Krūštura vēsture: no senās Grieķijas krūšu nospiedošām lentēm līdz Madonnas erotiskajiem konusiem

Foto: AP/Scanpix, Wikipedia commons
Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Vai tu maz spētu savu ikdienu iedomāties bez krūštura? Gan jau vīrieši atbildēs - jā, tomēr, iejūtoties sievietes ādā, ikvienam top skaidrs par šīs apakšveļas nepieciešamību. Galu galā - krūšturis mūsdienās ir neatņems sabiedrotais arī jutekliskās rotaļās... Kā tad radies krūšturis un kas ir tā senči?

Kā izrādās, senos laikos nemaz nebija tāda termina "apakšveļa" vai "krūšturis", jo zem apģērba tika vilkta t.s. ķermeņa veļa, kas nekādi nav saistāma ar iekārdināšanu vai erotiku. Ķermeņa veļa bija auduma paltraks, kurš pildīja sviedru uzsūkšanas funkciju.

Kāda apakšveļa bija senajās valstīs?

*Ēģiptē sievietes staigāja mūsdienās sauktajā "toplesā" - atkailinātām krūtīm. Apakšdrānas sākās tikai zem krūtīm, tādi piesedzot ķermeņa apakšdaļu;

*Senajā Grieķijā tika vilktas "apodesmes" - platas linu auduma lentes, kuras apsēja ap krūtīm;

*Senās romietes aizņēmās no grieķietēm šo ideju, bet nodēvēja tās par "mamillare" un "fascia". Katrs krūštura sentēvs pildīja savu funkciju:

  • Fascia valkāja, lai saspiestu krūtis un saglabātu mazu krūšu izmēru;
  • Mamillare, savukārt, krūtis  to izmērā kuplināja.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Sheltering Sky (@shelteringskynewyorkcity) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Tesori Italiani (@tesori_italiani) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by A R C H A E O L O V E R (@_byarchaeolover_) on

Nākot viduslaikiem, sievietes tika iesprostotas ciešā korsetē, kas, kā zināms, radīja ķermeņa deformāciju. Ribas mēdza deformēties tiktāl, ka tās savainoja plaušas.

Korsetes pirmsākumi meklējami jau 14. gadsimtā Francijā, Burgundijā.

Korsete saglabāja popularitāti līdz pat Lielajai franču revolūcijai, jo pēcāk - kara laikā - bija daudz svarīgāk aizsargāt ķermeni un savu veselību, nevis citu priekšā izrādīties ar tievu lapsenes viduklīti.

Korsetes no jauna kļuva populāras Napoleona Bonaparta valdīšanas gados, bet tās ātri nomainīja krūšturiem līdzīga apakšveļa. Sievietes bija kļuvušas aktīvākas - sāka nodarboties ar sportiskām aktivitātēm, dejot un viņām radās nepieciešamība pēc ērtas trikotāžas apakšveļas.

19. gadsimta beigās sievietes beidzot sāka valkāt ķermeņa veļu, to saistot arī ar skaistumu. Tad arī tikai parādījās termins "apakšveļa". Tā tika ražota no batista vai zīda, un to dekorēja ar mežģīnēm un izšuvumiem.

Kad parādījās pirmais krūšturis?

Franči vēlas šo brīdi saistīt ar Parīzes vārdu, kad 1889. gadā Hermine Kadola izstādes apmeklētājus iepazīstināja ar jauna veida apakšveļu. Atšķirībā no korsetes, kas atbalstīja krūtīm tikai no apakšas, pārklāja muguru un radīja papildu slodzi, jaunajam modelim bija tikai divi krūšu kausi un tā bija nostiprināta ar plecu siksnām. 

Tomēr īstajam krūšturim ir tikai 106 gadu un tas radās Amerikā!

1914. gada 13. novembrī to patentēja Marija Felpsa Džeikoba un tas izskatījās šāds:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Maria Papadimitriou (@papadimitriou_maria) on

Tas viss notika pavisam vienkārši - Mērija Felpsa Džeikobsa, lai varētu uzvilkt kleitu ar atkailinātu muguru, sasēja divus zīda lakatus vienā sloksnē. Ideju paķēra viņas vīrs un sāka šo izstrādājumu ražot rūpnieciski.    

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by @yy.yok.kko on

Taču progress krūšturu jomā notika diezgan lēni – tikai pēc vairākiem gadiem tika noteikti krūšturu izmēri un radīts krūšturis barojošām mātēm. Tos radīja krievi imigrante Ida Rozentāle, 1922. gadā nodibinot firmu "Maidenform". 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Missfits (@missfits.co) on

Kopš tā laika krūšturis ir piedzīvojis visdažādākās variācijas formas, audumu un ražošanas tehnoloģijas ziņā.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by AMS Lingerie (@lingerieams) on

Savu agrāko slavu korsete atguva 1990. gadā, pateicoties Madonnai, kura savā koncertā uzstājās slavenā modes mākslinieka Žana Pola Gotjē darinātajā atlasa korsetē ar konusveda konstrukcijām.

Žana Pola Gotjē dizainētā korsete-krūšturis
Žana Pola Gotjē dizainētā korsete-krūšturis Foto: AP/Scanpix

Krūšturis no apakšveļas tapa par publiski izrādāmu apģērba gabalu un pat seksīgu šova elementu!

Seko mums arī Instagram un TikTok – uzzini visu pirmais!  

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu