VID ir sācis kriminālprocesu pret nelegālo hosteļu biznesa īpašnieku; Rieksts gatavojies "pazust"

Ugunsdzēsēji likvidē ugunsgrēku hostelī Merķeļa ielā 8, kur aptuveni 140 kvadrātmetru platībā deg sestā jeb pēdējā stāva gaitenis un tam blakus esošās dzīvojamās telpas, gājuši bojā cilvēki.

FOTO: Zane Bitere/LETA

Ugunsgrēks nelegālajā hostelī Merķeļa ielā ir otrs traģiskākais vismaz pēdējo trīsdesmit gadu laikā. Hosteļa patiesais saimnieks Ernests Rieksts jau sešus gadus bijis pazīstams kā nelikumīgu naktsmītņu īpašnieks. Pirms mēneša par viņa biznesu sākts kriminālprocess, un Rieksts klientus brīdinājis, ka grasās doties prom. 

Merķeļa ielā 8 nelikumīgi ierīkotajā hostelī "Japanese Style Centrum" apmesties varēja par dažiem eiro naktī. Divos dzīvokļos bija ierīkotas 34 istabiņas, katrā dzīvoja vairāki cilvēki. Te uz dažām naktīm iegriezās tūristi, bet daudzi Rīgā strādājoši ārzemnieki un Latvijas pilsoņi dzīvoja pastāvīgi. Rezervācija bija pieejama caur populārām tūristu naktsmītņu platformām, kuras bija pilnas ar negatīvām atsauksmēm par dīvainiem hosteļa klientiem un blaktīm gultās.

28. aprīļa naktī hostelī izcēlās kautiņš. Tā bija 32. reize šogad, kad uz šo adresi atbrauca policija. Divas stundas vēlāk hostelī sākās ugunsgrēks. Iemesls vēl nav zināms, taču pierādījumi policijai liek domāt par smēķēšanu vai neuzmanīgu apiešanos ar uguni. Neizslēdz arī ļaunprātīgu dedzināšanu.

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Kaspars Briedis

''Tur ir apmēram pie 11 ekspertīzēm nozīmētas. Ir jāgaida ekspertīzes slēdziens. Tur nevar viennozīmīgi pateikt, ka tas epicentrs ir kaut kādā vienā vietā, jo šis nelikumīgais hostelis - to, ko arī es redzēju notikuma vietā - viņš ļoti ātri uzliesmoja un liesmas izplatījās ļoti strauji.''

3

Daļa hosteļa iemītnieku bija iesprostoti, daži no liesmām bēga uz jumta. Glābējus apturēja slēgtas dzelzs durvis. Tās nācās izlauzt. No bojāgājušajiem astoņiem cilvēkiem līdz šim izdevies atpazīt četrus. Visi ir Latvijas pilsoņi. Pārējo identitātes noteikšanai eksperti analizē DNS. Slimnīcā joprojām ārstējas kāda Lietuvas pilsone. Policijai no hosteļa pārstāvjiem nav izdevies iegūt iemītnieku sarakstu.

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Kaspars Briedis '' Kas realitātē varēja atrasties uz to liktenīgo 28. aprīli, mums datu nav, bet mums ar citām tehniskām iespējām šis tas ir fiksēts, tā kā to mēs arī analizējam. ''

Hostelis Merķeļa ielā 8 bija pārbūvēts nelikumīgi. Būvvalde bija uzdevusi līdz septembrim uzbūvēto saskaņot. Bažās par ugunsdrošību mājas iedzīvotāji vairākkārt bija vērsušies Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā. Tam nebija izdevies iekļūt telpās. Dzīvokli, kurā bija ierīkots hostelis, pirms diviem gadiem iegādājās Andrejs Gailis. Īsi pēc ugunsgrēka policija viņu aizturēja, taču tiesa nolēma viņu neapcietināt.

Nelegālā hosteļa telpu īpašnieks Andrejs Gailis

''Dzīvoklis tika nodots lietošanā citām personām, un es nekad neesmu devis savu piekrišanu dzīvokļa pārbūvei vai cilvēku izmitināšanai.'' Gailis norāda, ka uzstādīt dūmu detektorus vai jebkādu citu aprīkojumu, bija to personu pienākumos, kurām dzīvoklis tika nodots lietošanā, bija šāds pienākums. Nelegālā hosteļa telpu īpašnieks apgalvo, ka viņa rīcībā nebija nekādas informācijas, kas liecinātu par pārkāpumiem.

Andrejam Gailim pieder arī divi uzņēmumi. Abi līdz pagājušā gada beigām bija reģistrēti adresē Marijas ielā 1. Šī gada janvārī Valsts ieņēmumu dienests abiem uzņēmumiem uzlika arestus, aizliedza veikt saimniecisko darbību un maksājumus. Arī šajās telpās atradās naktsmītnes, ko Būvvalde un pašvaldības policija pagājušajā nedēļā slēdza. Gailis gan apgalvo, ka te pārbūve ir tikusi saskaņota un šiem uzņēmumiem nav nekādas saistības ar traģiskajiem notikumiem Merķeļa ielā.

