Jaunais pētījums ir pirmā reize, kad kāds ietekmīgs tirgus spēlētājs savā izpētē izmanto “izaugsmes limitu” modeli. Pētījuma autore Gaja Heringtone ir KPMG Ilgtspējas un dinamisko sistēmu analīzes nodaļas vadītāja, un viņa nolēma veikt pētījumu, lai saprastu, kā MTI modelis izskatās mūsdienās.
Ņemot vērā, ka pētījums ir Heringtones iniciatīva, tas arī neatspoguļo KPMG viedokli, jo šī izpēte ir kā paplašināts pētījums autores maģistra darba ietvaros Hārvarda universitātē.
“Ņemot vērā ne pārāk iepriecinošās prognozes par iespējamo cilvēces sabrukumu, es gribēju redzēt, kuri scenāriji šodien ir aktuāli saistībā ar empīriskajiem datiem. Tādējādi pievērsu uzmanību 1970. gados veiktam pētījumam un centos atrast kādus salīdzinājumus ar mūsdienām. Tā kā neko tamlīdzīgu neatradu, tad līdzīgu pētījumu veicu pati,” norāda Heringtone.
Savā pētījumā pētniece salīdzināja MTI izstrādāto modeli ar jauniem empīriskajiem datiem. Iepriekšējais līdzīga veida pētījums, cenšoties izskaitļot sliktākos scenārijus, tika pabeigts 2014. gadā.
Heringtones veiktajā analīzē dati tiek pētīti, izmantojot 10 dažādus mainīgos – populācijas lielums, dzimstības un mirstības rādītāji, industriālie rezultāti, pārtikas ražošana, pakalpojumi, neatjaunojamie resursi, piesārņojuma apjoms, cilvēku labklājība un ekoloģiskie nospiedumi. Viņa norāda, ka jaunākie dati ir saistāmi ar diviem scenārijiem - “bizness kā parasti” un “visaptverošas tehnoloģijas”.
“Gan “biznesa kā parasti”, gan “visaptverošo tehnoloģiju” scenārijos ir skaidrs, ka tuvāko desmit gadu laikā ekonomiskā izaugsme, visticamāk, apstāsies. Abi scenāriji paredz, ka, turpināt dzīvot kā parasti, tas ir, dzīties pakaļ nebeidzamai izaugsmei, nav reāli. Pat ņemot vērā bezprecedenta tehnoloģisko attīstību un iekļaušanu biznesā, šeit ieslēdzas izaugsmes limiti – agri vai vēlu sāksies industriālā kapitāla samazinājums, zemkopības ražošanas apjoma un labklājības līmeņa kritums, ko varam pieredzēt šā gadsimta laikā,” skaidro Heringtone.
Heringtone gan mierināja, ka ar “cilvēces sabrukumu nav domātas cilvēku pastāvēšanas beigas”.
“Tas nenozīmē, ka cilvēce izbeigs savu pastāvēšanu. Tas nozīmē, ka ekonomiskā un industriālā izaugsme beigsies, un tad sāksies kritums, kas ietekmēs gan pārtikas ražošanu, gan arī dzīves standartus. Ja skatāmies laika ziņā – pēc “bizness kā parasti” scenārija straujš kritums varētu notikt ap 2040. gadu,” sacīja Heringtone.
Savukārt “visaptverošu tehnoloģiju” scenārijā ekonomiskā lejupslīde ap 2040. gadu tāpat ir iespējama. Iespējamas ir arī dažādas negatīvas sekas, taču tās nebūs tik dramatiskas kā sabiedrības sabrukums.
Diemžēl scenārijs, kas vismazāk atbilda jaunākajiem empīriskajiem datiem, ir visoptimistiskākais modelis, kas zināms kā “stabilizēta pasaule”, kurā civilizācija seko ilgtspējīgiem risinājumiem un pieredz nelielus ekonomikas kritumus kombinācijā ar tehnoloģiskām inovācijām un plašām investīcijām izglītībā un sabiedrības veselībā.
Lai arī “bizness kā parasti” un “visaptverošu tehnoloģiju” scenāriji iezīmē ekonomiskās izaugsmes beigas tuvāko desmit gadu laikā, tikai pirmais no šiem scenārijiem iezīmē “ļoti skaidru tendenci uz sabrukumu, kamēr otrais scenārijs paredz “relatīvi mīkstu piezemēšanos”, vismaz – attiecībā uz cilvēci.”