Vērtēs, vai pēc Covid-19 atklāšanas nepieciešams likvidēt ūdeles lielajā kažokaudzētavā Iecavā

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Algimantas Barzdzius/shutterstock.com

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) "pēc ilgākas epidemioloģiskās izmeklēšanas un pilnākas informācijas apkopošanas" lems, kādu rīcību nepieciešams izvēlēties SIA "Baltic Devon Mink" kažokzvēru audzētavai, kur atklātas ar Covid-19 inficētas ūdeles, tostarp - vai ūdeles nepieciešams likvidēt, aģentūru LETA informēja PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktora vietnieks Edvīns Oļševskis.

PVD eksperts norādīja, ka patlaban Covid-19 izmeklēšana "Baltic Devon Mink" kažokzvēru audzētavā ir pašā sākuma stadijā, attiecīgi par iespējamiem scenārijiem, ko darīt ar ūdeļu fermu, tiks lemts vēlāk.

Pēc viņa sacītā, PVD attiecībā uz citām slimībām, piemēram, uz putnu grupu vai cūku mēri, ir skaidri protokoli, kā speciālistiem jārīkojas, savukārt attiecībā uz Covid-19 infekciju nav nekādu normatīvu par turpmāko rīcību infekcijas apkarošanai, jo tā ir cilvēku slimība, kas nonākusi pie ūdelēm.

Oļševskis skaidroja, ka PVD pieļauj trīs scenārijus, no kuriem viens tiks realizēts pēc epidemioloģiskās izmeklēšanas. Viens no scenārijiem paredz ūdeļu nogalināšanu un fermas likvidēšanu. Savukārt pārējie scenāriji nosaka stingru uzraudzību un regulāri ūdeļu monitoringu, testēšanu, slimās ūdeles izņemot no pārējo dzīvnieku pulka ārā. PVD eksperts atzīmēja, ka izkaušana ir ātrākais, bet drastiskākais scenārijs, kas "pretī prasīs nopietnas kompensācijas" uzņēmējam.

Oļševskis sacīja, ka PVD turpina epidemioloģisko izmeklēšanu un par turpmāko rīcību lems, kad dienests būs apkopojis pilnu informāciju.

Jautāts, vai kažokaudzētavas ūdeles nerada veselības riskus iedzīvotājiem, Oļševskis atzīmēja, ka PVD nevar izslēgt, ka cilvēki var saslimt ar Covid-19 no ūdelēm, ja vīruss cirkulē ūdeļu populācijā.

PVD eksperts sacīja, ka Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ir sniedzis informāciju ūdeļu fermas darbiniekiem, kādi aizsardzības līdzekļi jālieto, lai pasargātu sevi no Covid-19 saslimšanas. Viņš uzsvēra, ka darbiniekiem jāievēro rūpīga aizsarglīdzekļu lietošana, ar ko vajadzētu pietikt pašaizsardzībai.  

SPKC Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja aģentūrai LETA sacīja, ka kožokaudzētavas darbiniekiem ir noteikts Covid-19 skrīnings jeb testēšana, kas plānots nākamās nedēļas sākumā. Plašāka informācija par testu rezultātiem un saslimstību "Baltic Devon Mink" darbinieku vidū varētu būt zināma otrdien vai trešdien.

LETA jau ziņoja, ka SIA "Baltic Devon Mink" kažokzvēru audzētavā Iecavas novadā deviņām mirušām ūdelēm konstatēta Covid-19 infekcija. PVD uzsver, ka pastiprināta uzraudzība kažokzvēru novietnēs tiek īstenota kopš pagājušā gada vasaras, taču šogad, lai nodrošinātu infekcijas atklāšanu agrīnā stadijā un iespējami operatīvi novērstu tās tālāko izplatību, sekojot Pasaules Dzīvnieku veselības organizācijas (OIE) norādēm, PVD kažokzvēru audzētavās sāka nobeigušos ūdeļu regulāru laboratorisko izmeklēšanu uz Covid-19 vīrusa klātbūtni.

Saslimšanu "Baltic Devon Mink" kažokzvēru audzētavā PVD konstatēja šīs pastiprinātās laboratoriskās uzraudzības ietvaros. Kopumā "Baltic Devon Mink" ir aptuveni 60 000 ūdeļu, un saslimšana apstiprināta deviņiem mirušiem dzīvniekiem.

PVD no SPKC ir saņēmis informāciju par kādu uzņēmuma darbinieku, kurš saslimis ar Covid-19. Iepriekš PVD tika uzsvēris, ka ūdeles ar Covid-19 var inficēties tikai no inficētiem cilvēkiem. Ņemot vērā gan augsto cilvēku saslimstības līmeni Latvijā, gan citās valstīs konstatētos saslimšanas gadījumus ūdelēm, PVD inficēšanās riskus ūdeļu novietnēs vērtē kā augstus.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka "Baltic Devon Mink" pieder Nīderlandē reģistrētam uzņēmumam "Van Ansem Participaties B.V." un kā tā patiesie labuma guvēji norādīti šīs valsts pilsoņi Johaness un Nikolass van Ansemi. Uzņēmums 2019.gadā strādājis ar 6,4 miljonu eiro apgrozījumu un 3 miljonu eiro zaudējumiem, turklāt miljonos mērāmi zaudējumi uzņēmumam tiek uzrādīti jau kopš 2015.gada. Uzņēmuma pagājušā gada pārskats vēl nav pieejams.

Pēc PVD tīmekļvietnē pieejamās informācijas, Latvijā 2021.gada 4.janvārī bija reģistrētas deviņas kažokzvēru audzētavas, no kurām piecās novietnēs tika turēti ap 130 000 dzīvnieku.

Ārvalstu mediji iepriekš vēstīja, ka ūdeles ir vienīgie dzīvnieki, par kuriem pierādīts, ka tās var gan inficēties ar jauno koroanvīrusu no cilvēka, gan inficēt cilvēku. Epidemiologi pauda bažas, ka koronavīrusa izplatīšanās kažokzvēru audzētavās var veicināt jaunas tā mutācijas, kas varētu negatīvi ietekmēt potenciālo vakcīnu efektivitāti.

Vienlaikus vīruss var apdraudēt arī visu ūdeļu audzēšanas nozari, piemēram, Dānija pērn izkāva aptuveni divas trešdaļas no valstī turētajām ūdelēm.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Tēmas

TVNET KALVE
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu