Pirmizrādi piedzīvos jaunā daudzsēriju spēlfilma par preses izdevēju Emīliju Benjamiņu

Šī gada 20.septembrī kinoteātrī "Splendid Palace" pirmizrādi piedzīvos vēsturiskā daudzsēriju filma par "Latvijas preses karalieni" Emīliju Benjamiņu - "Emīlija. Latvijas preses karaliene".

Pēc pirmizrādes filma no 23.septembra būs pieejama skatītājiem izklaides platformā "Tet+", bet no 1.oktobra - kinoteātros visā Latvijā.

Daudzsēriju filma "Emīlija. Latvijas preses karaliene" septiņās sērijās ir stāsts par starpkaru "Latvijas preses karalieni", "Jaunāko ziņu" un "Atpūtas" izdevēju Emīliju Benjamiņu, kuras personība, bagātība un traģiskais liktenis ir kļuvuši par Latvijas vēstures leģendu, pauda filmas komunikācijas konsultante Ligita Mieze.

Filmas stāsts sešās spēlfilmās un vienā dokumentālā sērijā aptver laika periodu no Emīlijas Benjamiņas izdotā žurnāla "Atpūta" pirmsākumiem līdz viņas bojāejai Sibīrijā. Katra sērija atspoguļo kādu zīmīgu Emīlijas Benjamiņas dzīves posmu, parādot dažādas viņas personības šķautnes - ģimenes dzīvi, uzņēmējdarbību, sociālā statusa nostiprināšanu, ietekmi uz politiskajām un kultūras norisēm 1920. un 1930.gados, un beigu beigās pašas darbinieku nodevību.

Mieze klāstīja, ka ar šo spēcīgo sievieti stāsta centrā filmā tiks parādīta Latvijas sabiedrība visā tās krāsainībā, un skatītājiem pazīstamas būs daudzas vēsturiskas personas - Antons Benjamiņš, Jānis Benjamiņš, Kārlis Skalbe, Jānis Ziemeļnieks, Vilis Lācis, Jānis Kārkliņš, Annija Simsone, Pēteris Blaus, Jūlijs Lācis un Augusts Kirhenšteins.

Sešas aktierkino sērijas ir autoru mākslinieciska interpretācija par galveno varoni un vēsturiskajiem notikumiem, bet septītā sērija ietver dokumentālas liecības par filmas varoņiem, viņu prototipiem pēcnācēju atmiņās mūsdienās.

Scenāriju veidojuši Baņuta Rubess, Ivo Briedis, Aiva Birbele, Tabita Rudzāte, spēlfilmas konsultanti ir Māra Zālīte, Ineta Lipša, spēlfilmu sēriju režisori ir Kristīne Želve, Andis Mizišs, Dāvis Sīmanis, dokumentālās sērijas režisors ir Gints Grūbe, operators - Andrejs Rudzāts, filmas mākslinieki - Kristīne Jurjāne un Aivars Žukovskis, montāžas režisori - Andris Grants, Paula Popmane un Armands Začs, komponists - Kārlis Auzāns, skaņu režisors - Ernests Ansons, savukārt galvenie producenti ir studija "Mistrus Media", Inese Boka-Grūbe un Gints Grūbe.

Emīlijas Benjamiņas lomu spēlē aktrise Guna Zariņa, Antonu Benjamiņu atveido Juris Bartkevičs, Jāni Benjamiņu - Raimonds Celms. Vienlaikus seriālā filmējušies arī daudzi citi izcili Latvijas aktieri, piemēram, Baiba Broka, Ligita Dēvica, Inga Tropa, Artūrs Skrastiņš, Anta Aizupe, Ģirts Krūmiņš, "Jaunāko ziņu" un "Atpūtas" redakciju atveido Uldis Anže, Jēkabs Reinis, Lauris Dzelzītis, Dainis Gaidelis, Edgars Ozoliņš, Gatis Maliks, Arnolds Osis un citi.

