota garnelēm un citiem vēžveidīgajiem, bet nav izslēgts, ka reņģes tirdzniecības vietā ir glabājušās kopā vai blakus šiem produktiem, no kuriem spīdošās baktērijas nokļuvušas uz zivju virsmas," skaidro Andris Vaiders.

Skatītājs ir novērojis luminiscenci, kas nozīmē, ka uz reņģes liemeņa, kas bijis istabas temperatūrā, savairojušās baktērijas, kurām piemīt spēja spīdēt tumsā. PVD speciālists stāsta, ka

mikroorganismi, kas rada spīdēšanu, nav bīstami ne cilvēkam, ne arī mājdzīvniekiem, taču jāņem vērā, ka šādi uzglabāšanas apstākļi var būt labvēlīgi arī citiem mikroorganismiem, kas gan var būt kaitīgi cilvēka organismam, tāpēc šādas tumsā spīdošas zivis uzturā tomēr labāk nelietot.

Lai izvairītos no šādām situācijām, Andris Vaiders iesaka jebkura veida zvejas produktus ilgi neglabāt un īpaši rūpīgi sekot līdzi nepieciešamajai uzglabāšanas temperatūrai un derīguma termiņam.

Seko mums arī Instagram un uzzini visu pirmais!  

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu