C 22.04.2021.

Mjanmā nogalināti 18 protestētāji pret militāro apvērsumu

FOTO: Reuters / Scanpix

Mjanmā svētdien policijai izklīdinot demonstrācijas pret valstī notikušo militāro apvērsumu, nogalināti 18 un ievainoti vairāk nekā 30 protestētāji,  paziņojis ANO Cilvēktiesību birojs.

Pēc tā rīcībā esošās informācijas, policija atklājusi uguni no šaujamieročiem uz protestētājiem Jangonā, Davei. Mandalajā, Mjeikā, Bago un Pokoku. Policisti izmantojuši arī aaru gāzi un apdullinošas granātas.

"Mēs stingri nosodām pieaugošo vardarbību pret protestiem Mjanmā un aicinām armiju nekavējoties pārtraukt izmantot spēku pret mierīgajiem protestētājiem, uzsvērts ANO Cilvēktiesību biroja paziņojumā.

Līdz svētdienai mēnesi ilgajos protestos pret puču Mjanmā pavisam bija gājuši bojā astoņi cilvēki.

Iepriekš policija pret protestētājiem lietoja gumijas lodes, asaru gāzi, ūdens lielgabalus un trokšņa granātas,  bet ziņas par šaujamieroču izmantošanu tika saņemtas reti.

Militārā hunta atlaidusi valsts vēstnieku ANO, jo viņš aicinājis neatzīt huntu, ziņoja valsts raidorganizācija MRTV.

Vēstnieks Čo Mo Tuns runā ANO Ģenerālajā asamblejā Ņujorkā paziņoja, ka pārstāv tautas ievēlēto civilo valdību, kas tika gāzta apvērsumā.

Diplomāts aicināja pasaules valstis nākt klajā ar paziņojumiem, nosodot apvērsumu, kā arī neatzīt militāro režīmu. Viņš arī mudināja starptautisko sabiedrību rīkoties, lai panāktu, ka Mjanmā tiek pārtraukta vardarbība pret protestētājiem.

Hunta atlaidusi vēstnieku, apsūdzot viņu nodevībā un amata pilnvaru pārkāpšanā.

Jau ziņots, ka Mjanmā 1.februārī notika militārais apvērsums, un tā gaitā tika aizturēta valdības vadītāja Auna Su Či un citi valdošās Nacionālās līgas par demokrātiju (NLD) augstākie līderi.

Ģenerāļi puča sarīkošanu pamato ar novembra vēlēšanās it kā notikušajām nelikumībām. NLD šajās vēlēšanās guva pārliecinošu uzvaru.

Mjanmas hunta, kas pret puča pretiniekiem vēršas ar pieaugošu bardzību, pakļauta spiedienam kā savā valstī, tā arī no starptautiskās sabiedrības puses.

ASV, Eiropas Savienība un Lielbritānija pastiprinājušas sankcijas, bet demonstrācijas pret huntu kļūst arvien plašākas.