''Es vēlos arī norādīt, ka par notikušo uzzināju no publiskās telpas, un vēl aizvien esmu gana lielā šoka stāvoklī,'' tā Gailis.

3

DPD kurjers un Hosteļa Marijas ielā 1 iemītnieks Vitālijs stāsta, ka te dzīvo jau vairākus mēnešus. Viņš samaksājis 100 eiro par istabu mēnesi uz priekšu un 300 eiro drošības naudu. Visi Vitālija un citu iemītnieku norēķini bijuši ar Ernestu Riekstu, kurš sevi saucis par hosteļu saimnieku. Riekstu policijai nav izdevies atrast. Šonedēļ tā lūdza sabiedrības palīdzību viņa meklēšanā. "Nekā personīga" zināms, ka Rieksts ir oficiālā Merķeļa ielas dzīvokļa īpašnieka Andreja Gaiļa pusbrālis.

Pagājušajā gadā paša sponsorētā videointervijā Rieksts sevi raksturoja kā bijušo ātro kredītu uzņēmēju, kas pēc krīzes gados piedzīvotas maksātnespējas tagad kļuvis par hosteļu magnātu.

''Es būtu turpinājis nodarboties ar savu naudas aizdošanu, šitie visi "4Finance" un pārējie visi, kas tagad augļo, viņi būtu mikrouzņēmumi, salīdzinot ar mani. Jo es to sāku darīt 16, 17 gadus atpakaļ. Un es pelnīju nenormālo naudu tajā laikā,'' teica Nelegālu hosteļu saimnieks Ernests Rieksts. Rieksta Vecrīgas hostelis "Cheaply hostel" atradās no "Lattelecom" iznomātā ēkā. Tas bija ierīkots nelegāli un 2015. gadā ar apsardzes kompānijas palīdzību tika izlikts no telpām.

Ap 2015. gadu Rieksta hosteļu bizness uzņēma apgriezienus. Klienti bija gan tūristi, gan reģionu iedzīvotāji, kas strādāja galvaspilsētā. Naktsmītnes ierīkoja arvien jaunās adresēs - Merķeļa 1; Mārstaļu 12; Marijas 1; Merķeļa 8. Taču bez līguma un dažkārt arī bez atalgojuma hosteļos strādājošie par Riekstu sūdzējās iestādēm. Sodus uzlika Valsts darba inspekcija, Valsts ieņēmumu dienests centās piedzīt nesamaksātus nodokļus. Rieksta uzņēmumus un īpašumus reģistrēja uz citu cilvēku vārdiem.

Juridiski pērn SPA vietā ''Riga Float'' strādāja viņa brāļa Andreja Gaiļa uzņēmums. Pēc šī gada sākumā VID uzliktā aresta, "Riga Float" sāka saimniekot jaundibināta firma "Semtex". "Nekā personīga" rīcībā esoša informācija liecina, ka šī pati firma veikusi pēdējos kredītmaksājumus par dzīvokli Merķeļa ielā 8.

Aprīļa sākumā VID par Rieksta hosteļu pelēko biznesu sāka kriminālprocesu. Viņš brīdināja savus klientus, ka nākamreiz pēc naudas ieradīsies kāds cits.

 ''Pirms ugunsgrēka viņš atnāca tāds kaut kāds, stresā viņš bija. Apskatīja, cik cilvēki dzīvo istabiņā, saskaitīja. Viņš tā pateica, ka viņš brauc prom, uz kādu laiku viņš brauc prom - no Rīgas vai no Latvijas, es neprasīju. Viņš pabrīdināja, ka viss būs kārtībā, es pagaidām te nebūšu, atbrauks cits cilvēks, viņam samaksā manā vārdā,'' stāsta hosteļa Marijas ielā 1 iemītnieks Vitālijs.

Policija noliedz, ka Rieksts bijis tās redzeslokā. Taču intervijā vasarā Rieksts lielījās, ka ir policijas informators. Pat palīdzējis noķert divus teroristus. Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieka vietnieks gan apgalvo, ka viņam nav šādas informācijas. Kā arī noliedza to, ka pievēra acis uz Rieksta nelikumīgajām darbībām. Šobrīd policija meklē izmeklē, kur ir iespējamā Rieksta atrašanās vieta. Ugunsgrēka dienā pazuda arī viņa civilsieva ar meitu. Likumsargi medijiem izsūtīja ziņu par sievietes meklēšanu, bet drīz pēc tam informēja, ka viņai  nekas nekaiš. 

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Kaspars Briedis ''Procesa virzītājam ir ļoti daudz jautājumu šai personai, tāpēc arī īsākā laikā, ja mēs vai nu viņu aizturam vai persona pati ierodas, tas mums tikai paātrinās izmeklēšanu. Mēs viņu meklējam'' 

Merķeļa ielas ugunsgrēka lietā apcietinājumā atrodas divi cilvēki – darbinieks un iemītnieks, kas varētu būt izraisījis ugunsgrēku. Lietā divām personām ir aizdomās turētā statuss, viens no tiem Andrejs Gailis.