Producents Gints Grūbe atzīmēja, ka Benjamiņas dzīvesstāsts ļāva spēlfilmas autoriem ieskatīties vienā no Latvijas 20.gadsimta vēstures nozīmīgākajiem posmiem.

"Mēs ceram, ka šis vēstures un daudzu cilvēku unikālais biogrāfiskais stāsts nonāk pie skatītājiem laikā, kad domājam par vēstures mācībām," pauda Grūbe, vienlaikus piebilstot, ka daudzsērijuspēlfilmas veidotāji cer, ka "Emīlija. Latvijas preses karaliene" spēs mainīt daudzsēriju filmu žanra nozīmību un kvalitāti Latvijā un ar demonstrēšanu gan kinoteātros visā Latvijā, gan arī straumēšanas platformās sasniegs visus, kurus interesē šis Latvijas vēstures stāsts.

Daudzsēriju filmas "Emīlija. Latvijas preses karaliene" izveide tika sākta 2020.gada septembrī. Filmēšana notika daudzās ar filmas stāstu saistītās vēsturiskās vietās - gan Benjamiņu namā Rīgā, gan Valdeķu muižā. Tāpat dokumentālajā sērijā izmantoti unikāli Benjamiņu ģimenes arhīvu materiāli.

Filmas izveidi atbalsta Kultūras ministrija un Nacionālais kino centrs. Seriāla nacionālie kopproducenti ir vietējā satura veidotājs "Tet studio" un Latvijas Televīzija.

Nacionālā kino centra direktore Dita Rietuma atklāja, ka 2020.gadā pandēmijas krīzes laikā centrs izsludināja konkursu par kvalitatīvas daudzsēriju filmas-seriāla izveidi. Šis bija pirmais gadījums centra pastāvēšanas vēsturē, kad radās iespēja finansiāli atbalstīt daudzsēriju filmu veidošanu - šoreiz no Kultūras ministrijas piešķirtajiem līdzekļiem krīzes seku mazināšanai.

Savukārt "Tet" izklaides pakalpojumu daļas direktore Inga Alika-Stroda pauda pārliecību, ka seriāla profesionālā radošā komanda un izcilais aktieru sastāvs uz ekrāniem radīs aizraujošu piedzīvojumu, kas pagātnes notikumus ļaus ieraudzīt mūsdienīgā un ļoti pievilcīgā stāstā.

Tikmēr Latvijas Televīzijas filmu iepirkšanas nodaļas vadītāja Zane Valeniece norādīja, ka pašmāju daudzsēriju filmas ir Latvijas Televīzijas skatītājiem iemīļots saturs.

"Ikviens jauns augstas kvalitātes seriāls ir uzskatāms par kultūras notikumu un kultūras mantojumu, un sabiedriskās televīzijas prioritāro uzdevumu skaitā ir atbalstīt Latvijas filmu producentu radīto saturu, kas pievēršas jautājumam par nacionālo identitāti," sacīja Valeniece, piebilstot, ka daudzsēriju filma "Emīlija. Latvijas preses karaliene" ir spilgts "nacionālais seriāls", kas veiksmīgi demonstrē, kā valstiski nozīmīgu un apjomīgu stāstu izstāstīt atbilstoši mūsdienu tendencēm - gan saturiski, gan vizuāli augstvērtīgā kvalitātē.

Kino apmeklētājiem Latvijā no šī gada 1.oktobra būs iespēja daudzsēriju filmu "Emīlija. Latvijas preses karaliene" kinoteātros skatīt vairākos seansos, kur vienā seansā tiks izrādītas divas sērijas.

2021.gada nogalē daudzsēriju filma "Emīlija. Latvijas preses karaliene" video formātā pēc pieprasījuma ar angļu subtitriem būs skatāma arī ārpus Latvijas teritorijas, bet 2022.gadā - arī Latvijas Televīzijā.