T, 29.11.2023.

Prokuratūra apgalvo, ka pret Ventspils peldbaseinā noslīkušā zēna vecākiem kriminālprocess izbeigts, bet advokāts norāda uz pretējo

LETA
Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 4
Baseins. Ilustratīvs foto.
Baseins. Ilustratīvs foto. Foto: pexels.com

Prokuratūra savā paziņojumā izplatījusi informāciju, ka pret Ventspils peldbaseinā noslīkušā zēna vecākiem par saņemtās kompensācijas nedeklarēšanu Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kriminālprocess ir izbeigts, bet ģimenes aizstāvis zvērināts advokāts Didzis Vilemsons norāda uz pretējo.

Komentējot TV3 raidījumā "Nekā personīga" izskanējušo informāciju par to, ka Ventspils peldbaseinā noslīkušā zēna vecākiem draud cietumsods par saņemtās kompensācijas nedeklarēšanu VID, prokuratūras preses sekretāre Aiga Eiduka aģentūrai LETA skaidroja, ka pērna gada 20.oktobrī Valsts policijas (VP) Kurzemes reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja Ventspils reģionālajā nodaļā tika pieņemts lēmums no kāda kriminālprocesa izdalīt materiālu attiecībā pret divām personām par iespējamu naudas summas lielā apmērā nedeklarēšanu VID.

Pēc apstākļu noskaidrošanas pērna gada 20.novembrī VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldē tika sākti divi kriminālprocesi pret divām personām pēc Krimināllikuma 219.panta otrās daļas - par nepatiesu ziņu norādīšanu ienākumu deklarācijā par ienākumiem lielā apmērā. Minētais pants pēc noziedzīga nodarījuma sastāva konstrukcijas ir ar formālu sastāvu, kas nozīmē, ka kriminālatbildība par konkrēto noziedzīgo nodarījumu ir paredzēta neatkarīgi no kaitīgo seku iestāšanos.

Saskaņā ar Iedzīvotāju ienākumu nodokļa likumu - deklarācijā tiek uzrādīti visi maksātāja kalendāra gadā gūtie ienākumi, arī ar nodokli neapliekamie ienākumi, ja to kopējā summa pārsniedz 10 000 eiro gadā.

Viņa norādīja, ka šī gada 23.februārī abi kriminālprocesi nosūtīti Ziemeļkurzemes prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai, un 5.martā prokurore pieņēmusi lēmumu par abu personu saukšanu pie kriminālatbildības pēc Krimināllikuma 219.panta otrās daļas.

Kā informēja Eiduka, 10.martā likumā noteiktajā kārtībā tika uzrādīti un izsniegti lēmumi par saukšanu pie kriminālatbildības abām personām. Pēc iepazīšanās ar apsūdzībām zvērināta advokāta Vilemsona klātbūtnē apsūdzētie savu vainu atzina un pauda piekrišanu, ka kriminālprocesi tiek izbeigti prokuratūras iestādē, nosacīti atbrīvojot personas no kriminālatbildības.

Ņemot vērā minēto, 11.martā prokurore pieņēma lēmumus par abu kriminālprocesu izbeigšanu, nosacīti atbrīvojot personas no kriminālatbildības, ko apstiprinājis amatā augstāks prokurors, informēja prokuratūras pārstāve, piebilstot, ka "Nekā personīga" sižetā prokuratūra publiski ar pieņemtajiem lēmumiem par kriminālprocesu izbeigšanu klajā nenāca, jo personas ar lēmumiem vēl nebija iepazīstinātas. Advokāta aizņemtības dēļ to esot paredzēts darīt vien 29.martā.

Reaģējot uz prokuratūras izplatīto paziņojumu, advokāts Vilemsons norādīja, ka kriminālprocess pret abiem vecākiem joprojām nav izbeigts. "Realizējot savus kā aizstāvja pienākumus, es procesa virzītājai - Ziemeļkurzemes prokuratūras prokurorei Rūtai Leišavniecei pēc iepazīšanās ar zēna vecākiem celtajām apsūdzībām 12.martā iesniedzu pieteikumu par kriminālprocesa izbeigšanu, ņemot vērā to, ka uzskatīju un uzskatu, ka bojāgājušā zēna vecāku rīcībā nav noziedzīga nodarījuma sastāva," sacīja advokāts, uzsverot, ka 16.martā prokurore pieņēma lēmumu noraidīt lūgumu par kriminālprocesa izbeigšanu.

