Tiesa augustā turpinās skatīt lietu par Pirmās evanģēliskās Jēzus draudzes darbības izbeigšanu

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Mike Labrum/Unsplash

Augustā pēc ilgākas pauzes plānots turpināt izskatīt lietu par Pirmās evanģēliskās Jēzus draudzes darbības izbeigšanu.

Lietā ir notikusi tikai viena sēde. Kārtējā sēde bija paredzēta 2020. gada novembrī, taču lieta no iztiesāšanas noņemta saistībā ar ārkārtas situācijas izsludināšanu.

Plānots, ka Vidzemes rajona tiesa Cēsīs lietu skatīs 23. augustā plkst. 10.

Kā vēstīts, lieta ierosināta pēc bijušā ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera iesnieguma. Kalnmeiers Vidzemes rajona tiesā iesniedza pieteikumu par Pirmās Evanģēliskās Jēzus draudzes darbības izbeigšanu, jo vairāki tās locekļi patlaban tiek tiesāti saistībā ar mātes un bērna nāvi mājdzemdībās.

Ģenerālprokuratūrā tika izvērtēta Valsts drošības dienesta vēstule un pārbaudes materiāli par minētās reliģiskās organizācijas darbību, kurā tika saskatītas pazīmes, kas vērtējamas kā pamats šīs reliģiskās organizācijas darbības izbeigšanai, norādīja prokuratūrā.

Pēc tās paustā, nozīmīgākais pamats reliģiskās organizācijas darbības izbeigšanai ir krimināllietā konstatētie fakti saistībā ar 21 gadu vecās sievietes un viņas jaundzimušā nāvi 2019. gada maijā. Viņiem reliģiskas pārliecības dēļ netika nodrošināta medicīniskā palīdzība.

Materiāli satur informāciju par dažādiem ierobežojumiem, kas tiek uzspiesti draudzes locekļiem, tostarp, aizliegums apmeklēt ārstus, stāties grūtniecības uzskaitē, strādāt un mācīties, kontaktēties ar ģimenes locekļiem, kas izslēgti no draudzes, norādīja prokuratūrā.

Secināts, ka draudzes locekļi dzīvo noslēgtās kopienās, ierobežojumi tiek uzspiesti pret viņu gribu, kā rezultātā personas spiestas rīkoties pretēji savām sociālajām, finansiālajām un veselības interesēm, kvalificētas medicīniskās palīdzības vietā tiek izmantotas lūgšanas, ģimenes veidotas atbilstoši norādījumiem, pārdoti īpašumi, liegta saskarsme ar ģimenes locekļiem, kas izslēgti no draudzes.

Saskaņā ar Reliģisko organizāciju likumu, reliģiskās organizācijas darbību, pamatojoties uz tiesas nolēmumu, var izbeigt, ja tā ir pretrunā ar Satversmi un citiem normatīviem aktiem, kā arī, ja reliģiskā organizācija ar savu darbību apdraud demokrātisko valsts iekārtu, sabiedrisko mieru un kārtību, kā arī citu personu veselību un tikumību.

Tiesas sēdes lietā ir slēgtas. Lūgumu skatīt lietu slēgtajā sēdē ir pieteicis atbildētāja pārstāvis.

Kā trešā persona lietā ir pieaicināta Labklājības ministrija.

Tāpat vēstīts, ka Zemgales rajona tiesas lietvedībā ir krimināllieta, kurā saistībā ar mātes un bērna nāvi mājdzemdībās apsūdzēti vairāki Pirmās evaņģēliskās Jēzus draudzes locekļi, tai skaitā mirušās sievietes vīrs un tēvs, kā arī draudzes garīgā līdera sieva.

Portāls "Apollo.lv" vēstījis, ka mirušajai, 21 gadus vecai sievietei, 2019. gada 14. maijā sākušās dzemdības. Viņas 25 gadus vecais vīrs Renārs, 51 gadus vecais tēvs Valdis un 40 gadus vecā Solvita Dāvida nolēmuši dzemdības pieņemt paši. Nevienam no viņiem nav medicīniskas izglītības.

Dzemdības bijušas smagas, sieviete ik pa laikam bijusi bezsamaņā, bijuši krampji. Bērns piedzimis nosmacis, bet māte nākamajā dienā gārgusi, vēmusi zaļas gļotas un vēlāk nomirusi no vissmagākās grūtniecības toksikozes formas - eklampsijas.

"Tā bija privātmāja pilsētā - Jelgavas pilsētas robežās. Māja bija tīra. Sakopta. Pilnīgi nekas neliecināja par to, ka tur kaut kas [slikts] būtu noticis...

1

Vai tur būtu kādi nelabvēlīgi apstākļi ģimenē. Māja bija tiešām sakopta," par pieredzēto stāsta mediķis.

Viņš atklāj, ka mājā sastapti mirušās sievietes vīrs un tēvs.

"Pēc tam atklājās, ka mājā ir bijusi arī trešā persona tajā brīdī. ... Cik es saprotu, viņa [sieviete] ir bijusi skapī."

1

Kad mediķi ieradušies, mirusī sieviete atradās gultā. "Sieviete bija apsegta.

Pamanot, ka sievietei bija palielināts vēdera apjoms, mēs jautājām, vai viņa ir grūtniece.

Mums atbildēja - jā, bija [grūtniece]. Mēs uzreiz prasījām, ko tas nozīmē - bija? [Teica], ka viņa ir dzemdējusi.

1

Viņi stāstīja - jā, viņa ir dzemdējusi mājās. "(..) ... Tad norādīja uz plauktu [tajā pašā istabā]. Nomazgāts, notīrīts, tīrs. Ietīts baltā palagā." Vīrietis atklāj, ka šāds izsaukums viņa pieredzē ir pirmoreiz.

Aktuālākās ziņas