Pavļuts: Masveida vakcinācija Latvijā varētu sākties aprīlī

"Attīstībai/Par!" līdzpriekšsēdētājs Daniels Pavļuts atbild uz žurnālistu jautājumiem pēc tikšanās ar Valsts prezidentu par gatavību veidot kopīgu piecu partiju valdību.

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Valstī masveida Covid-19 vakcināciju varēs uzsākt pēc tam, kad būs pabeigta mediķu un sociālās aprūpes centru klientu un darbinieku vakcinācija, to Latvijas Radio intervijā pavēstīja veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!"). Vienlaikus ministrs norādīja, ka izstrādātais vakcinācijas plāns ir elastīgs, lai reaģētu uz vakcīnu piegāžu aizkavēšanos.

Ministrs norādīja, ka ar februārī piegādātajām vakcīnu devām pietiks, lai vakcinētu mediķus un lai februāra beigās uzsāktu vakcināciju sociālās aprūpes centros. Pavļuts minēja, ka Latvija februārī cer saņemt 73 000 "AstraZeneca" vakcīnas devu un tas būtu pietiekami, lai uzsāktu arī senioru vakcināciju.

Pavļuts pieļāva, ka pārējo iedzīvotāju vakcināciju varētu uzsākt aprīlī, tostarp primāri vakcinējot cilvēkus ar hroniskām slimībām un operatīvo dienestu darbiniekus.

Vaicāts par atbildīgo saukšanu pie atbildības par to, ka pērn rudenī Latvija atteicās no aptuveni 800 000 "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnām, ministrs sacīja, ka būs jāsagaida atbildīgo dienestu ziņojums. Tomēr Pavļuts atklāja, ka "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnas vajadzēja ņemt vairāk. Latvijā šobrīd vakcīnu ir mazāk nekā citām valstīm, atzina ministrs.

Savukārt par vakcīnu devām, ko Latvija varētu saņemt martā, Pavļuts izvairījās prognozēt. Tomēr ministrs norādīja, ka vakcīnu piegādes aizkavējušās visā Eiropas Savienībā, tostarp arī Lietuvā un Igaunijā.

Labā ziņa esot detalizētais vakcinēšanas plāns, ko Veselības ministrija ir izstrādājusi un par kura apstiprināšanu ceturtdien lems valdība, atzīmēja Pavļuts.

Pavļuts uzsvēra, ka šis vakcinācijas plāns ir izstrādāts pietiekami elastīgs, lai reaģētu arī uz vakcīnu ražotāju paziņojumiem par vakcīnu piegāžu aizkavēšanos. Vienlaikus ministrs atklāja, ka jaunais plāns ir izvērstāks un detalizētāks, salīdzinot ar iepriekšējo vakcinācijas plānu.

Pavļuts minēja, ka ir apziņotas "visas iespējamās puses" jeb visi medicīnas resursi Latvijā, lai noskaidrotu iespējamo vakcinācijas jaudu. Tiek izskatīta arī iespēja veidot īpašus vakcinācijas centrus, piemēram, veidojot tos āra teltīs vai sporta zālēs.

Pavļuts arī norādīja, ka mērķis ir vakcinēt vismaz 70% pieaugušo Latvijas iedzīvotāju līdz vasaras beigām. Prognozēts, ka lielas vakcīnu kravas ienāks gada otrajā ceturksnī un tad vakcinēs 100 000 līdz pat 150 000 cilvēku nedēļā.