Advokāts teica, ka minētais lēmums kā nelikumīgs ir ticis pārsūdzēts Kurzemes tiesas apgabala prokuratūrā. "Bojāgājušā zēna vecāki un es kā viņu aizstāvis turpināsim cīņu par kriminālprocesa izbeigšanu uz reabilitējoša pamata," pauda Vilemsons.

"Nekā personīga" vēstīja, ka 2017.gadā Ventspils peldbaseinā noslīkušā zēna vecākiem draud cietumsods par saņemtās kompensācijas nedeklarēšanu, jo prokuratūra viņus it kā vaino liela apmēra zaudējumu nodarīšanā tautsaimniecībai. Deklarāciju var labot vēl gadu, bet jau šobrīd vecākus par miruša bērna kompensācijas neuzrādīšanu grib krimināli sodīt, vēstīja raidījums.

"Nekā personīga" atgādina, ka cietušie ar advokātu Olimpiskajam centram piedāvājuši slēgt vienošanos par kompensāciju. Pašvaldība tam piekritusi. Līgums bijis konfidenciāls. Noslīkušā zēna tēvs atzīst, ka vienošanās tika izpildītas un viņu tiesības netika aizskartas.

2018.gada vasarā kompensācija izmaksāta. 2019.gadā vecāki Valsts ieņēmumu dienestam sniedza savas ikgadējās deklarācijas par aizvadīto gadu, bet olimpiskā centra maksājumu tajā nebija uzrādījuši.

Saskaņā ar likumu kriminālprocesa ietvaros slēgtās vienošanās par kompensāciju izmaksu netiek apliktas ne ar kādiem nodokļiem. Turklāt atskaites par saviem ieņēmumiem VID var papildināt vai labot turpmākos trīs gadus.

Šajā gadījumā zēna tēvs un māte labot deklarācijas un tajās norādīt saņemto naudu no Olimpiskā centra var vēl līdz 2022.gada vasarai.

Šī gada martā bojā gājušā zēna vecāki saņēma pavēsti no izmeklētājiem, ka gan tēvs, gan māte ir aizdomās turamie kriminālprocesā. Atklājies, ka vairākkārt izmeklētāji par kompensāciju prasījuši informāciju pašvaldībai, vecākiem nezinot izprasīti un pētīti viņu banku kontu izraksti.

Izmeklētāji nolēmuši, ka neuzrādītās kompensācijas apjoms pārsniedz 10 000 eiro, tāpēc abiem piemērojams Krimināllikuma 219.pants, kas par nepatiesu ziņu sniegšanu deklarācijā lielā apmērā var draudēt pat ar cietumsodu.

Kā informēja raidījums, abi vecāki dažu dienu laikā atzīti par aizdomās turētajiem. Dažu dienu laikā lieta atradusies prokuratūrā un šobrīd jau ir uzrādīta apsūdzība abiem vecākiem par deklarācijas nepilnību. Viņiem draud atbildība ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem.

Sarunā ar prokurori esot izskanējis, ka viņa plāno aizdomās turētajiem prasīt pusgadu nosacīta cietumsoda.

Prokurore Leišavniece raidījumam atteicās šo lietu komentēt.

Arī VID norādīja, ka neko komentēt nevar, jo lietu virza prokuratūra.

Mirušā zēna vecāki jau ir iesnieguši savu deklarāciju labojumus, kuros iekļāvuši kompensāciju.

LETA jau ziņoja, ka 2017.gada 4.oktobrī Ventspils Ūdens piedzīvojumu parka mazajā peldbaseinā peldēšanas apmācības nodarbības laikā gāja bojā četrus gadus vecs zēns.

Pašlaik Prokuratūra nodevusi tiesai bijušā Ventspils sporta skolas "Spars" direktora Viktora Zujeva krimināllietu par četrus gadus veca zēna nāvi baseinā.

Lietas izskatīšanai nodota Kurzemes rajona tiesai.

Par prettiesisku nonāvēšanu aiz neuzmanības var piemērot brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem vai piespiedu darbu.

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 4

Tēmas

TVNET KALVE
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu