Jāņu zāļu meklēšana un vainaga pīšana ir neatņemama Vasaras saulgriežu sastāvdaļa, tomēr, lai negadītos lieki starpgadījumi, ņem vērā, kurus augus drīkst plūkt un kurus nedrīkst. Par aizsargājamiem, indīgiem un citiem augu veidiem portālam "Apollo.lv" pastāstīja dabas eksperte un Nacionālā botāniskā dārza dendrofloras nodaļas vadošā dārzkopības speciāliste Aiva Bojāre.
Ko nedrīkst pīt Jāņu vainagos?
- Aizsargājamie augi
Eksperte Aiva Bojāre norāda, ka Jāņu vainagu pīšanai kategoriski nedrīkst izmantot aizsargājamos augus. Viena no aizsargājamām sugām ir orhidejas – naktsvijoles, dzegužpuķes un dzegužkurpītes, Sibīrijas skalbes, jumstiņu gladiolas un citi krāšņi pļavu augi. To ievākšana ziedēšanas laikā ir īpaši nevēlama, jo novērš jauno sēklu izsēšanās iespējas un auga saglabāšanos.
"Galvenokārt aizsargājamie augi, kas regulāri tiek plūkti un izmantoti Jāņu vainagos, ir savvaļas orhidejas. Krāšņos ziedus izmanto gan pušķos, gan vainagos. Un tas attiecas uz visām orhidejām. Arī tām, kas nav aizsargātas, bet jebkurā gadījumā tās nevajadzētu plūkt," norāda Bojāre.

Vispopulārākās savvaļas orhidejas ir naktsvijoles. Eksperte norāda, ka pastāv divas sugas – smaržīgā un veļziedu naktsvijole. "Šobrīd abas sugas ir sākušas ziedēt. Ļoti populāras un bieži sastopamas ir arī dzegužpirkstītes, kas ir gan tumšās, gan gaišās krāsās. Lai arī tās ir bieži sastopamas, tas nav iemesls, lai tās bieži plūktu," Bojāre saka.

Kā norāda eksperte, naktsvijoles nereti pārdod arī tirgos, kas ir kategoriski aizliegts. Sods par aizsargājamo augu izmantošanu, plūkšanu, iznīcināšanu vai pārdošanu var būt no 15 līdz 700 eiro.