Merķeļa ielas hosteļa dzīvokļa īpašnieks bija reģistrējies kā saimnieciskās darbības veicējs

Ugunsnelaime Merķeļa ielā: notikuma vietā norit dzēšanas darbi

FOTO: Jānis Škapars/TVNET

Nodegušā nelegālā Merķeļa ielas hosteļa dzīvokļa īpašnieks bija reģistrējies Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā saimnieciskās darbības veicējs, ceturtdien Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" atzina VID pārstāvis Andrejs Vaivars.

"Viņš mums ir, teiksim tā, labi zināms klients," sacīja Vaivars, tomēr viņš neprecizēja, ko tieši domājis ar šiem vārdiem, norādot, ka sīkāku informāciju par reģistrētiem nodokļu maksātājiem izpaust neļauj likums.

Vaivars norādīja, ka VID jau kādu laiku aicina personas, kuras mēģina savu nekustamo īpašumu iznomāt par naudu, kļūt par saimnieciskas darbības veicējiem un maksāt attiecīgos nodokļus.

Jautāts, vai pēc šādiem VID aicinājumiem, personas patiešām arī reģistrējas kā saimnieciskās darbības veicēji un nodokļus maksā, Vaivars atzina, ka sekmes ir dažādas kā jebkurā nozarē. "Mūsu uzdevums ir panākt, lai saimnieciskās darbības veicējs būtu korekti reģistrējies un godprātīgi veiktu savas nodokļu saistības," teica Vaivars.

Jau vēstīts, ka ugunsgrēkā nelikumīgajā hostelī, Rīgā, Merķeļa ielā 8, 28.aprīlī gāja bojā astoņi cilvēki. Glābēji evakuēja 24 cilvēkus. No tiem slimnīcā vidēji smagā stāvoklī nogādāti seši cietušie.

Izsaukumu uz Merķeļa ielu glābēji saņēma trešdien neilgi pirms plkst.5. Tur dega sešstāvu ēkas augšējā stāva dzīvoklis un jumts.

SIA "Hospitality Solutions", kura saskaņā ar Valsts darba inspekcijas (VDI) rīcībā esošo informāciju ir atbildīga par Merķeļa ielā 8 izveidotā un aizvadītajā naktī degušā nelegālā hosteļa biznesu, jau pusotru gadu bijusi inspekcijas redzeslokā, turklāt uzņēmumam piemēroti vairāki sodi par nereģistrētu nodarbinātību un atalgojuma neizmaksāšanu, aģentūrai LETA iepriekš pavēstīja VDI.

VDI atklāja, ka kopumā par šo uzņēmumu saņemti 11 iesniegumi galvenokārt par darba samaksas neizmaksāšanu. VDI, reaģējot uz iesniegumiem, bija vērsusies uzņēmumā, taču tas nav sadarbojies. Rezultātā VDI piemērojusi divus administratīvos sodus.

Uzņēmums aizvien nesadarbojas ar VDI un nav sniedzis nepieciešamos dokumentos saistībā ar iesniegumiem, kas saņemti par atalgojuma neizmaksāšanu, līdz ar to netiekot izslēgta iespēja, ka uzņēmumam varētu tikt piemērots vēl viens sods.

Tāpat uzņēmums iepriekš ticis divreiz sodīts par nereģistrētu nodarbinātību, tomēr iesniegumi un pārbaudes nav notikušas tikai vienā adresē. Proti, pēc VDI paustā, uzņēmumam pieder vairāki hosteļi, turklāt tas pērn 19.maijā mainījis nosaukumu no SIA "Riga Hostel" uz SIA "Hospitality Solutions".

Pēc inspekcijā paustā, nereģistrēta nodarbināšana konstatēta Merķeļa ielā 1, savukārt attiecībā uz hosteli Merķeļa ielā 8, kurā trešdien izcēlies traģisks ugunsgrēks, neviens sods nav piemērots.

Saskaņā ar dažādās datu bāzēs pieejamo informāciju, abu dzīvokļu, kuros bija izveidots nelikumīgais hostelis, īpašnieks ir jurists, bijušais Rīgas Juridiskās augstskolas studentu asociācijas prezidents Gailis, tomēr, vadoties pēc VDI sniegtās informācijas, Andrejs Gailis tiek norādīts kā uzņēmuma kontaktpersona, bet kā amatpersona ir norādīts Arūns Skupeika, kuram ir tiesības pārstāvēt uzņēmumu kopš 2020.gada 28.decembra.

Pēc "Firmas.lv" pieejamās informācijas, 2019.gadā "Hospitality Solutions" strādāja ar 126 538 eiro apgrozījumu un 2745 eiro peļņu. Uzņēmums ir reģistrēts 2005.gadā, un tā pamatkapitāls ir 2840 eiro. "Hospitality Solutions" vienīgais īpašnieks ir Lietuvas pilsonis Skupeika.

Valsts policija saistībā ar traģisko ugunsgrēku nelegālajā hostelī Rīgā, Merķeļa ielā 8, meklē kādu Ernestu Riekstu. Policijā nekomentēja, vai Riekstam policijas sāktajā kriminālprocesā ir piemērots kāds statuss.

Iepriekš presē Rieksts minēts kā hosteļu saimnieks, hosteļu menedžeris un "Baltijā lielākais hosteļu īpašnieks". Firmas.lv informācija liecina, ka Riekstam savulaik piederējuši vairāki uzņēmumi, kas gan ir jau likvidēti. Patlaban dati neuzrāda viņa saistību ar piederošiem uzņēmumiem vai darbošanos uzņēmumu valdēs.

Aktuālākās ziņas