VID nāk klajā ar izmaiņām, kas var radīt būtisku pavērsienu godprātīgas nodokļu nomaksas uzlabošanā (9)

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Valsts ieņēmumu dienesta ēka
Valsts ieņēmumu dienesta ēka Foto: Ieva Lūka / LETA

Valsts ieņēmumu dienests (VID) publiskos informāciju par sabiedrībai nozīmīgiem VID pieņemtajiem lēmumiem, informē VID pārstāvji.

Informācijas publiskošanas mērķis ir nodrošināt sabiedrības tiesības uz informāciju par būtiskākajiem juridisko personu nodokļu un muitas jomas normatīvo aktu pārkāpumiem un veicinātu nodokļu maksātāju godīgu konkurenci un labprātīgu nodokļu saistību izpildi.

Dienestā atgādināja, ka šogad 6.jūlijā Saeima pieņēma grozījumus likumā "Par nodokļiem un nodevām", kas paredz VID tiesības no šā gada 5.augusta publiskot informāciju par sabiedrībai nozīmīgiem VID pieņemtajiem lēmumiem.

VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme atzina, ka šīs tiesības var radīt būtisku pavērsienu godprātīgas nodokļu nomaksas uzlabošanā, jo sabiedrībai beidzot būs tiesības zināt, kādus lēmumus VID ir pieņēmis.

"Gadiem ilgi nodokļu administratoram ir aizliegts izpaust par nodokļu maksātāju bez viņa piekrišanas jebkādu informāciju, kas tam kļuvusi zināma, pildot darba pienākumus. Šāda situācija ir devusi zaļo gaismu dažādām spekulācijām, maldiem, kā arī dubultai morālei pret nodokļu maksātājiem.

Tagad sabiedrībai būs tiesības uzzināt šo informāciju, un tas dos savu artavu ēnu ekonomikas mazināšanai. VID attiecīgās likuma normas izmaiņas iniciēja pirms vairāk nekā diviem gadiem, un varu paust gandarījumu par šo rezultātu," pauda Jaunzeme.

Pēc minētā likuma spēkā stāšanās, VID publiskos informāciju par virkni VID pieņemtajiem lēmumu veidiem attiecībā uz juridiskajām personām - lēmumus par nodokļu revīzijas rezultātiem, par datu atbilstības pārbaudes rezultātiem, lēmumus, ar kuriem konstatēts muitas maksājumu parāds un ar kuriem atteikta pārmaksātā pievienotās vērtības nodokļa atmaksa.

Informācija būs apskatāma VID tīmekļvietnē. Publikācijā paredzēts norādīt informāciju par pieņemto VID lēmumu - juridiskās personas nosaukums un reģistrācijas numurs, pieņemtā lēmuma spēkā stāšanās datums, pieņemtā lēmuma būtība un nolemjošā daļa, kā arī informācija, vai lēmums ir pārsūdzēts tiesā.

Informāciju par lēmumu publisko septiņu darbdienu laikā pēc tam, kad attiecīgais lēmums kļuvis neapstrīdams vai ir pārsūdzēts tiesā un tā darbība nav apturēta. Informācija par lēmumu būs pieejama līdz brīdim, kad lēmums tiek atcelts, bet ne ilgāk kā trīs gadus pēc tā publiskošanas.

Komentāri (9)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu