FOTO Karaliene Elizabete II un princis Filips - karaliska mīla mūža garumā

Karaliene Elizabete II ar vīru princi Filipu. Foto: Reuters/ScanPix
Apollo.lv

Britu karaļnama vadošais pāris bija karalisko laulību rekordisti - pāris gredzenus mija 1947. gada 20. novembrī Vestminsteras abatijā. Tobrīd princesei Elizabetei bija 21 gads, savukārt viņas līgavainim - 26. Karaliene ar princi Filipu, kurš piektdien, 9. aprīlī, devās mūžībā, bija precējušies 74 gadus.

Foto: Reuters / Scanpix

Princis Filips Mauntbatens bija britu flotes virsnieks, kā arī Grieķijas un Dānijas karalisko ģimeņu princis, kura ģimenes kokā ir atrodamas arī karalienes Viktorijas un Krievijas imperatora Nikolaja I asinis.

Foto: AP / Scanpix

Karaliskais pāris pirmo reizi iepazinies 1934. gadā, kad abi karaļnama pārstāvji vēl bijuši pārāk jauni, lai runātu par kādām romantiskām jūtām. Otrā tikšanās bijusi laikā, kad karalienei Elizabetei bijuši 13 gadi gadi, savukārt Filipam - 18. Viņi tikušies Darmutas karaliskajā jūras flotes koledžā, kur arodu apguvis princis un mēļo, ka Elizabete esot uzreiz ieskatījusies pievilcīgajā un staltajā jauneklī. 

Foto: JONATHAN BRADY / AFP

Drīzumā Filips kļuvis par biežu viesi Bekingemas pilī. Lai arī meitenes vecāki neesot bijuši atbalstoši un uzskatījuši, ka puisis nav gana labs pretendents viņu meitas vīra lomai. Pati Elizabete gan bijusi citās domās un pēc vairākiem gadiem pārim tomēr izdevies pārliecināt princeses tēvu Georgu VI laulības tomēr atļaut.

Foto: AFP / Scanpix

Pirms kāzām nu jau Edinburgas hercogam Filipam nācies pieņemt anglikāņu ticību. Šādu pašu procedūru nācies veikt arī karalienes Elizabetes mazbērnu mātei Meganai Mārklai.

Filips atteicies no Grieķijas un Dānijas prinča tituliem un kļuvis par Lielbritānijas pavalstnieku. Karalis Georgs par to vīrietim piešķīris Edinburgas hercoga, Merionetes grāfa un Grinvičas barona titulus.

Foto: AFP / Scanpix

Pāris apprecējies samērā smagā politiskajā klimatā, tādēļ viņu kāzas bijušas karaliskajiem standartiem diezgan pieticīgas. Elizabete laulību tērpam audumu iegādājusies pati. Pašā laulību ceremonijā Elizabete uzstājusi uz to, ka vēlas teikt tradiconālo zvērestu, kurā sola būt uzticīga savam vīram, lai gan visi saprata, ka praksē topošajai karalienei pakļauts būs tieši Filips.

Foto: AP/Scanpix

Neskatoties uz grūtībām, karaļu pāris ir novadījis samērā laimīgu laulības dzīvi, kurā dzimuši četri bērni - princis Čārlzs, galvenais troņmantinieks, kā arī princese Anna, princis Endrjū un princis Eduards.

Piektdien, 9. aprīlī, 99 gadu vecumā mūžībā aizgājis princis Filips. Marta vidū princis tika izrakstīts no slimnīcas un atgriezās Vindzoras pilī, kur pandēmijas laikā kopā ar Elizabeti II dzīvoja izolēti no apkārtējās pasaules.

Filips februārī tika hospitalizēts, Bekingemas pils paziņoja, ka princis cieš no infekcijas, bet neatklāja kādas. Vēlāk pils norādīja, ka princis nav inficējies ar jauno koronavīrusu.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu